S&P 500 kończy najlepszy tydzień roku po silnych danych ekonomicznych
S&P 500 osiągnął najlepszy tydzień roku, gdy inwestorzy z zadowoleniem przyjęli najnowsze dane ekonomiczne. Dane opublikowane w piątek pokazały, że nastroje konsumentów polepszyły się w sierpniu po raz pierwszy od pięciu miesięcy. – Zwieńczyło to serię zachęcających danych, w tym niższą inflację i silną sprzedaż detaliczną.
Zdjęcie: Ric Francis / AP Images
S&P 500 zakończył najlepszy tydzień 2024 roku, rosnąc o 3,9% w ciągu pięciu dni. Duża wyprzedaż z początku miesiąca została zniwelowana przez napływ silnych danych wspierających scenariusz miękkiego lądowania.
Akcje S&P 500 i Nasdaq wzrosły w piątek o 0,2%, podczas gdy Dow Jones Industrial Average zyskał 97 punktów.
Rentowność 10-letnich obligacji spadła o 3 punkty bazowe do 3,89%, co oznacza spadek o 6 punktów w skali tygodnia, gdy inwestorzy ograniczyli zakłady na głębsze cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
Tydzień rozpoczął się od dwóch nowych odczytów inflacji wskazujących na ochłodzenie presji cenowej w gospodarce USA z inflacją konsumencką poniżej 3% po raz pierwszy od trzech lat.
Dodatkowo nastąpił nieoczekiwany 1% wzrost sprzedaży detalicznej i najniższe od pięciu tygodni liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto w piątek sierpniowe badanie nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan sugerowało, że amerykańscy konsumenci po raz pierwszy od pięciu miesięcy czują większy optymizm w kwestii gospodarki i swoich finansów.
Oto jak kształtowały się amerykańskie indeksy o godzinie 16:00 w piątek przy zamknięciu giełdy:
S&P 500: 5.554,25 – wzrost o 0,2%
Dow Jones Industrial Average: 40.659,76 – wzrost o 0,2% (97 punktów)
Nasdaq Composite: 17.631,72 – wzrost o 0,21%
Analitycy z Goldman Sachs stwierdzili w notce po aktualizacjach danych z tego tygodnia, że inwestorzy nie powinni tracić wiary w obliczu intensywnej zmienności, takiej jak w tym miesiącu. Twierdzą, że miękkie lądowanie jest mocno prawdopodobne dla gospodarki USA.
„Z perspektywy rynku, ponownie uważamy, że sensowne jest przeciwstawianie się skrajnym obawom i zachowanie wiary w modalny pogląd o kontynuacji ekspansji i spowolnieniu inflacji, zamiast w nieuchronną recesję" - napisali analitycy.
W przyszłym tygodniu inwestorzy będą śledzić sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole w Wyoming, szukając wskazówek, co do polityki Rezerwy Federalnej we wrześniu. Rynki są przekonane, że bank centralny dokona pierwszej obniżki stóp procentowych, choć szanse na duży ruch o 50 punktów bazowych znacznie spadły po danych z tego tygodnia.
Oto, co jeszcze się dzieje:
- Rozpoczęcia budowy nowych domów osiągnęły najniższy poziom z ery COVID, ponieważ wysokie ceny odstraszyły kupujących.
- Rosja powiększyła swoją flotę tankowców-widmo używanych do omijania sankcji naftowych – poinformował Think tank.
To jedne z powodów, dlaczego ceny złota właśnie osiągnęły rekord.
A w surowcach, obligacjach i kryptowalutach:
- Cena ropy West Texas Intermediate spadła o 1,8% do 76,72 dolarów za baryłkę. Cena ropy Brent – międzynarodowego benchmarku – spadła o 1,5% do 79,78 dolarów za baryłkę.
- Złoto było notowane wyżej tzn. na poziomie 2.463,30 dolarów.
- Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 3 punkty bazowe do 3,88%.
- Bitcoin wzrósł o 3,75% do 59.710 dolarów.
Dział: Aktualności
Autor:
Max Adams | Tłumaczenie: Emilia Rogowicz – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/