Raport: bezrobotni mogą przewidzieć gospodarkę
Nowy raport pokazuje, że zmiany na rynku pracy, szczególnie u osób o długim czasie bezrobocia, mogą często przewidywać punkty zwrotne w gospodarce i dawać ważne wskazówki na temat tego, w jaką stronę zmierza nasza ekonomia.
Długi czas bezrobocia może funkcjonować jako wskaźnik ekonomiczny. Zdjęcie: Stina Stjernkvist/TT
Raport pochodzi od szwedzkiego urzędu statystycznego. Według ich analizy, szansa na pracę dla osób o długim czasie bezrobocia może funkcjonować jako wczesny wskaźnik jak gospodarka będzie się rozwijać.
Wczesny sygnał
Więc o co chodzi? Szwedzki urząd statystyczny wskazuje, że szanse o pracę dla osób długo bezrobotnych często zmieniają się, zanim zobaczymy znaczne wahania PKB. Jest to zatem nie tylko ilość osób bezrobotnych, którzy podążają za gospodarką z opóźnieniem, a także nawet to, jak szybko tym osobom uda się powrócić do pracy, co funkcjonuje jako wskazówka, w jaką stronę zmierza nasza ekonomia. Według statystyki ta grupa ma tendencję do bycia bardzo wrażliwym na ekonomiczne zmiany, a zmiany w ich możliwościach na pracę mogą występować jeden do dwóch kwartałów zanim PKB się wyreguluje.
Stała praca - także wskaźnikiem
Przedstawiamy ryzyko bezrobocia dla mających stałe zatrudnienie. Mimo że stale zatrudnieni są postrzegani jako mający stabilną sytuację na rynku pracy, dane szwedzkiego urzędu statystycznego wskazują, że ryzyko bezrobocia w tej grupie może zacząć rosnąć na wczesnym etapie spowolnienia gospodarczego. Kiedy rynek pracy zaczyna się chwiać, firmy mają tendencję najpierw zwolnić nowo zatrudnionych lub osoby z ograniczonym czasem umowy, lecz wpływa to również na stale zatrudnionych - nawet z jakimś opóźnieniem.
Co to oznacza dla decydentów?
Dla decydentów i analityków ekonomicznych ta informacja może być kluczowa. Wczesne sygnały o wahaniach rynku pracy daje możliwość, aby reagować szybko i dostosować politykę rynku pracy na czas. Zamiast czekać na tradycyjne wskaźniki, jak raport PKB, możemy zatem używać danych rynku pracy, aby zidentyfikować, kiedy gospodarka ma się zmienić – i rozpocząć działanie szybciej.
Dział: Gospodarka
Autor:
Matilda Habbe | Tłumaczenie: Paulina Wilczek – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/ Źródło:
Źródło:
https://www.dagensps.se/privatekonomi/rapport-arbetslosa-kan-forutspa-konjunkturen/