W wieku 101 lat zmarł biznesmen Olav Thon
„Wspominamy go z wielką wdzięcznością", napisało Olav Thon Group w komunikacie prasowym.
Zdjęcie: Martin Solhaug Standal / NTB
- „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Olava Thona. Miał 101 lat", napisał dyrektor generalny Kjetil Nilsen w komunikacie prasowym.
Wiele czołowych postaci społeczeństwa złożyło kondolencje. Wśród nich jest premier Jonas Gahr Støre.
- „Odejście Olava Thona oznacza koniec pewnej ery w norweskim biznesie. Olav Thon był wybitnym biznesmenem, który stworzył przemysł i miejsca pracy zarówno w Norwegii, jak i za granicą. Ale był także kimś, kto nigdy nie zapomniał o swoich silnych korzeniach w Hallingdal i norweskich społecznościach", mówi Støre.
Jonas Gahr Støre
Premier Norwegii
Była premier Erna Solberg nazywa Thona wielkim budowniczym społeczności.
- „Zaczynał z dwiema pustymi rękami i ostrym jak brzytwa umysłem, a historia jego życia mogłaby być bajką. Niewielu Norwegów stworzyło więcej miejsc pracy niż Olav i mamy wobec niego ogromny dług wdzięczności za jego życiową pracę" - mówi Solberg, która podkreśla również filantropię Thona.
- „Pracował prawie do samego końca. Kiedy odchodzi w wieku 101 lat, oczywiste jest, że niewielu z nas będzie w stanie go przebić", mówi Solberg.
Erna Solberg
Lider konserwatystów
Jeden z najbogatszych Norwegów
Thon, urodzony w 1923 r., był norweskim biznesmenem, deweloperem, inwestorem i filantropem. Najbardziej znany był ze swojej działalności w branży hotelarskiej, handlu detalicznego i nieruchomości. Przez wiele lat był jednym z najbogatszych ludzi w Norwegii, ale był również znany ze swojego oszczędnego stylu życia. Thon dorastał w skromnych warunkach na rodzinnej farmie w Ål w Hallingdal.
Olav Thon na zdjęciu ze stycznia 1984 r. Zdjęcie: Arne Iversen / VG
W wieku 16 lat przeprowadził się do Oslo, a rok później prowadził sklep z futrami w stolicy, według magazynu Kapital, który w 2010 roku uznał Thona za najbogatszego człowieka w Norwegii, z majątkiem szacowanym na 21,3 miliarda koron norweskich.
Futra i nieruchomości
Historia młodego mężczyzny z Hallingdal, który przybył do stolicy z kilkoma skórami lisów i założył firmę zajmującą się futrami i nieruchomościami, jest dobrze znana. Dwie skóry rudego lisa, które sprzedał za 600 NOK, aby zebrać kapitał na start, stanowią główny motyw logo Olav Thon Group.
W 1950 roku Thon kupił swoją pierwszą nieruchomość w Karl Johans gate 5-7. Od tego momentu sprawy obrały już właściwy obrót, pisze Kapital.
Olav Thon i Sissel Berdal Haga na zdjęciu w 2020 roku. Zdjęcie: Odin Jæger / VG
W 2019 roku Thon poślubił Sissel Berdal Hagę, 30 lat po tym, jak się poznali. W długim wywiadzie dla VG przyszli małżonkowie wyjaśnili, że nadal pracują po 40 godzin tygodniowo. A podczas kryzysu związanego z koronawirusem pracowali ramię w ramię przy kuchennym stole.
– „Olav jest bardzo aktywny i zdecydowany. Podejmuje wszystkie decyzje. Nasze dni są pełne i cieszymy się. Uważamy, że jest jeszcze wiele do zrobienia", powiedział Sissel, obecnie 82-letni, w wywiadzie dla VG w 2020 roku.
Olav Thon i dzieło jego życia
- Jeden z najbogatszych ludzi w Norwegii.
- Urodził się w Ål w Hallingdal 29 czerwca 1923 roku.
- Założył Olav Thon Group, która składa się z dwóch oddziałów Thon Eiendom i Thon Hotels.
- Dział nieruchomości zarządza 84 centrami handlowymi w Norwegii i dziesięcioma w Szwecji. Thon Hotels posiada ponad 10 000 pokoi gościnnych w Norwegii i 1 600 w Brukseli w Belgii.
- W 2019 roku Grupa Olav Thon osiągnęła przychody operacyjne w wysokości około 10 miliardów koron norweskich.
- W 2020 r. Grupa zatrudniała nieco ponad 3200 pracowników. Właścicielem Grupy jest Fundacja Olava Thona, która przekazuje część zysków Grupy na cele charytatywne.
- Grupa Olav Thon jest własnością Fundacji Olav Thon, która została założona w 2013 roku.
- Każdego roku Fundacja Olava Thona przyznaje około 50 mln NOK dotacji na badania i inne cele charytatywne.
- Celem fundacji jest zapewnienie stabilnych i długoterminowych udziałów w Olav Thon Gruppen AS i jej spółkach. Ponadto fundacja rozdziela fundusze na cele charytatywne.
- Olav Thon był honorowym członkiem Norweskiego Stowarzyszenia Turystycznego i doktorem honoris causa Uniwersytetu Karlstad w Szwecji.
Prezes zarządu od ponad 70 lat
W wieku 98 lat Thon przeszedł na emeryturę jako dyrektor generalny Olav Thon Group. Do tego czasu był prezesem zarządu przez ponad 70 lat. W e-mailu do swoich pracowników napisał wówczas, co następuje:
„Drodzy pracownicy Olav Thon Group. Zbliżam się do 100 lat, urodziłem się w 1923 roku i prawdopodobnie powinienem trochę zwolnić, jak mówi wiele osób. Może nadszedł czas, aby wpuścić młodszych ludzi", powiedział wtedy VG.
Powód przejścia na emeryturę wyjaśnił następująco:
- "Zasadniczo chodziło o to, że nie jestem już tak szybki na nogach, jak w dawnych czasach. Moja głowa działa dobrze”.
- „Czy przejście na emeryturę jest smutne?”, zapytał VG.
- "Tak, jest", przyznał mężczyzna w kultowej czerwonej czapce z dzianiny.
Hotel Bristol wywiesza flagę do połowy masztu. Zdjęcie: Helge Mikalsen / VG
Dział: Aktualności
Autor:
Marie Dreyer Bakken, Marianne Vikås, Erlend Ofte Arntsen | Tłumaczenie: Michał Biegun - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/