2024-10-14 16:33:51 JPM redakcja1 K

TD Bank ukarany grzywną w wysokości 3 bilionów dolarów w historycznej ugodzie, dotyczącej prania brudnych pieniędzy

TD Bank, jeden z największych pożyczkodawców w Kanadzie, zgodził się zapłacić ponad 3 bln dolarów (2,3 bln funtów) i przyznał się do winy w związku z zarzutami karnymi w USA, po tym, jak umożliwił kartelom narkotykowym i innym przestępcom transfer setek milionów dolarów z nielegalnych środków.

Prokuratorzy stwierdzili, że bank przez prawie dekadę działał bez odpowiednich zabezpieczeń przeciwko praniu pieniędzy, nie reagując nawet wtedy, gdy pracownicy sygnalizowali oczywiste przypadki nadużyć, takie jak wykonywanie przez klienta codziennych wpłat po 1 mln dolarów w gotówce.

Bank stoi teraz w obliczu ograniczeń, dotyczących swojego wzrostu w USA oraz największej kary w historii za naruszenie prawa przeciwdziałającego praniu pieniędzy.

Bharat Masrani, dyrektor generalny TD Bank, powiedział, że bank bierze na siebie „pełną odpowiedzialność” za swoje błędy. Stwierdził, że instytucja ma siłę finansową, by przetrwać tę sytuację i zamierza podjąć „inwestycje, zmiany i ulepszenia, niezbędne do realizacji zobowiązań”.

Bank zapowiedział, że proces ten będzie trwał kilka lat, ale już podjął pewne kroki w celu przebudowy swojego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy, zatrudniając ponad 700 nowych pracowników, wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

„To trudny rozdział w historii naszego banku. Te błędy miały miejsce pod moim nadzorem, jako dyrektora generalnego i przepraszam wszystkich naszych interesariuszy” – powiedział w czwartek.

Masrani w zeszłym miesiącu ogłosił, że przejdzie na emeryturę w kwietniu 2025 roku, po dekadzie, spędzonej na czele instytucji finansowej.

TD Bank jest największym pożyczkodawcą w historii USA, który przyznał się do winy za zaniedbania, związane z ustawą o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act) i pierwszym, który przyznał się do spisku w celu prania pieniędzy – poinformował amerykański departament sprawiedliwości.

Ograniczenie wzrostu działalności banku detalicznego w USA, z jakim zmaga się teraz instytucja finansowa w ramach porozumienia z regulatorami, nie jest standardowe. Jest ono zarezerwowane dla poważnych przypadków niewłaściwego postępowania, takich jak oszustwa dokonane przy użyciu fałszywych kont, odkryte w Wells Fargo kilka lat temu.

Prokurator Generalny, Merrick Garland, powiedział, że bank współpracuje przy dochodzeniu oraz, że spodziewa się dalszych oskarżeń wobec poszczególnych osób.

„Ułatwiając przestępcom korzystanie z jego usług, TD Bank stał się jednym z nich” –  powiedział.

Podczas konferencji prasowej, ogłaszającej zarzuty, amerykańscy urzędnicy stwierdzili, że bank – dziesiąty największy w USA – „zagłodził” swoje programy zgodności z przepisami, nawet gdy się rozwijał. Do 2018 roku instytucja nie monitorowała ponad 90% transakcji w swojej sieci, co dotyczyło działań o wartości ponad 18 bln dolarów, jak poinformowali prokuratorzy na konferencji prasowej.

Luki w zgodności z przepisami były tak dobrze znane wewnętrznie, że pracownicy żartowali, że motto banku – „Najwygodniejszy bank w Ameryce” było skierowane do przestępców.

Według urzędników jeden z klientów korzystał z TD Banku, aby wyprać ponad 470 mln dolarów z dochodów z narkotyków, dokonując dużych wpłat gotówkowych i przekupując pracowników kartami podarunkowymi. Schemat ten pozwalał na przepływ płatności od użytkowników fentanylu z powrotem do sieci narkotykowych w Meksyku i Chinach.

Urzędnicy powiedzieli, że inny schemat obejmował udział pięciu pracowników banku, którzy pomogli wydać dziesiątki kart bankomatowych, ułatwiając transfer 39 mln dolarów z nielegalnych środków do Kolumbii.

TD jest szóstym co do wielkości bankiem w Ameryce Północnej pod względem aktywów i obsługuje ponad 27,5 mln klientów na całym świecie.

Ugoda, ogłoszona w czwartek, obejmie okres zewnętrznego monitorowania. Kary obejmują 1,8 bln dolarów dla departamentu sprawiedliwości oraz 1,3 bln dolarów dla Sieci ds. Egzekwowania Przepisów Finansowych Departamentu Skarbu, a także płatności dla innych regulatorów, w tym Urzędu Kontrolera Waluty i Rezerwy Federalnej. Akcje spadły o ponad 5% po ogłoszeniu tej wiadomości.

Autor:
Natalie Sherman | Tłumaczenie: Natalia Pospieszyńska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/c153d14vqwyo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE