USA oskarża chińską politykę gospodarczą i handlową, a chińskie Ministerstwo Handlu odpiera zarzuty
Niedawno Pełnomocnik Rządu Stanów Zjednoczonych ds. Handlu USTR opublikował raport na temat realizacji przez Chiny zobowiązań koniecznych do przystąpienia do WTO w roku 2023, który zaprzecza osiągnięciom Chin i temu, że kraj zrealizował cele konieczne dla przystąpienia do WTO. USA oskarża w raporcie chiński system gospodarczy i handlowy oraz mówi, że Chiny stwarzają wielkie zagrożenie dla światowego handlu.
Zdjęcie: tehrantimes.com
Co na to Chińskie Ministerstwo Handlu?
Chiny zwróciły uwagę na fałszywe oskarżenia zawarte w raporcie. Strona amerykańska ignoruje przedsięwzięcia Chin w wypełnianiu zobowiązań w ramach WTO, zniekształca osiągnięcia Chin w zakresie budowy socjalistycznej gospodarki rynkowej oraz reform i otwarcia, zaprzecza istotnemu wkładowi Chin w globalny system handlu i rozwój światowej gospodarki, bezpodstawnie i arbitralnie oskarża chińską politykę gospodarczą i handlową, a legalne standardy nazywa przymusem gospodarczym, kłamie jak z nut, oskarżając chińskią politykę gospodarczą i handlową o stwarzanie wielkiego zagrożenia dla światowego handlu. Amerykańskie embargo nakłada na Chiny łatkę obcego. USA fałszywie twierdzi, że Chiny stworzyły nadwyżkę mocy wytwórczej. Wszystko to w pełni obrazuje unilateralizm i hegemoniczne zapędy strony amerykańskiej. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają.
Od czasu przystąpienia do WTO Chiny, jako największy rozwijający się członek, zawsze zdecydowanie wspierały zrównoważony system handlu i prawdziwy multilateralizm. Chiny skutecznie wypełniały swoje zobowiązania w ramach WTO oraz stale ulepszały swój socjalistyczny model gospodarki rynkowej i system prawny. Chiny otworzyły drzwi na zachód, uczestniczyły w reformach WTO, aktywnie pomagały innym rozwijającym się członkom, w szczególności krajom najsłabiej rozwiniętym LDC, w integracji z globalnym rynkiem. W ciągu ostatniego roku Chiny stały się pierwszym dużym krajem rozwijającym się, który ratyfikował porozumienia w sprawie subsydiów, przewodziły negocjacjom w sprawie ułatwień inwestycyjnych i zmusiły WTO do zaprzestania ataku, zabierając im merytoryczne argumenty w sprawie globalnych zasad handlu internetowego. Chiny sprawowały się bardzo dobrze i było to wysoko cenione nawet przez zachód. Kraj Środka zdecydowanie przyczynia się do rozwoju WTO, globalnej gospodarki i wolnego rynku.
W ostatnich latach strona USA przyjęło strategię „Ameryka przede wszystkim”, ta naruszyła zasady WTO, naginając je na swoją korzyść. Ameryka sformułowała dyskryminującą politykę przemysłową, zakłóciła globalny łańcuch dostaw łańcucha przemysłowego, poważnie wpłynęła na międzynarodowy porządek handlowy i podważyła wspólne interesy członków WTO, co wielokrotnie było powodem niepokoju Chin i innych członków. Kiedy Organ Rozstrzygania Sporów WTO orzekł, że środki stosowane przez USA naruszają zasady WTO, strona amerykańska nie tylko zignorowała orzeczenie WTO, ale także sparaliżowała Organ Apelacyjny WTO, powodując w ten sposób poważne szkody dla globalnego handlu. Zamiast zastanowić się i przemyśleć swoje zachowanie, strona amerykańska ukryła i usprawiedliwiła własne nadużycia i destrukcyjne działania poprzez oczernianie i unikanie winy, co jest skrajnie nieodpowiedzialne. Ponawiamy nasz apel do Stanów Zjednoczonych o jak najszybszą zmianę swojego postępowania, skuteczne przestrzeganie zasad WTO i własnych zobowiązań oraz współpracę z innymi członkami, w tym Chinami. Stany Zjednoczone nie powinny walczyć, a odgrywać przypisaną sobie rolę w celu budowania globalnego systemu handlowego opartego na zasadach WTO.
Dział: Świat
Autor:
Wang Hu | Tłumaczenie: Marcel Korczak