2024-10-19 07:17:10 JPM redakcja1 K

W ciągu roku sztuczna inteligencja pomogła w wykryciu oszustw na kwotę miliarda dolarów. A to dopiero początek

Nowy Jork (CNN) – Ryzykowne postawienie na użycie sztucznej inteligencji (SI) do walki z przestępczością finansową zdaje się przynosić efekty rządowi USA.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, 22 lutego 2024 roku. Źródło: Mandel Ngan/AFP/Getty Images/File

Ucząca się maszynowo SI pomogła Departamentowi Skarbu USA dokładnie zbadać ogromne ilości danych i odzyskać 1 miliard dolarów z oszustw czekowych w samym roku fiskalnym 2024, zgodnie z nowymi szacowaniami udostępnionymi CNN. To wartość niemal trzykrotnie wyższa niż ta, jaką Skarb Państwa zdołał odzyskać w poprzednim roku fiskalnym. „To było rewolucyjne”, stwierdziła w wywiadzie telefonicznym z CNN Renata Miskell, wysoka rangą urzędniczka Skarbu Państwa. „Dzięki wykorzystaniu tych danych mogliśmy lepiej wykrywać i zapobiegać oszustwom”, opowiedziała Miskell. Departament Skarbu USA przypisał sukces SI oraz pracującym przy sprawie urzędnikom. Dzięki nim udało się łącznie odzyskać 4 miliardy dolarów z oszustw w roku fiskalnym 2024, co w porównaniu w poprzednim rokiem stanowi sześciokrotny wzrost. Urzędnicy USA zaczęli dyskretnie używać SI w celu wykrywania przestępstw finansowych pod koniec 2022 roku, wzorując się na działaniach, które wcześniej podjęło wiele banków oraz firm obsługujących karty kredytowe, aby uchronić się przed przestępcami. Głównym celem jest chronienie pieniędzy podatników przed oszustwami, które znacznie wzrosły w czasie pandemii Covid-19, kiedy rząd federalny podjął gorączkowe działania mające na celu wypłacenie pomocy konsumentom i przedsiębiorcom. Oczywiście Skarb państwa nie korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji, która urzekła użytkowników Chatu GPT od OpenAI oraz Gemini od Google przez tworzenie obrazów, wymyślanie piosenek czy odpowiadanie na trudne pytania (chociaż czasami wciąż ma problem z tymi najprostszymi). 

Zamiast tego wykrywanie oszust polega na nauce maszynowej, gałęzi sztucznej inteligencji, która specjalizuje się w analizie obszernych ilościach danych, a następnie podejmowaniu decyzji na podstawie wcześniej nauczonych informacji. SI może być bardzo pomocne w walce z przestępczością finansową dzięki przedzieraniu się przez niemal nieskończone strumienie danych i wyszukiwaniu subtelnych wzorców – wszystko w ułamek czasu, jakiego potrzebował by człowiek. Eksperci twierdzą, że zaawansowana i dobrze wytrenowana SI może zauważyć podejrzane transakcje w milisekundę. „Oszuści są bardzo dobrzy w ukrywaniu się. Próbują w tajemnicy ograć system”, wspomniała Miskell. „SI oraz wykorzystanie danych pomaga nam w odnalezieniu tych ukrytych wzorców czy anomalii i w zapobieganiu im”. Jest to szczególnie istotne dla Skarbu Państwa, który jest jednym z największych płatników na świecie – o ile nie największym. Każdego roku Skarb Państwa wypłaca około 1,4 miliarda wypłat o wartości niemal 7 bilionów dolarów około 100 milionowi osób. Jest odpowiedzialny za wysłanie wszystkiego, od płatności z tytułu ubezpieczeń społecznych i Medicaid, po wypłaty dla pracowników federalnych, zwroty podatków i czeki stymulacyjne. Ta kluczowa rola sprawia, że Skarb Państwa jest głównym celem oszustów, którzy chcą ukraść pieniądze podatników.W zeszłym roku International Revenue Service ogłosiło, że wykorzystało SI do wykrywania oszustw podatkowych poprzez sprawdzanie dużych i skomplikowanych zwrotów od funduszy hedgingowych, firm prawniczych i innych. Internetowe oszustwa płatnicze mogą przekroczyć wartość 362 miliardów dolarów do roku 2028, według założeń Juniper Research.

Część z tych oszustw jest napędzana przez właśnie sztuczną inteligencję. Jednym z niesławnych przykładów z tego roku jest doniesiona przez policję z Hong Kongu sprawa pracownika finansowego, który został oszukany na 25 milionów dolarów za pomocą filmiku wykonanego za pomocą technologii deepfake. Urzędnicy z USA wyrażają swoje zaniepokojenie, że SI wprowadza nowa zagrożenia do systemu finansowego. Głowa Skarbu Państwa, Janet Yellen, ostrzegała w czerwcu bankierów przed SI, które stanowi „poważne ryzyko” finansowe. Najważniejsi regulatorzy, na czele z Yellen, sklasyfikowali SI jako „nowo powstającą lukę” w zabezpieczeniach systemu finansowego pod koniec ubiegłego roku. Miskell podkreśliła, że chociaż SI będzie zgłaszać podejrzane transakcje „na końcu zawsze znajdzie się człowiek” i agenci federalni będą dokonywać ostatecznej oceny czy coś zalicza się jako oszustwo. Wykorzystanie SI przez Skarb Państwa do walki z przestępczością finansową to dopiero początek. Miskell zasygnalizowała, że Skarb Państwa szuka sposobu na wykorzystanie metod wykrywania oszustwa, z których korzystają największe banki i firmy obsługujące karty kredytowe, odmawiając jednak podania szczegółów, aby uniknąć „informowania niewłaściwych osób”. Rzecznik Skarbu Państwa przekazał CNN, że departament przyspiesza prace nad udoskonaleniem narzędzi wykrywania oszustw dostępnych dla programów administrowanych przez rząd federalny i stanowy. Urzędnicy testują nowe źródła danych, aby lepiej wykrywać oszustwa i podejrzane płatności, a także współpracują z agencjami stanowymi w celu zwalczania oszustw związanych z ubezpieczeniem od bezrobocia. 

Dział: Biznes

Autor:
Matt Egan | Tłumaczenie: Zuzanna Polańska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/10/17/business/ai-fraud-treasury/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE