2023-10-26 20:47:29 JPM redakcja1 K

Rynek obligacji zachowuje się jak w 1969 r., kiedy rosnące zyski poprzedzały kryzys, twierdzi JPMorgan

Gwałtowny wzrost długoterminowych zysków z obligacji skarbowych odzwierciedla cykl zaostrzania polityki Fed z 1969 r., podał JPMorgan.

Zdjęcie: NoDerog/Getty Images 

-W tamtym roku zyski rosły przez trzy miesiące po ostatniej podwyżce stóp procentowych Fed. 

-Trend ten zakończył się wraz z nastąpieniem kryzysu, a dzisiejsze zyski mogą przestać rosnąć tylko wtedy, gdy rozpocznie się recesja gospodarcza. 

Przy wstrzymanych od lipca stopach procentowych Rezerwy Federalnej, wzrost długoterminowych zysków z obligacji skarbowych nie jest typową reakcją rynku, według JPMorgan.  

W środowej nocie analitycy zwrócili uwagę, że w ostatnich 12 cyklach zaostrzania polityki Fed, rynki obligacji generalnie przechodziły gwałtowny wzrost - kiedy stopy krótkoterminowe spadają szybciej niż stopy długoterminowe - po ostatniej ich podwyżce. 

Ale w 1969 r. nastąpiło gwałtowne nasilenie, kiedy długoterminowe rentowności rosły szybciej niż krótkoterminowe. Obecny rynek obligacji odzwierciedla ten niezwykły wzorzec, ponieważ historyczny spadek rentowności obligacji skarbowych spowodował, że zarówno 10-letnie, jak i 30-letnie obligacje przekroczyły poziom 5%. Rynki w dużej mierze sugerują, że lipcowa podwyżka o ćwierć punktu procentowego jest ostatnią w tym cyklu, można wyciągnąć wnioski z 1969 roku.  

„To powiedziawszy, w cyklu z 1969 r. recesja po ostatniej podwyżce rozpoczęła się trzy miesiące później, co sugeruje, że obecne spadki mogą trwać, dopóki nie pojawią się wyraźniejsze oznaki spowolnienia tempa wzrostu" - dodał JPMorgan. Jak dotąd sygnały recesji są nadal maskowane przez utrzymujące się dobre dane gospodarcze, a PKB w trzecim kwartale rósł w najszybszym tempie od dwóch lat. 

JPMorgan zauważył również, że recesja, która nastąpiła po cyklu zacieśniania w 1969 r., miała stosunkowo niewielki wpływ na zyski spółek z indeksu S&P 500.  

„Jeśli chodzi o aktywa obciążone ryzykiem, gdy zaczynają pojawiać się oznaki recesji i używając recesji w USA z 1969 r. jako przykładu, otrzymujemy obraz spadków na rynku akcji do sześciu miesięcy po rozpoczęciu recesji, ale po tym czasie następuje szybkie odbicie" - dodali analitycy. 

Dział: Biznes

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE