Visma z rekordowymi wynikami: 9 miliardowe zyski w 2024 roku
Gigant IT kupił 33 firmy w minionym roku i osiągnął najwyższy w historii obrót. Jednak zapowiadany debiut giełdowy wciąż się nie wydarzył.

Merete Hverven z Vismą kupiła 180 firm od momentu objęcia stanowiska dyrektora generalnego w 2020 roku.
Zdjęcie: Skjalg Bøhmer Vold / E24
Visma, jedna z największych prywatnych firm w Norwegii, osiągnęła przychód przekraczający 31 miliardów koron w 2024 roku.
Dyrektor generalny Merete Hverven spotkała się z E24 po zatwierdzeniu raportu rocznego przez zarząd firmy.
– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że dostarczyliśmy kolejny rok dobrych wyników – mówi.
* Przychód wzrósł o 17,3 procent w porównaniu z rokiem 2023.
* Przychód rósł każdego roku przez ostatnią dekadę, a w tym okresie niemal pięciokrotnie się zwiększył.
* Zysk operacyjny (marża EBITDA) wyniósł 31,8 procent, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
* Zysk operacyjny wyniósł 5,2 miliarda koron.
* Firma pozyskała 500 000 nowych klientów w minionym roku.
Firma IT i oprogramowań oferuje m.in. oparte na chmurach danych rozwiązania księgowe przez wiele firm w Europie i Ameryce Łacińskiej.
Maszyna do przejęć
Wzrost Vismy wynika m.in. z częstych przejęć. W raporcie rocznym firma podaje, że w 2024 roku przejęła 33 firmy za łączną kwotę 9 miliardów koron.
– Planujemy kontynuować tępo, które osiągnęliśmy w ostatnich latach. W zeszłym roku przejęliśmy 33 firmy, co jest typowym rokiem dla nas – mówi Hverven.
Od momentu, kiedy objęła stanowisko dyrektora generalnego w 2020 roku, Visma przejęła ponad 180 firm.
Pięć lat temu dwie trzecie wzrostu Vismy pochodziły z przejęć. Teraz większość wzrostu pochodzi z organicznego rozwoju istniejących firm.
Wyniki zostały nagrodzone: Hverven otrzymała 19,2 miliona koron wynagrodzenia w 2024 roku, jak wynika z raportu rocznego. Ponad połowa tej kwoty to premia za zrealizowanie celów.
Brak pośpiechu z debiutem giełdowym
W 2021 roku Visma ogłosiła, że spróbuje przeprowadzić debiut giełdowy w 2023 roku. Byłby to jeden z największych debiutów giełdowych w Norwegii. Jednak po silnym wzroście inflacji i spadku rynków w 2022 roku, firma wstrzymała ten proces.
– Staramy się zawsze podejmować decyzje, które będą najlepsze dla naszych akcjonariuszy, pracowników i klientów. Jesteśmy prywatną firmą od 2006 roku i w miarę jak Visma rośnie, powroty na giełdę mogłyby mieć swoje zalety. Ale nie spieszymy się, a warunki rynkowe zawsze będą miały duże znaczenie dla takiej decyzji – mówi Hverven.

Zdjęcie: Skjalg Bøhmer Vold / E24
Kiedy Visma pozyskała nowych inwestorów w 2023 roku, firma została wyceniona na 215 miliardów koron.
– Pracujemy dalej, aby być gotowymi zarówno na dalszy rozwój jako firma prywatna, jak i na debiut giełdowy, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Oba scenariusze nam odpowiadają – mówi Hverven.
– W 2022 roku doświadczaliśmy niestabilności rynkowej, przez co plany zostały wstrzymane. Teraz znowu mamy niestabilność rynkową. Czy istnieje ryzyko, że to opóźni debiut giełdowy?
– Nie będę spekulować na temat przyszłości, poza tym, że moim zadaniem jest zapewnienie, abyśmy byli gotowi na oba scenariusze – odpowiada Hverven.
Zwiększenie zasięgów w Europie
Visma nie prowadzi działalności w USA, a wielkie zmiany polityczne związane z objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa na razie nie miały istotnego wpływu na działalność firmy.
– Korzystamy częściowo z usług chmur oferowanych przez dużych amerykańskich dostawców, ale ważne jest, aby podkreślić, że dane naszych europejskich klientów są przetwarzane w Europie – mówi Hverven.
Mimo to, w ostatnich miesiącach firma podjęła pewne działania:
– Gdyby okazało się, że niektóre rynki będą potrzebować zmiany na europejskiego dostawcę, mamy również dobre alternatywy w tym zakresie. Zadbaliśmy o rozszerzenie pojemności w tej dziedzinie w ostatnich miesiącach, w obliczu ogólnej niepewności, którą teraz widzimy – dodaje Hverven.
Dział: Biznes
Autor:
Pål A. Solheimsnes | Tłumaczenie: Alicja Józefowicz – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/