2024-02-12 09:51:22 JPM redakcja1 K

Rating kredytowy Izraela obniżony z powodu wojny z Hamasem

Długotrwała wojna Izraela z Hamasem stanie się znaczącym obciążeniem ekonomicznym i politycznym dla kraju na dłuższą metę, oświadczyło w piątek Moody's. Agencja obniżyła zatem rating kredytowy Izraela.

Izraelskie flagi powiewające przed Knesetem w Jerozolimie 11 września 2022 r. Zdjęcie: Christophe Gateau/picture Alliance/Getty Images

Moody's Investors Service obniżyło w piątek rating zadłużenia Izraela z poziomu A1 do A2, podkreślając szkody gospodarcze spowodowane wojną tego kraju z Hamasem, która skutkowała tysiącami ofiar śmiertelnych oraz wywołała napięcia geopolityczne na całym świecie. W piątkowym oświadczeniu Moody's podało, że głównym czynnikiem decydującym o tej decyzji było „ocenienie, że trwający konflikt zbrojny z Hamasem, jego następstwa oraz szersze konsekwencje znacząco podnoszą ryzyko polityczne dla Izraela oraz osłabiają jego instytucje wykonawcze i ustawodawcze oraz jego siłę fiskalną, na przewidywalną przyszłość”.

Mimo że rating A2 nadal jest uważany za inwestycyjny, obniżka prawdopodobnie sprawi, że Izrael będzie musiał płacić wyższe koszty za pożyczki. W połowie października, niecałe dwa tygodnie po śmiertelnym ataku Hamasu na Izrael 7 października, Moody's ostrzegło, że rating kredytowy Izraela jest zagrożony obniżeniem. Wówczas Moody's stwierdziło, że chociaż profil kredytowy Izraela był odporny na konflikty zbrojne w przeszłości, „powaga obecnego konfliktu zbrojnego rodzi możliwość długotrwałego i istotnego wpływu na kredyt”.

W piątek agencja ratingowa stwierdziła, że jej decyzja opiera się na prognozowanym wyższym deficycie budżetowym Izraela z powodu zwiększonych wydatków na wojsko, zaznaczając, że spodziewa się, że wydatki obronne Izraela będą prawie dwukrotnie wyższe niż w 2022 r. do końca 2024 r. i mogą wzrosnąć jeszcze bardziej w kolejnych latach.

„Chociaż obecnie trwają negocjacje mające na celu uwolnienie zakładników w zamian za tymczasowe zawieszenie broni i dostarczenie większej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, nie ma jasności co do prawdopodobieństwa, terminu i trwałości takiego porozumienia”, oświadczyła agencja.

Moody's ostrzegło również przed „znaczącym” ryzykiem eskalacji obecnego konfliktu, w tym potencjalnym zaangażowaniem Hezbollahu, grupy islamistycznej z siłami paramilitarnymi na północ od Izraela. „Konflikt z Hezbollahem stanowiłby o wiele większe ryzyko dla terytorium Izraela”, powiedziało Moody's.

Dział: Świat

Autor:
Samantha Delouya | Tłumaczenie: Dominik Brzózka

Żródło:
https://edition.cnn.com/2024/02/09/business/israel-credit-rating-downgrade-moodys/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE