2023-12-21 13:13:26 JPM redakcja1 K

To poważne i trudne zagadnienie, mówi Norges Bank o cyfrowych pieniądzach

Norges Bank, który monitoruje kryptowalutę, przygląda się współpracy z bankami prywatnymi i być może, będzie musiał zająć stanowisko w sprawie zmian, dotyczących prac nad zbadaniem cyfrowych pieniędzy banku centralnego.

„Norges Bank przygotowuje się na nieoczekiwane zmiany w systemie pieniężnym i płatniczym”, mówi zastępca prezesa banku centralnego Ida Wolden Bache. Zdjęcie: Terje Bendiksby / NTB scanpix

W tym tygodniu Norges Bank ogłosił, że przetestuje rozwiązania techniczne dotyczące cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC). Bank centralny zajmuje się badaniem CBDC od 2016 roku, a testy techniczne odbędą się w przeciągu najbliższych dwóch lat. Norges Bank wciąż pracuje nad tym, czy niezbędne jest wprowadzenie pieniądza cyfrowego i jakie konsekwencje, może to ze sobą nieść. Bank centralny nie określi terminu, w którym podejmie ewentualną decyzję. „To poważna i złożona kwestia, dlatego ważne jest, abyśmy mieli dobrą podstawę do podejmowania decyzji. Do tej pory nasza praca miała głównie charakter analityczny. Przyjrzeliśmy się różnym rozwiązaniom technicznym i zidentyfikowaliśmy kilka grup przewodnich”, mówi zastępca prezesa banku centralnego Ida Wolden Bache w rozmowie z E24. „To co teraz chcemy zrobić, to przetestować różne rozwiązania w bardziej konkretny sposób, aby sprawdzić, czy będą spełniać warunki, które naszym zdaniem cyfrowe pieniądze Banku Centralnego powinny posiadać”, dodaje.

Cyfrowe pieniądze

Zastępca prezesa banku centralnego podkreśla trzy rzeczy, które są charakterystyczne dla cyfrowych pieniędzy banku centralnego:

1. Pieniądze występują w formie cyfrowej

2. Pieniądze są ogólnodostępne

3. Pieniądze stanowią roszczenie wobec banku centralnego

„Zatem to bank centralny emituje banknoty w oficjalnej jednostce monetarnej. W tym sensie ma pewne cechy wspólne z gotówką, która również jest dostępna dla ogółu społeczeństwa i która stanowi wierzytelność wobec banku centralnego”, mówi Bache. 

„Różnica polega na tym, jak wiadomo, że gotówka nie jest cyfrowa. Dziś dysponujemy cyfrowymi pieniędzmi. Pieniędzmi, których używamy codziennie, tymi które posiadamy na kontach, czy lokatach bankowych. Są one również dostępne dla ogółu społeczeństwa. Są to jednak zobowiązania prywatnych banków, a nie banku centralnego”, tłumaczy.

Być może trzeba będzie zmienić ustawę o banku centralnym

Norges Bank powołał oddzielną grupę roboczą w celu zbadania CBDC. Lider grupy, dyrektor Norges Bank Knut Sandal, opisuje dwie główne części prac przewidzianych na najbliższych kilku lat: testy techniczne i dalsze analizy.Jego zdaniem pojawiać się mogą również pewne problemy regulacyjne. „Jest to ważne zagadnienie. Jeżeli Norges Bank zdecyduje się kontynuować działania, konieczne będzie również uregulowanie polityczne i będziemy musieli sprawdzić, czy należy zmienić ustawę o banku centralnym. To potężny i złożony projekt, więc jest nad czym myśleć”, mówi.

Grupa widzi w tym także szansę na współpracę z podmiotami, które są już obecne na rynku, takimi jak banki prywatne. „Oprócz klasycznego modelu dostawcy istotna może być również bliższa współpraca z istniejącymi uczestnikami na rynku, aby zobaczyć, jak ich rozwiązania można połączyć z cyfrowym pieniądzem banku centralnego”, mówi Sandal. „Jednym z możliwych sposobów osiągnięcia tego, jest opowiedzenie się za systemem rejestrów lub kontaktów oraz zbiorem przepisów, dzięki którym banki i inne strony trzecie, będą mogły wprowadzać innowacje w oparciu o tę podstawową infrastrukturę”, dodaje.

 Coraz większa stabilność dostrzegalna w kryptowalutach

Podczas gdy Norges Bank bada możliwość CBDC, wykorzystanie gotówki spada. Jednocześnie rynek płatności szybko się rozwija, a inne banki centralne pracują w oparciu o swoje własne pieniądze cyfrowe. Wzmacnia to motywację do prowadzonego przez Norges Bank badania. „Chcemy być przygotowani również na możliwość wprowadzenia cyfrowego pieniądza banku centralnego, jeśli system pieniężny i płatniczy rozwinie się w innym kierunku niż obecnie przewidujemy”, mówi Bache.

„Obserwujemy, że rynek płatności szybko się zmienia. Otrzymujemy coraz to nowe kryptowaluty, które obecnie oferują stabilną wartość w stosunku do jednej waluty lub koszyka walut. To samo w sobie może sprawić, że kryptowaluta stanie się bardziej atrakcyjna jako środek płatniczy w przyszłości ”, mówi.

Widzimy więc, że główne podmioty technologiczne wykazują coraz większe zainteresowanie i odgrywają coraz większą rolę na rynku płatniczym.

Nie znamy terminów

Norges Bank nie podjął jeszcze decyzji, czy CBDC zostanie wprowadzony, jednak Wolden Bache uważa, że ​​jest jeszcze za wcześnie, aby określić datę, kiedy to może nastąpić.

„Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie cyfrowego pieniądza banku centralnego, stanie się tak dlatego, że uważamy, że jest to właściwy środek przyczyniający się do stworzenia bezpiecznego i wydajnego systemu płatności oraz zaufania do wartości pieniądza, co jest nadrzędnym celem Norges Bank. Termin będzie również zależał od tego, jak szybko zmieni się system płatności. Bank centralny będzie także przyglądał się rozwojowi sytuacji w innych bankach centralnych, pomimo, że to nie są zawody, będzie to miało znaczenie na naszą decyzję”, mówi Wolden Bache.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE