Według raportu Izby Handlowej:76% brytyjskich firm utrzymuje lub zwiększa inwestycje w Chinach
To już siódma edycja corocznego badania opinii, w którym wzięło udział ponad 300 brytyjskich firm.
Chiny i Wielka Brytania. Zdjęcie: VCG
Brytyjskie firmy stabilizują swoje inwestycje w Chinach pomimo wyzwań, które są przed nimi stawiane. Około 76 procent z nich utrzymuje lub zwiększa skalę inwestycji na tym rynku, a jedynie 8 procent planuje ją zmniejszyć, co jest najniższym wskaźnikiem od 2021 roku – wynika z badania opublikowanego we wtorek przez Brytyjską Izbę Handlową w Chinach.
Raport wskazuje również na liczne możliwości związane z globalną łącznością Chin oraz ich strategicznymi sektorami. Na przykład, badanie wykazało, że inicjatywa Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative, BRI) oraz rozszerzone połączenia transportowe otwierają nowe rynki dla brytyjskich firm. Te przedsiębiorstwa wykorzystują Chiny jako bazę regionalną, podczas gdy firmy z sektora usług profesjonalnych wspierają globalne ambicje Chin, pomagając w ich ekspansji międzynarodowej.
Według badania, zaufanie brytyjskich firm do biznesu wzrosło dzięki niedawnym spotkaniom na wysokim szczeblu między chińskimi a brytyjskimi urzędnikami. Optymizm w relacjach bilateralnych wzrósł po wizycie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Lammy'ego w październiku – rekordowe 35 procent respondentów wyraziło pozytywne nastawienie wobec tych relacji.
Julian Fisher, przewodniczący Brytyjskiej Izby Handlowej w Chinach, powiedział we wtorek Global Times, że firmy brytyjskie odnoszące sukcesy w Chinach zazwyczaj „korzystają z dużego popytu na ich specjalistyczne produkty i usługi, opierając się na przewadze w konkurencyjności, takich jak światowej klasy własność intelektualna, zaawansowana technologia lub globalny zasięg”.
Fisher zauważył, że brytyjskie firmy stają się coraz bardziej „pragmatyczne” – koncentrują się na obszarach, w których się wyróżniają, i rezygnują z projektów spekulacyjnych.
Chińscy obserwatorzy podkreślili, że raport odzwierciedla pragmatyczne i obiektywne podejście brytyjskich firm do inwestowania na chińskim rynku, wyrażając nadzieję, że szersza współpraca między Chinami a Wielką Brytanią przyniesie korzyści obu stronom i stanie się fundamentem stabilizacji relacji dwustronnych.
Zhao Junjie, starszy pracownik naukowy w Instytucie Studiów Europejskich Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, powiedział we wtorek Global Times, że raport pokazuje, iż współpraca między Chinami a Wielką Brytanią jest „wysoce komplementarna i ma ogromny potencjał rozwoju”.
„Chociaż relacje dwustronne mogą napotykać na przeszkody i niepewność wynikającą z czynników geopolitycznych, należy zauważyć, że współpraca Chiny-Wielka Brytania nadal się rozwija i wykazuje stabilizujące tendencje rozwoju” – dodał Zhao.
Raport pokreślił jednak, że około 58 procent brytyjskich firm stwierdziło, że prowadzenie działalności w Chinach było w tym roku trudniejsze niż w poprzednim, a środowisko biznesowe staje się coraz bardziej wymagające, już od pięciu lat. Do wyzwań wymienionych w raporcie należą „spowolnienie gospodarcze w Chinach i bariery regulacyjne”.
Analitycy próbowali złagodzić obawy brytyjskich firm dotyczące perspektyw chińskiej gospodarki, wskazując na ogromny potencjał rozwoju drugiej co do wielkości gospodarki świata, który wspierają wprowadzane stopniowo modyfikacje polityki, a także nieustające wysiłki Chin w kierunku otwarcia gospodarki, która ma oferować większe korzyści rozwojowe firmom zagranicznym zaangażowanym w chiński rynek.
„Chiny i Wielka Brytania mają ogromne możliwości współpracy w dziedzinie zaawansowanych technologii i innowacji przemysłowych, na przykład w sektorze pojazdów nowej generacji, samochodów elektrycznych i komponentów baterii. Jeśli obawy obu stron zostaną odpowiednio zaadresowane, wzmocni to trend współpracy i umożliwi wykorzystanie większego potencjału” – powiedział Zhao.
Izba zasugerowała również, aby brytyjskie firmy dostosowały się do strategii wzrostu obu krajów. Według raportu, wezwano brytyjskie przedsiębiorstwa do „zidentyfikowania wspólnych priorytetów w celu promowania współpracy w obszarach takich jak czysta energia, ustalanie standardów i wzajemne uznawanie kwalifikacji, przy jednoczesnym, ostrożnym zarządzaniu i związanym z tym ryzykiem”.
Dział: Firma
Autor:
GT staff reporters | Tłumaczenie: Magdalena Kurpińska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.globaltimes.cn/page/202412/1324291.shtml