2023-02-27 14:30:14 JPM redakcja1 K

Stany Zjednoczone utworzą co najmniej dwa klastry produkujące półprzewodniki do 2030 r., mówi sekretarz handlu Gina Raimondo

Sekretarz handlu Gina Raimondo ogłosiła plany administracji Bidena dotyczące zainwestowania funduszy CHIPS i Science Act w co najmniej dwa klastry produkujące półprzewodniki do 2030 r.

Gina Raimondo, sekretarz handlu USA, podczas ceremonii „First Tool-In” w budowanym zakładzie Taiwan
Semiconductor Manufacturing Co. w Phoenix w Arizonie, we wtorek, 6 grudnia 2022 r.
 xCaitlin O’Hara | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Klastry będą napędzać „solidny ekosystem dostawców” oraz badania i rozwój półprzewodników, powiedział Raimondo.

Ogłoszenie pojawia się, gdy Departament Handlu przygotowuje się do otwarcia wniosków dla firm o finansowanie CHIPS w przyszłym tygodniu.

Sekretarz ds. Handlu Gina Raimondo zeznaje przed Senacką Podkomisją ds. Handlu, Sprawiedliwości, Nauki i Pokrewnych Agencji na przesłuchaniu na Kapitolu w Waszyngtonie, USA, 1 lutego 2022 r.

Andrzej Harnik | agencji Reutera

WASHINGTON — Stany Zjednoczone wykorzystają fundusze z ustawy CHIPS and Science Act o wartości 52 miliardów dolarów, aby stworzyć co najmniej dwie duże fabryki układów logicznych do produkcji półprzewodników wraz z wieloma zaawansowanymi urządzeniami do pakowania na dużą skalę do 2030 r., ogłosiła w czwartek sekretarz handlu Gina Raimondo .

Ogłoszenie Raimondo pojawia się, gdy departament przygotowuje się do otwarcia wniosków w przyszłym tygodniu dla firm, które otrzymają finansowanie w ramach ustawy CHIPS, podpisanej przez prezydenta Joe Bidena w sierpniu.

„Każdy klaster będzie obejmował solidny ekosystem dostawców, zaplecze badawczo-rozwojowe do ciągłego wprowadzania innowacji w zakresie nowych technologii procesowych oraz specjalistyczną infrastrukturę” — powiedział Raimondo studentom w Szkole Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown. „Każdy z tych klastrów będzie zatrudniał tysiące pracowników na dobrze płatnych stanowiskach”.

Amerykańskie zakłady produkcyjne, znane jako „fabryki”, będą produkować zaawansowane układy pamięci „na ekonomicznie konkurencyjnych warunkach”, powiedział Raimondo. Fabryki pomogą również zaspokoić zapotrzebowanie na chipy obecnej generacji i dojrzałe węzły „najbardziej krytyczne dla bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego” – dodała.

„Są to chipy, które trafiają do samochodów, urządzeń medycznych i wielu naszych zdolności obronnych” – dodała

Według Raimondo ustawa CHIPS Act została ustanowiona w celu zwiększenia konkurencyjności Stanów Zjednoczonych na rynku półprzewodników w stosunku do monopoli produkcyjnych, takich jak Tajwan, który produkuje 92% najnowocześniejszych chipów na świecie. Masowe uzależnienie produkcji od jednego kraju zaostrzyło problemy z łańcuchem dostaw podczas pandemii i wywołało obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, ponieważ wszelkie zakłócenia w produkcji chipów mogą utrudniać produkcję szeregu towarów.

„To zasadniczo kwestia bezpieczeństwa narodowego” – powiedziała. „Jak powiedziałem, CHIPS polega na zdobyciu przewagi technologicznej, kontrola eksportu polega na jej utrzymaniu”.

Raimondo podkreślił również obawy związane z wykorzystaniem przez Chiny półprzewodników w swoich technologicznych systemach broni. Bliskość Tajwanu do Chin – i perspektywa chińskiej agresji na Tajwan – również wzbudziły obawy administracji Bidena i Kongresu.

„Nie bądźcie naiwni, Chiny… (chcą) technologii poprawiającej ich zdolności wojskowe, a kontrole eksportowe (są) wąsko zdefiniowane lub zaprojektowane, aby upewnić się, że nie dostaną tych chipów w celu poprawy ich zdolności wojskowych, Raimondo powiedział studentom z Georgetown.

Sekretarz handlu powtórzył rządowe plany zainwestowania 11 miliardów dolarów w coś, co nazywa Narodowym Centrum Technologii Półprzewodników.

„Wizją jest ambitne partnerstwo publiczno-prywatne, w którym rząd, przemysł, klienci, dostawcy, instytucje edukacyjne, przedsiębiorcy i inwestorzy zbiegają się, aby wprowadzać innowacje, łączyć się i rozwiązywać problemy”, powiedział Raimondo o centrum, które w rzeczywistości będzie składać się z kilku lokalizacjach w całym kraju, których celem jest „rozwiązywanie najbardziej wpływowych, istotnych i uniwersalnych wyzwań badawczo-rozwojowych w branży” – dodała.

„Co najważniejsze, NSTC zapewni Stanom Zjednoczonym przewodnictwo w następnej generacji technologii półprzewodnikowych — od obliczeń kwantowych, materiałoznawstwa i sztucznej inteligencji po przyszłe zastosowania, o których jeszcze nawet nie myśleliśmy” — powiedział Raimondo.

Dział: Biznes

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE