2023-11-30 17:14:15 JPM redakcja1 K

Pytanie do eksperta: Czy muszę drugi raz zapłacić podatek od spadków od nieruchomości w Holandii?

Zastanawiam się, czy wykorzystanie przychodów ze sprzedaży domu rodziców do wpłacenia kaucji w Wielkiej Brytanii oznacza konieczność ponownego zapłacenia podatku.

Zdjęcie: Jochen Tack/Alamy 

Pytanie: Sprzedaję dom swoich rodziców w Holandii po tym, jak go odziedziczyłem ze swoim bratem. Musimy zapłacić podatek od spadków w Holandii, ale jeśli przeniosę pozostałe środki do Wielkiej Brytanii i wykorzystam je na spłatę kaucji za moją pierwszą nieruchomość, to będę musiał ponownie zapłacić podatek? 

Mamy nadzieje, że na sprzedaży domu zarobimy od 250 do 350 tysięcy funtów. Chciałem zatrzymać część pieniędzy na małe mieszkanie w Holandii i uzyskać tam kredyt hipoteczny, ale banki holenderskie nie chcą ich udzielać osobom zarabiającym w funtach, dopóki nie zostanie podpisane obustronne porozumienie w tej sprawie. Jeśli zatrzymam te pieniądze na holenderskim koncie oszczędnościowym, będę musiał płacić podatek każdego roku. 
NM 

Odpowiedź: Nie, nie ma konieczności ponownego zapłacenia podatku od spadków w momencie przeniesienia środków ze sprzedaży domu w Holandii do Wielkiej Brytanii. Jest tak, ponieważ w 1980 roku Wielka Brytania zawarła porozumienie z Holandią, zgodnie z którym znosi się konieczność podwójnej zapłaty podatku. 

Możesz również uniknąć płacenia podatku, najpierw kupując nieruchomość w Wielkiej Brytanii, a dopiero potem małe mieszkanie w Holandii. Jeśli odwrócisz kolejność, podczas zakupu w UK będziesz musiał zapłacić wyższą stawkę opłaty skarbowej (SDLT) — dodatkowe 3% od standardowej stawki. Podatek ten pobierany jest na terenie Anglii i Irlandii Północnej. W Szkocji i Walii obowiązują inne podatki od nieruchomości wraz z innymi progami i stawkami. 

Wyższa stawka opłaty pobierana jest przy zakupie drugiej nieruchomości bez względu na to, gdzie na świecie znajduje się pierwsza zakupiona nieruchomość. Dlatego dokonanie zakupu w UK jako pierwszego pozwoliłoby uniknąć płacenia zwiększonej stawki. 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE