2024-10-09 23:38:51 JPM redakcja1 K

Przygotuj się na tą rozmowę: Jak odpowiesz na pytanie „Jakie jest Twoja największa słaba strona?”.

Według danych Career Sidekick przeciętne ogłoszenie o pracę publikowane online otrzymuje około 250 zgłoszeń, jednak tylko 2-3% z aplikantów jest zapraszanych na rozmowę kwalifikacyjną.

Zdjęcie: eu.usatoday.com

Jeśli jesteś częścią tego małego procentu, pogratuluj sobie - udało Ci się przejść przez pierwszą barierę. Teraz nadszedł czas, aby jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie. Oto Twój przewodnik, jak odpowiadać na podchwytliwe pytania jak profesjonalista.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jakie są Twoje słabe strony?” podczas rozmowy o pracę?

Reżyserka filmowa i twórczyni treści Erin McGoff twierdzi, że kluczem do odpowiedzi na każde pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej jest zastanowienie się, czego twój rekruter oczekuje dowiedzieć się z twojej odpowiedzi. Ponad dwa miliony obserwujących czeka na kolejne wideo McGoff, która zaczęła tworzyć filmy na TikToku, aby wyrównać szanse w dostępie do porad zawodowych. Uważa, że są one często elitarne, ponieważ osoby, które najbardziej ich potrzebują, nie mają do nich dostępu. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie o twoją największą słabość, McGoff radzi unikać podawania tzw. „pseudo-słabości” jak perfekcjonizm. „Tak naprawdę nie zależy im i nie oczekują, by usłyszeć, jaka jest twoja największa słabość”, powiedziała McGoff w rozmowie z USA TODAY. „Chcą usłyszeć, jak mówisz o swoich wadach, ponieważ świadczy to wiele o twoim charakterze”. McGoff poleca, aby podzielić prawdziwą słabość, która nie wpłynie na twoją zdolność do wykonywania pracy. Jeśli aplikujesz na stanowisko ratownika medycznego, nie chcesz mówić, że nie radzisz sobie dobrze z pracą pod presją. „Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest poświęcenie około 10% czasu na wyjaśnienie czym jest ta słabość i 90% na opisanie, jak nad nią pracujesz”, mówi McGoff. Zamiast mówić: „Jestem słaby w obsłudze komputera”, możesz powiedzieć: „Pracuję nad moimi umiejętnościami w Excelu, aktualnie uczestniczę w kursie online, który pomaga mi lepiej poruszać się po programie i efektywniej z niego korzystać”.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Jakie są Twoje największe mocne strony?” podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pytanie o swoje mocne strony możesz z łatwością obrócić na swoją korzyść. „Chcą zobaczyć, jak mówisz o sobie w pozytywnym świetle i o swoich umiejętnościach”, mówi McGoff. Istotne jest, aby na rozmowę przyjść z przekonaniem, że posiadasz mocną stronę, która jest ważną dla konkretnej firmy. Zwróć uwagę na opis stanowiska i dopasuj do niego swoje zalety. Jeśli obawiasz się, że możesz zabrzmieć zarozumiale, sformułuj odpowiedź, przytaczając, co inni wskazywali jako twoją mocną stronę w przeszłości. Możesz powiedzieć: „Coś, za co byłem chwalony w przeszłości, to moja zdolność do współpracy. Zawsze chętnie słucham innych, może to wynika z dorastania w dużej rodzinie, gdzie musiałem być współpracujący”, mówi McGoff. „Zażartuj przy tym”.

Jak odpowiedzieć na pytanie „Opowiedz mi o sobie”

McGoff stosuje sprawdzony model przeszłość-teraźniejszość-przyszłość. Mówi, że kiedy analizujesz to pytanie, to oni naprawdę proszą cię o ustalenie tonu rozmowy kwalifikacyjnej. Tak naprawdę pytają: „Opisz mi, dlaczego jesteś idealną osobą na to stanowisko”, mówi McGoff. W części „przeszłość” możesz wspomnieć, skąd pochodzisz, gdzie się uczyłeś lub gdzie zaczęła się twoja pasja. W „teraźniejszości” opowiedz o umiejętnościach i atutach, które wnosisz do obecnej firmy. McGoff radzi, aby w części dotyczącej „przyszłości” zachować pozytywny ton i nie wchodzić w szczegóły problemów z obecnym miejscem pracy. Generalnie nie jest dobrym pomysłem przekształcanie tego pytania w wypowiedź o tym, jak bardzo nie lubisz swojej obecnej pracy. Użycie słowa „zmiana” może mówić o twoich przyszłych celach w pozytywny sposób. Spójrz na ten przykład wypowiedzi w modelu „przeszłość, teraźniejszość, przyszłość: „Dorastałem w północnej części stanu Nowy Jork i studiowałem na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie naprawdę rozwinęłem swoją pasję do marketingu i komunikacji. Obecnie pracuję jako manager ds. rozwoju marketingu, zarządzając strategią kampanii i rozwojem. Chcę przejść do bardziej kameralnej agencji, gdzie będę mieć możliwość realizacji nowych, ekscytujących kampanii”.

Typowe błędy, których należy unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Mówienie zbyt dużo o sobie

Chociaż z pewnością jesteś gwiazdą rozmowy, nie zapominaj, aby zrównoważyć opowiadanie swojej historii osobistej z mówieniem o firmie. Podziel się tym, jak twoje umiejętności i doświadczenie czynią cię najlepszym kandydatem na dane stanowisko. „Przeprowadzają rozmowy z tuzinami osób takich jak ty’” mówi McGoff. „Chcą wiedzieć, co możesz zrobić dla firmy”.

Nieprzeczytanie opisu stanowiska

Może to wydawać się oczywiste, ale dokładne zapoznanie się z opisem stanowiska jest istotne podczas przygotowań do rozmowy o pracę. Może znajdziesz informację o pracy z klientami - coś, co pasuje do twojego doświadczenia w obsłudze klienta. Możesz również zauważyć szczegół dotyczący pracy z social mediami firmy. Teraz jest dobry moment, aby wspomnieć, że masz małą grupę obserwujących na TikToku. „Myślę, że ludzie wchodzą na rozmowę kwalifikacyjną z myślą: Jak mogę zdobyć tę pracę? zamiast zastanawiać się: Jak mogę być rozwiązaniem dla aktualnego problemu tej firmy, jakim jest brak pracownika na to stanowisko?” mówi McGoff.

Pozwalanie, by strach przejął kontrolę

Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie rozmowy również jest człowiekiem. To nie tylko uspokoi twoje nerwy, ale także pomoże ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjną. Rekruter to człowiek, który ma dobre i złe dni, tak jak ty. To osoba, która kiedyś aplikowała o pracę i siedziała dokładnie w tym samym miejscu, w którym jesteś teraz. Ostatecznie, jak mówi McGoff, zależy im na tym, aby rozmowa poszła dobrze, tak jak tobie. „Oni reprezentują firmę, więc warto o tym pamiętać. Niekoniecznie reprezentują ciebie”, wspomina McGoff. „Ale modlą się, żebyś był idealną osobą na to stanowisko, ponieważ jeśli tak jest, ich praca jest zakończona i mogą wrócić do domu wcześniej”.

Dział: Pracownik

Autor:
Clare Mulroy | Tłumaczenie: Alicja Samborska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://eu.usatoday.com/story/news/2023/01/26/how-to-answer-job-interview-questions/10563382002/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE