2023-11-20 17:38:41 JPM redakcja1 K

Rozmowa Xi Jinpinga z Macronem. Chiny chcą więcej francuskich inwestycji

Prezydent Chin – Xi Jinping powiedział w poniedziałek, że Chiny chcą, aby więcej francuskich firm inwestowało w ich kraju i ma nadzieję, że Francja stworzy uczciwe i pozbawione dyskryminacji środowisko biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw.

Prezydent Chin Xi Jinping i Prezydent Francji Emmanuel Macron uczestniczą w ceremonii parzenia herbaty w rezydencji gubernetora Guangdong w Guangzhou, Chinach. 7 kwietnia 2023 roku. Thibault Camus/Pool via REUTERS

Chińska telewizja państwowa poinformowała, że Xi Jinping wypowiedział te słowa podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Chiny dążą do wzmocnienia relacji z Francją, która jest dla nich ważnym, europejskim partnerem handlowym.

Obecnie Unia Europejska prowadzi dochodzenie w kwestii dotacji na zakup samochodów elektrycznych w Chinach. Unia Europejska ma w planach również zająć się dochodzeniem w sprawie działalności chińskich producentów stali. W międzyczasie kilka krajów europejskich wyraziło swoje zastrzeżenia co do niejasnych praw i regulacji dotyczących działalności zagranicznych firm w Państwie Środka.

Xi powiedział, że Chiny chętnie będą kontynuowały wymianę handlową z Francją i z zadowoleniem przyjmą więcej francuskich produktów na rynek.

Prezydent Chin powiedział również, że Chiny są gotowe do wzmocnienia współpracy z Francją w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz innych instytucjach wielostronnych. Chiny objęły w tym miesiącu przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Lider drugiej największej gospodarki świata wezwał Francję do odegrania większej roli w naprawieniu relacji między Chinami a Unią Europejską. Te relacje stały się napięte z powodu różnych kwestii, takich jak dążenie UE do ograniczenia zależności od chińskich łańcuchów dostaw oraz sytuacja wojenna na Ukrainie. 

Chińska telewizja państwowa poinformowała, że obaj liderzy również wymienili poglądy na temat konfliktu w Gazie i zgodzili się, że konieczne jest uniknięcie dalszego pogorszenia sytuacji, zwłaszcza powstania jeszcze poważniejszego kryzysu humanitarnego.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE