2024-07-20 09:20:02 JPM redakcja1 K

Przepisy dotyczące zasiłku dla bezrobotnych przedłużone do 30 września

Partnerom społecznym przedstawiono projekt rozporządzenia przedłużającego obecne zasady dotyczące ubezpieczenia na wypadek bezrobocia o kolejne dwa miesiące. Wszystkie związki zawodowe z wyjątkiem CFTC wzywają przyszły rząd do wysłuchania żądań społecznych.

Zdjęcie: Chang Martin/SIPA)

Trzeba było czekać na wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych, aby Gabriel Attal postanowił odłożyć na bok swoją reformę ubezpieczenia na wypadek bezrobocia i wprowadzić w życie rozporządzenie, które przedłużyło ważność obecnych przepisów. Obowiązywało ono jednak tylko do 31 lipca. Ostateczny termin był bardzo krótki. Teraz zostanie on przedłużony. Kierownictwo i związki zawodowe otrzymały nowy projekt uchwały przedłużający termin do 30 września, jak ujawniły AEF (Fundacja Elektroniki Przemysłu Rolniczego) i AFP (francuska agencja prasowa). Ten nowy wspólny projekt, obejmujący specjalną sekcję dotyczącą systemu bonus-malus dla umów krótkoterminowych, zostanie w przyszłą środę oficjalnie rozpatrzony przez Krajową Komisję ds. Negocjacji Zbiorowych. 

Termin, który jest wciąż za krótki 

Organizacje pracownicze już teraz są zdania, że dwa dodatkowe miesiące to „wciąż zbyt mało”, aby nowe negocjacje z pracodawcami, które uważa się za nieuniknione, mogły zakończyć się sukcesem. W rzeczywistości związki zawodowe nie mają wątpliwości, że zaostrzenie przepisów, które Gabriel Attal uznał za silny znak swojej determinacji w reformowaniu, zostało pogrzebane. Tym bardziej, że z perspektywy prawnej były one dość wątpliwe.  Związki zawodowe zamykają także drzwi do prostej modyfikacji porozumienia, które CFDT, FO i CFTC zawarły z pracodawcami w listopadzie 2023 roku. Jest to scenariusz popierany przez prezesa Medef Patricka Martina w wywiadzie dla Les Echos na początku tego tygodnia. Jesienią, kiedy negocjowano porozumienie, istniało ryzyko, że rząd przejmie kontrolę nad ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia, dlatego trzeba było udowodnić, że jesteśmy w stanie opracować tekst, wyjaśnia jeden z sygnatariuszy. Wskazuje on również, że kompromis wymagał od nas wyciągnięcia konsekwencji reformy emerytalnej na system rekompensat dla starszych pracowników, aby spełnić wymagania rządu. Niemniej jednak przyszłość tej reformy jest obecnie niepewna, biorąc pod uwagę wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych, w szczególności przełom Nowego Frontu Ludowego, który obiecał ją uchylić. 

Wezwanie do „zjednoczenia i kompromisu 

W tym nowym kontekście politycznym szefowa CGT, Sophie Binet, wezwała do objęcia Zgromadzenia Narodowego nadzorem, aby wyniki wyborów były szanowane i aby te same osoby nie były angażowane do sprawowania władzy. Z kolei Marylise Léon, sekretarz generalna CFDT, osobiście stwierdziła na antenie France Inter, że partia (NFP), która zwyciężyła, ma prawo stawiać warunki i zaczynać od swojego programu. W końcu o to prosili obywatele, a dziś ważne jest, aby uszanować wynik głosowania. Francuska Demokratyczna Konfederacja Pracy (CFDT), Powszechna Konfederacja Pracy (CGT), FO, Francuska Konfederacja Zarządzania - Generalna Konfederacja Kierownictwa (CFE-CGC), Federacja Jednolitych Związków Zawodowych (FSU), Krajowy Związek Autonomicznych Związków Zawodowych (UNSA) i Solidarność Związków Zawodowych (Solidaires) ostrzegły wspólnie oświadczeniu wydanym w czwartek, że istnieje pilna potrzeba, aby głos pracowników był brany pod uwagę w większym i lepszym stopniu. W nadchodzącym okresie negocjacje zbiorowe między podmiotami społecznymi muszą zająć należne im miejsce, podkreśla siedem organizacji. 

Dział: Pracownik

Autor:
Leïla de Comarmond | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lesechos.fr/economie-france/social/les-regles-de-lindemnisation-du-chomage-prolongees-jusquau-30-septembre-2107373

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE