2024-07-25 22:44:37 JPM redakcja1 K

Uran: filia Orano w Nigrze w poważnych kłopotach finansowych

Francuska grupa, która posiada 64% udziałów w nigeryjskiej spółce córce Somaïr, musiała sprzedać część swoich francuskich akcji, aby utrzymać zakłady przemysłowe w Arlit.

Zdjęcie: PIERRE VERDY / AFP

Somaïr, spółka należąca do Orano w Nigrze, której eksport został wstrzymany, znajduje się w poważnych trudnościach finansowych i została zmuszona do sprzedaży zapasów uranu, które początkowo miały sfinansować późniejsze zamknięcie zakładu. Tak poinformowała francuska grupa we wtorek 9 lipca. Osiągnęliśmy punkt, w którym Somaïr znajduje się w bardzo poważnych trudnościach finansowych, w szczególności z powodu utrudnień w sprzedaży uranu, powiedział Orano w wywiadzie dla agencji prasowej, wskazując, że jego spółka córka nie była w stanie eksportować przez rok z powodu lokalnej sytuacji politycznej. Musimy poświęcić wszystkie nasze wysiłki na utrzymanie obiektów przemysłowych i wypłatę wynagrodzeń, a robimy to poprzez sprzedaż zapasów (...), które udało nam się zgromadzić, a które początkowo miały sfinansować plan przebudowy obiektu pod koniec jego okresu eksploatacji, wyjaśnił. Somaïr, położona w regionie Arlit (północ), jest jedyną kopalnią uranu obsługiwaną przez Orano w Nigrze, po zamknięciu Cominak w 2021 roku. Kopalnia wznowiła działalność w lutym, po kilkumiesięcznej przerwie wynikającej z zamachu stanu w lipcu 2023 roku. Orano złożył alternatywną propozycję [...] władzom Nigru, aby znaleźć rozwiązanie eksportowe do Francji lub Namibii, ale władze państwa nie odpowiedziały jeszcze na tym etapie. Jednak Orano nadal słucha Niamey. 

Środki socjalne 

Aby utrzymać działalność w zakładzie, który zatrudnia bezpośrednio około 700 osób i mniej więcej taką samą liczbę pracowników u swoich podwykonawców, Somaïr zaczął więc korzystać z zapasów zgromadzonych na francuskiej ziemi. Orano uprzedza jednak, że ten tymczasowy środek da Somaïr tylko kilka miesięcy spokoju: „Jeśli sytuacja szybko się nie poprawi, firma Somaïr będzie wkrótce zmuszona do podjęcia działań socjalnych. W przypadku braku zwolnienia, jak wyjaśnia spółka Somaïr, będzie ona zmuszona do podjęcia stopniowych działań w celu ograniczenia działalności, co może doprowadzić do jej zaprzestania w nadchodzących miesiącach. Orano posiada około 64% udziałów w Somaïr, a pozostała część należy do Sopamin, państwowej spółki z Nigru. Od wznowienia działalności w lutym, zakład wyprodukował nieco ponad 700 ton wydobywczego uranu, który jest przechowywany na miejscu. Do 2023 roku, w wyniku sytuacji politycznej w Nigrze, ilość ton spadła do 1130 - w porównaniu z około 2000 w poprzednich latach - co stanowi około 16% światowej produkcji uranu Orano. Według francuskiej firmy, sytuacja ta nie ma znaczącego wpływu na dostawy do jej klientów, co podkreśla jej międzynarodowy ślad wydobywczy, na prawie każdym kontynencie i wskazuje, że wzmocniła swoją działalność w Kanadzie. Konsekwencje finansowe dla spółki są obecnie analizowane. Orano ma ogłosić swoje półroczne wyniki 26 lipca. 

Dział: Biznes

Autor:
Le Monde i AFP | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lemonde.fr/afrique/article/2024/07/10/uranium-la-filiale-d-orano-au-niger-en-grande-difficulte-financiere_6248347_3212.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE