2025-02-18 09:17:43 JPM redakcja1 K

Starbucks otwiera kawiarnię z widokiem na Koreę Północną

Miłośnicy kawy, którzy chcą rzucić okiem na życie w najbardziej odizolowanym kraju na świecie, powinni przygotować się do podróży: Starbucks ma dla nich idealne miejsce.

Klienci wewnątrz kawiarni Starbucks z widokiem na Koreę Północną 29 listopada. Zdjęcie: SeongJoon Cho/Bloomberg/GettyImages

Najnowsza placówka amerykańskiej sieci w Korei Południowej znajduje się na wieży obserwacyjnej na granicy z Koreą Północną, dzięki czemu klienci mogą popijać piwo, patrząc na pustelnicze królestwo z drugiej strony rzeki Jo, która oddziela obie strony.

Kawiarnia na 30 miejsc znajduje się w Aegibong Peace Ecopark w mieście Gimpo, około 20 mil na północ od stolicy Seulu. Znajduje się w pobliżu Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej (DMZ), jednej z najsilniej uzbrojonych granic na świecie. Klienci zapełnili taras widokowy na zewnątrz kawiarni pierwszego dnia działalności w piątek, 29 listopada. Ci, którzy chcieli uniknąć zimna, skulili się w środku, popijając kawę.

W pogodny dzień klienci mogą spodziewać się farm i niskich budynków w hrabstwie Kaepung po drugiej stronie granicy. Mając przyzwoitą lornetkę lub aparat z funkcją ultra-zoom, odwiedzający mogą nawet zobaczyć spacerujących ludzi. „Chciałbym móc podzielić się tą smaczną kawą z ludźmi mieszkającymi w Korei Północnej tuż przed nami”, powiedział Reuterowi 48-letni mieszkaniec Baek Hea-soon.

Lim Jong-chul, 80-letni mężczyzna, który walczył w wojnie w Wietnamie, był kolejnym gościem. „Koncepcja bezpieczeństwa wydawała się sztywna i napięta, ale teraz, dzięki tej kawiarni, wydaje się bardziej spokojna i uspokajająca” - powiedział. Korea Północna i Południowa są technicznie nadal w stanie wojny, ponieważ nigdy nie podpisano traktatu kończącego wojnę koreańską w latach 1950-1953. Walki zostały wstrzymane po zawieszeniu broni.

Burmistrz Gimpo Kim Byung-soo nazwał tę lokalizację „wyjątkową”, ponieważ reprezentuje ona „urok koreańskiej kultury”. Lokalne władze wykorzystują historyczne znaczenie tego miejsca do pobudzenia turystyki.

Klienci wewnątrz Starbucksa w Aegibong Peace Ecopark w dniu jego otwarcia. Zdjęcie: SeongJoon Cho/Bloomberg/GettyImages

Obywatele Korei Północnej spacerują w Kaepung, na zdjęciu zrobionym ze szczytu obserwatorium Aegibong Peak. Zdjęcie: Soo-hyeon Kim/Reuters

Ekopark, w którym znajduje się wieża, był pierwotnie miejscem Wzgórza 154, gdzie obie Koree i ich sojusznicy toczyli zaciekłe walki podczas wojny. Wzdłuż granicy między obiema stronami znajduje się kilka wież obserwacyjnych. Punkt sprzedaży Starbucks jest jednym z niewielu sposobów dla Koreańczyków Południowych i międzynarodowych turystów, aby zajrzeć do Korei Północnej, nawet jeśli jest to z daleka, bez stawiania tam stopy.

Według Koreańskiej Organizacji Turystycznej jest to alternatywa dla wycieczek po strefie zdemilitaryzowanej, które co roku przyciągają mnóstwo turystów. Według dwóch firm turystycznych mających powiązania z odizolowanym krajem, Korea Północna ma ponownie otworzyć ograniczoną turystykę międzynarodową do końca tego roku, prawie pięć lat po całkowitym zamknięciu granic kraju z powodu pandemii Covid-19.

Południowokoreańscy weterani piją kawę na tarasie widokowym kawiarni Starbucks w Gimpo. Zdjęcie: SeongJoon Cho/Bloomberg/GettyImages

Otwarcie kawiarni nastąpiło w okresie napięć między obiema stronami. W styczniu 2024 roku przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że jego kraj nie będzie już dążył do pojednania i zjednoczenia z Koreą Południową. W październiku Kim zagroził użyciem broni nuklearnej do zniszczenia Korei Południowej w przypadku ataku, po tym jak prezydent Korei Południowej ostrzegł, że jeśli Północ użyje broni nuklearnej, „stanie w obliczu końca swojego reżimu”.

Dział: Biznes

Autor:
Chris Lau | Tłumaczenie: Nikola Szwichtenberg — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/travel/starbucks-gimpo-north-korea-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE