2023-08-30 13:38:20 JPM redakcja1 K

Studia to nie wszystko – droga do kariery…

Wyższe wykształcenie przestaje być gwarancją dla rozwoju kariery. Młode osoby, które wchodząc na rynek pracy często stają przed trudną decyzją: albo być bezrobotnym przez cały okres studiów, albo już w trakcie ich trwania rozpocząć pracę lub pracować bez studiowania.

 

Duża grupa studentów pozbawiona jest tego dylematu, studiują zaocznie, więc muszą pracować, aby opłacić uczelnie. W Polsce wciąż aktualne jest przeświadczenie, że dyplom jest podstawą dobrej posady od razu po studiach, ale niestety jak podkreślają eksperci, brak praktyki jest ogromna przeszkodą w drodze do kariery. Coraz więcej pracodawców poszukuje ludzi młodych z doświadczeniem. Lepiej więc rozpocząć pracę w trakcie studiów, a nie dopiero po uzyskaniu tytułu magistra. Tytuł ten nie jest już tak ogromnym sukcesem, staje się czymś zupełnie powszechnym.

Natomiast kwestia samej oceny na dyplomie nie jest zbyt istotna. Niewielu pracodawców o to pyta. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o osoby, które ukończyły kierunki techniczne czy medyczne. W ich przypadku często podczas rozmowy kwalifikacyjnej padają pytania na temat średniej ocen, zaliczonych zajęciach czy laboratoriach. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest skupienie się na nauce ,na tyle, aby uzyskać tytuł, ale nie powinno to się odbywać kosztem rozwoju zawodowego. Jeśli wiec ktoś nie planuje kariery naukowej, to powinien rozsądnie podzielić swój czas pomiędzy uczelnią, a zajęciami dającymi mu doświadczenie zawodowe.

Studia a praca…

Wielu studentów podchodzi pesymistycznie do swojej przyszłości. Nie dostrzega związku pomiędzy kierunkiem studiów, który wybrali, a ich karierą zawodową np. matematyk pracujący w barze szybkiej obsługi. Niektórzy wybrali kierunek, aby zaspokoić ambicje swoich rodziców, kontynuować na przykład humanistyczną tradycję rodzinną. Inni wybrali kierunek sugerując się rynkiem pracy, niekoniecznie swoimi zainteresowaniami, dostrzegli w nim spory potencjał, uznali, że właśnie ta branża otworzy im drzwi do kariery. 
Żadne studia nie gwarantują dobrej pozycji zawodowej. Każdy wiec musi poradzić sobie sam. Niestety wciąż wiele polskich uczelni nie wspomaga swoich ,,podopiecznych’’ i oferuje znikomą ilość obowiązkowych praktyk zawodowych.

Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie , być konkurencją dla innych na rynku pracy i czujesz potrzebę wykazania się, to praktyka i staż to dobre rozwiązanie na ambitny początek.

Praktyka a staż

Osoby prywatne często używają tych dwóch pojęć wymiennie, ale dla instytucji takich jak Urzędy Pracy istnieje znaczące rozgraniczenie pomiędzy nimi. Przyjmują one osobno ludzi na praktykę i osobno na staż. Jeszcze inna gałęzią jest staż absolwencki organizowany przez rządowy program aktywności zawodowej oraz wolontariat. Student lub pracownik otrzymuje do tych stanowisk opiekuna, który obserwuje i uczy danego zawodu. 

Kilka słów o każdym z nich….

Praktyka studencka- jeden z warunków ukończenia studiów, uczelnia podpisuje umowę z instytucja lub firma, którą Ty możesz wybrać sam lub do której kieruje Cię uczelnia. Praktyka taka trwa około 3 – 4 tygodni i jest bezpłatna. Musisz prowadzić dzienniczek praktyk studenckich, który jest ważny do zaliczenia roku akademickiego. 

Staż studencki – warunki stażu wyznacza instytucja lub firma, która zgodziła się przyjąć Cię na staż. Jest on zazwyczaj płatny. Może polegać na wykonywaniu podstawowych obowiązków lub wyznaczać nieco bardziej ambitne zadania. Staż w dużej firmie daje szerokie możliwości. Zazwyczaj student angażowany jest w pracę w każdym z działów firmy, co daje mu wszechstronne doświadczenie i lepszy start w przyszłość.

Staż absolwencki - za staże te odpowiadają Urzędy Pracy. Ściślej precyzując realizują one rządowy program, który umożliwi znalezienie pracy osobom bezrobotnym. Staż trwa od 3 do 12 miesięcy. Stażysta może wykonywać te same zadania co osoba zatrudniona. Koszt stażu ponosi Urząd Pracy.

Wolontariat- jest to dobrowolna, świadoma i bezpłatna praca na rzecz firmy, innych ludzi i społeczeństwa. To słowo kojarzy się u większości ludzi z takimi organizacjami jak Polski Czerwony Krzyż lub Caritas. Jednak pracodawcy coraz częściej używają tego określenia w swoich firmach. Można być wolontariuszem w każdej firmie. Nie potrzeba żadnej umowy tylko zaświadczenie, że się pracowało w niej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nabyć dużo cennego doświadczenia przydatnego w późniejszej karierze.

PAMIETAJ…!!!
- Nie jest istotne ile odbyłeś praktyk czy staży, ale ważne jest, co z nich wyniosłeś.
- Liczy się każde zdobyte doświadczenie. Praktyka jest dowodem dla twojego przyszłego pracodawcy, że nie czekałeś biernie do ukończenia studiów, ale dążyłeś do wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.
- Jeśli masz kogoś kto mógłby zadbać finansowo o twoją przyszłość i zapłacić za twoje studia to wykorzystaj tą szansę i postaraj się pracować w zawodach podobnych lub zgadzających się z twoim kierunkiem studiów nawet jeśli praca byłaby bezpłatna. Dzięki temu twoja kariera będzie rozwijała się w tym kierunku, który sobie wybrałeś na uczelni.
- Warto pamiętać, że lepiej wybrać praktykę w dużej firmie, gdyż zazwyczaj mają one opracowane programy stażowe i wtedy praktyka nie polega tylko na ,,podawaniu kawy’’. Warto, więc na wstępie zapytać o pisemna umowę i zakres swoich obowiązków.

Autor:
Opracowanie: Redakcja JPM

Żródło:
Opracowanie na podstawie różnych materiałów: Redakcja JPM

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE