Regulatorzy ukarali Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs oraz Bank of America za nieprawidłowości w planach „living will"
Regulatorzy bankowi w piątek ujawnili, że znaleźli słabe punkty w planach restrukturyzacyjnych czterech z ośmiu największych amerykańskich banków.
Jane Fraser, CEO Citigroup, zeznaje podczas przesłuchania Komisji ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Senatu pt. Roczny Nadzór nad Największymi Bankami Narodowymi, w budynku Harta w czwartek, 22 września 2022 roku. Zdjęcie: Tom Williams | CQ-Roll Call, Inc. | Getty Images
KLUCZOWE PUNKTY:
- Federalna Rezerwa i Federalne Biuro Ubezpieczeń Depozytów stwierdziły, że tzw. living wills (planowane postępowanie w przypadku kryzysu) Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Bank of America złożone w 2023 roku były niewystarczające.
- Regulatorzy znaleźli wady w sposobie, w jaki każdy z banków planował rozwiązać swoje ogromne portfele instrumentów pochodnych. Instrumenty pochodne to umowy z Wall Street związane z akcjami, obligacjami, walutami lub stopami procentowymi.
Regulatorzy bankowi w piątek ujawnili, że znaleźli słabe punkty w planach restrukturyzacyjnych czterech z ośmiu największych amerykańskich banków.
Federalna Rezerwa i Federalne Biuro Ubezpieczeń Depozytów stwierdziły, że tzw. living wills — czyli plany na wypadek rozwiązania ogromnych instytucji w przypadku ich kłopotów lub upadłości — złożone przez Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Bank of America w 2023 roku były niewystarczające.
Regulatorzy znaleźli wady w sposobie, w jaki każdy z banków planował likwidację swoich ogromnych portfeli instrumentów pochodnych. Instrumenty pochodne to umowy z Wall Street związane z akcjami, obligacjami, walutami lub stopami procentowymi.
Na przykład, kiedy regulatorzy poprosili o szybkie przetestowanie zdolności Citigroup do likwidacji swoich kontraktów przy użyciu innych parametrów niż te wybrane przez bank, firma nie sprostała oczekiwaniom, według regulatorów. Ten element ćwiczenia zdawał się sprawiać trudności wszystkim bankom, które miały problem z egzaminem.
„Ocena zdolności firmy do likwidacji jej portfela instrumentów pochodnych w warunkach różniących się od tych określonych w planie na rok 2023 ujawniła istotne ograniczenia zdolności firmy", powiedzieli regulatorzy na temat Citigroup.
Living wills są kluczowym ćwiczeniem regulacyjnym wprowadzonym po światowym kryzysie finansowym w 2008 roku. Co dwa lata największe banki w USA muszą przedstawić swoje plany na wypadek kryzysu, zapewniające wiarygodną możliwość rozwiązania swojej działalności. Banki z wykrytymi słabościami muszą je naprawić w następnej fazie składania living will, która przypada w 2025 roku.
Podczas gdy plany JPMorgan, Goldman Sachs i Bank of America zostały uznane przez obu regulatorów za mające „braki", plan Citigroup został uznany przez FDIC za bardziej poważnie „niedostateczny", co oznacza, że plan nie zapewniałby uporządkowanego rozwiązania zgodnie z amerykańskim kodeksem upadłościowym.
Ponieważ Rezerwa Federalna nie zgodziła się z oceną FDIC w sprawie Citigroup, bank otrzymał ocenę „braku", która jest mniej poważna.
„Jesteśmy w pełni zaangażowani w rozwiązywanie problemów zidentyfikowanych przez naszych regulatorów", powiedziała firma Citigroup z siedzibą w Nowym Jorku.
„Mimo że poczyniliśmy znaczne postępy w naszej transformacji, przyznajemy, że musieliśmy przyspieszyć pracę w niektórych obszarach," dodał bank. „Szerzej patrząc, nadal mamy pewność, że Citi może być rozwiązane bez negatywnego wpływu na system czy potrzeby funduszy podatników".
JPMorgan, Goldman Sachs i Bank of America odmówiły komentarza na prośbę CNBC.
Dział: Świat
Autor:
Hugh Son | Tłumaczenie: Klaudia Krupa - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/