Wirus Zika niezwykle skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych u myszy
Wirus Zika, powszechnie uznawany za niebezpieczny, okazuje się być sprzymierzeńcem w walce z nowotworem. W ostatnim badaniu wykorzystano wirusa do leczenia guzów neuroblastomy, rodzaju nowotworu układu nerwowego. To odkrycie otwiera nowe perspektywy leczenia dzięki wykorzystaniu wirusów.

Zdjęcie: futura-sciences.com
Wirus Zika odkryty w 1947 roku jest dziś uznawany za plagę dla ludzkości. Jednak naukowcy badają obecnie jego zdolność do niszczenia komórek nowotworowych. Badanie zostało ostatnio opublikowane w czasopiśmie Cancer Research Communications. Autorzy wykorzystali wirus Zika do zwalczania ludzkich guzów neuroblastomy, które zostały wszczepione myszom. Rezultaty były zdumiewające, niemal całkowite zniszczenie guzów oraz długa przeżywalność zwierząt.
Wykorzystanie wirusów w leczeniu nowotworu
Wykorzystanie wirusa w leczeniu nowotworu było już sugerowane w licznych artykułach naukowych. Niektóre wirusy, takie jak grypa, wirus zapalenia wątroby, odra czy ospa powodują regresję nowotworów u wielu pacjentów.
Wirusy zdolne do atakowania i niszczenia komórek nowotworowych są nazywane wirusami onkolitycznymi. Jednak z powodów technicznych ich wykorzystanie było ograniczone aż do teraz. Dzięki postępom w inżynierii genetycznej cztery wirusy są aktualnie zatwierdzone jako specyficzne metody zwalczania nowotworów, a inne są w trakcie badań klinicznych.

Niektóre wirusy mają zdolność do niszczenia pewnych typów nowotworów.© GRAJA, ADOBE STOCK
Wirus Zika jako nowa nadzieja w walce z neuroblastomą
Wirus Zika powoduje nieprawidłowy rozwój mózgu płodu. W szczególności atakuje niedojrzałe komórki nerwowe. Naukowcy zastanawiali się, czy mogą wykorzystać tę cechę do zwalczania neuroblastomy, nowotworu, który rozwija się z niedojrzałych komórek nerwowych. Neuroblastoma jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u niemowląt. Wskaźniki przeżywalności są niskie. Leczenie jest intensywne i wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi.
Zostały utworzone 2 grupy po 12 myszy,każda z neuroblastomą. Jedna grupa otrzymała leczenie oparte na wirusie Zika, a druga grupa placebo. Badanie wykazało, że wirus Zika może zniszczyć guzy neuroblastomy bez nawrotów i z niewielkimi skutkami ubocznymi u myszy. Zwierzęta, które otrzymały leczenie przeżyły dłuższy okres.
Co więcej, wirus Zika okazał się skuteczny przeciw innym typom nowotworów wykazujących ekspresję specyficznego białka, otwierając obiecujące perspektywy w leczeniu. Chociaż nadal pozostało wiele kroków, które należy podjąć przed wykorzystaniem tej metody u ludzi, prawdopodobnym jest, że badania kliniczne zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych kilku lat.
Dział: Medycyna
Autor:
Stephanie Le Guillou | Tłumaczenie: Katarzyna Samoń