Unia Europejska zobowiązuje się przekazać Ukrainie nawet 39 mld dolarów na odbudowę gospodarki i sieci energetycznej
W piątek Unia Europejska zobowiązała się przekazać Ukrainie do 35 miliardów euro (39 miliardów dolarów), w ramach pakietu pożyczkowego zorganizowanego przez G7, aby pomóc krajowi w odbudowie gospodarki i zniszczonej wojną sieci energetycznej.
Źródło: AP Photo/Efrem Lukatsky
Przywódcy G7 zgodzili się w czerwcu na udzielenie pomocy Ukrainie w postaci 50 miliardów dolarów. Odsetki uzyskane z zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego zostałyby wykorzystane jako zabezpieczenie, ale postęp w dystrybucji pożyczek był powolny.
„Powinniśmy zmusić Rosję do zapłaty za zniszczenia, które spowodowała”, powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.
Von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska zapewniła już Ukrainie ponad 118 miliardów euro (132 miliardy dolarów) pomocy wojskowej i gospodarczej od czasu rozpoczęcia wojny w lutym 2022 roku, „ale nieustające ataki Rosji oznaczają, że konieczne jest dalsze wsparcie”.
„Co najważniejsze, ta kwota pożyczki wpłynie bezpośrednio do budżetu państwa. Poprawi to stabilność makrofinansową Ukrainy oraz zapewni znaczną i bardzo potrzebną przestrzeń fiskalną. To państwo zdecyduje, jak najlepiej wykorzystać fundusze, zapewniając maksymalną elastyczność w zaspokajaniu własnych potrzeb”, dodała.
Źródłem finansowania tych zobowiązań byłyby zyski pochodzące z rosyjskich aktywów o wartości prawie 300 miliardów dolarów, które zostały zamrożone w związku z inwazją na Ukrainę na pełną skalę. Zdecydowana większość tych pieniędzy jest przechowywana w krajach członkowskich UE, w szczególności w Belgii.
Von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska jest „przekonana, że możemy bardzo szybko udzielić tej pomocy Ukrainie”. Blok 27 państw ma nadzieję, że inne kraje G7 pójdą w jego ślady i również zaczną udzielać takiej pomocy.
Zełenski powiedział, że jego priorytetem jest odbudowa ukraińskiej sieci energetycznej, budowa większej liczby schronów przeciwbombowych, ulepszenie szkół oraz zakup większej ilości broni i amunicji.
Von der Leyen przybyła do Ukrainy w piątek, koncentrując się na pomocy w ponownym podłączeniu sieci elektrycznej oraz zwiększeniu mocy grzewczej w obliczu zbliżającej się zimy.
Około połowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej została zniszczona podczas wojny z Rosją, a ciągłe przerwy w dostawie energii elektrycznej sprawiają, że część wschodniej Ukrainy pozostaje w ciemności przez cztery godziny. Von der Leyen powiedziała, że jest to odpowiednik utraty prądu przez całą Łotwę, Litwę i Estonię.
Tymczasem zbliża się zima
„Sezon grzewczy rozpoczyna się za dwa tygodnie, a nieustanne ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają na celu wyrządzenie jak największych szkód”, oświadczyła von der Leyen. „Pomożemy Ukrainie w jej heroicznych wysiłkach, aby temu zaradzić”.
Głównym celem jest pomoc Ukrainie w decentralizacji jej sieci energetycznej i uniezależnieniu się od dużych elektrowni, które stanowią łatwiejszy cel dla rosyjskich sił. Około 260 pocisków spadło podczas poważnego ataku na infrastrukturę energetyczną pod koniec ubiegłego miesiąca.
Europa wysłała już ponad 10 000 generatorów i transformatorów, a także dostarcza małe i bardziej mobilne turbiny gazowe. Tego rodzaju sprzęt dostarczający energię elektryczną jest trudniejszy do trafienia i łatwiejszy do naprawy.
Zima na Ukrainie trwa od końca października do marca, a styczeń i luty to najtrudniejsze miesiące. Europa ma nadzieję pomóc w dostarczeniu około 25% z 17 gigawatów mocy, których kraj prawdopodobnie będzie potrzebował tej zimy.
Jednym z celów pomocy jest zachęcenie ludzi do pozostania w Ukrainie. Od rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 r. około 4 milionów ludzi uciekło, często do Polski i innych sąsiednich krajów.
Unia Europejska zapewnia pomoc, taką jak znalezienie domu, pracy lub edukacji. Jednak w ostatnim czasie liczba osób wyjeżdżających z kraju wzrosła. Komisja Europejska, potężny organ wykonawczy UE, szacuje, że każdego tygodnia o pomoc ubiega się 10 000 osób więcej.
Jeśli napływ ludności będzie trwał, może to osłabić europejskie wsparcie dla Ukrainy.
W czwartek Komisja ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 160 milionów euro (180 milionów dolarów) na pomoc w umocnieniu ukraińskiej sieci energetycznej. Z tego 100 milionów euro (112 milionów dolarów) pochodzi z zysków uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Dania jest również liderem w wykorzystywaniu tych pieniędzy do składania zamówień na broń i sprzęt wojskowy bezpośrednio w ukraińskim przemyśle obronnym.
Dział: Europa
Autor:
Lorne Cook | Tłumaczenie: Klaudia Lorent – praktykantka fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/