Strach jest szansą i można wykorzystać go do budowania bogactwa
Według eksperta ds. finansów osobistych Farnoosh Torabi zbyt często zachęca się ludzi do bycia nieustraszonymi, lecz strach jest cennym narzędziem, szczególnie jeśli chodzi o budowanie bogactwa.
źródło: magazyn Medium
„Jeśli znajdujesz się na rozdrożach życia i odczuwasz strach związany z finansami, wyborem ścieżki zawodowej czy relacjami, to myślę, że powinieneś tego posłuchać” - powiedział Torabi, gospodarz podcastu „So Money” i autor książki „A Healthy State of Panic".
Torabi wygłosiła swoje sugestie podczas wydarzenia CNBC o nazwie „Your Money”.
Jej zdaniem, w obliczu utrzymującej się inflacji, wysokich stóp procentowych, upadłości banków, niepewności geopolitycznej i utrzymującej się groźby recesji, „to normalne, że obawiamy się tego, co by było, gdyby". Kiedy już opanujesz ten strach, możesz wykorzystać go do poprawy swojej sytuacji finansowej.
„Strach jest tu szansą” - powiedziała Torabi. Poniższe dwa kroki mogą pomóc ci go wykorzystać do budowania bogactwa.
Po pierwsze, Dowiedz się, co cię przeraża
„Ludzie, którzy robią coś, co wydaje się przerażające... na końcu, potencjalnie odnoszą większy sukces”. Na przykład „jeśli obawiasz się inwestowania na giełdzie, być może dzieje się tak dlatego, że boisz się stracić pieniądze, co jest zrozumiałe” - powiedziała Torabi.
„Ale rozwiązaniem nie jest brak inwestycji” - dodała. „Rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy i zrozumienie, że rynek jest zmienny — ale kiedy inwestujesz długoterminowo, kiedy masz zdywersyfikowany portfel, istnieje znacznie większa szansa na sukces".
Podczas gdy spadki na rynku są nieuniknione, inwestorzy długoterminowi w przeszłości osiągali średni roczny zwrot w wysokości prawie 10%.
„Czasami strach staje się impulsem do zdobycia większej wiedzy” - dodał Torabi.
Po drugie, rozważ najgorszy scenariusz
Według Northwestern Mutual's 2023 Planning and Progress Study, to kobiety często czują się niepewnie finansowo. Jak wynika z osobnego raportu Varo Bank, to kobiety częściej żyją od wypłaty do wypłaty i uważają się za niestabilne finansowo.
Torabi, która przyznała, że na wczesnym etapie bycia dorosłym sama zmagała się ze strachem, radzi, by zawsze rozważyć najgorszy możliwy scenariusz.
„Jeśli boisz się recesji, lepiej zastanów się, co mogłoby się stać, gdybyś stracił pracę” – dodała.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Northwestern Mutual, prawie sześć na dziesięć kobiet stwierdziło, że nie posiada długoterminowego planu finansowego, który uwzględniałby cykle koniunkturalne. Posiadanie takiego planu oznaczać może ustalenie, w jaki sposób obniżyć swoje wydatki i zbudować poduszkę finansową, aby móc utrzymać obecny styl życia w przypadku tymczasowej zmiany w wysokości dochodów.
„Nasz mózg reaguje na potrzebę znalezienia skutecznego lekarstwa, którym zazwyczaj jest stworzenie planu; bierzesz ten strach i używasz go jako narzędzia do stworzenia planu działania” - wyjaśnia Torabi.
Dział: Biznes
Autor:
Jessica Dickler | Tłumaczenie: Krzysztof Morys
Źródło:
https://www.cnbc.com/2023/11/09/fear-can-help-you-build-wealth-financial-expert-says.html