2024-09-09 14:12:05 JPM redakcja1 K

Właściciel 7-Eleven odrzuca ofertę wykupu za 38 miliardów dolarów

Japoński właściciel sieci sklepów spożywczych 7-Eleven odrzucił wartą 38 miliardów dolarów (146 miliardów złotych) ofertę przejęcia od kanadyjskiego rywala Alimentation Couche-Tard.

Źródło zdjęcia: Getty Images 

W liście skierowanym do potencjalnego nabywcy Seven & i Holdings stwierdziło, że oferta właściciela Circle K „rażąco” zaniża wartość firmy i jest obarczona ryzykiem regulacyjnym. Właściciel 7-Eleven dodał jednak, że pozostaje otwarty na negocjacje i jest gotowy rozważyć lepszą propozycję. 

W przypadku powodzenia wykupu powstałby 100-tysięczny globalny gigant sklepów wielobranżowych. 

Stephen Dacus, przewodniczący rady nadzorczej Seven & i rozważającej transakcję, powiedział w liście, że propozycja została złożona „w odpowiednim momencie”. Pan Dacus dodał, że propozycja „rażąco niedowartościowuje” japońskiego giganta handlu detalicznego i jego potencjał do generowania większej wartości dla akcjonariuszy. 

Alimentation Couche-Tard (ACT), z siedzibą w Quebecu, prowadzi około 17 000 sklepów w Ameryce Północnej, Europie i Azji pod markami Circle K i Couche-Tard. 

Wstępna oferta potencjalnego nabywcy wyceniała Seven & I na 14,86 USD za akcję. To ponad 20% powyżej ceny akcji przed ogłoszeniem oferty. Oferta pojawiła się w momencie, gdy japoński jen jest znacznie słabszy niż dolar amerykański, dzięki czemu Seven & i jest bardziej przystępne dla zagranicznych nabywców. 

Odrzucając ofertę, Seven & i wskazało również na „liczne i znaczące wyzwania”, przed którymi stanęłaby transakcja ze strony amerykańskich organów regulacyjnych ds. konkurencji. 

7-Eleven to największa na świecie sieć sklepów ogólnospożywczych, posiadająca 85 000 placówek w 20 krajach i terytoriach. Gdyby transakcja doszła do skutku, zasięg ACT w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zwiększyłby się ponad dwukrotnie, do około 20 000 placówek. 

Japońska firma tej wielkości nigdy nie została kupiona przez zagraniczną firmę. 

Historycznie rzecz biorąc, firmy z Japonii częściej kupowały firmy zagraniczne. 

„Japonia musi chronić swoje aktywa narodowe... a Seven & i jest ważnym aktywem, więc należy spodziewać się długiego procesu negocjacji” - powiedział Neil Newman, szef strategii w Astris Advisory Japan. 

„Jeśli to się uda... to pokaże, że Japonia jest otwarta na biznes i z zadowoleniem przyjmuje zagraniczne inwestycje”. 

W ubiegłym roku japoński rząd wydał nowe wytyczne dotyczące fuzji i przejęć, wzywając firmy do nieodrzucania wiarygodnych ofert przejęcia bez szczerego rozważenia. 

Dział: Aktualności

Autor:
João da Silva | Tłumaczenie: Jakub Błaszczyk - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cz9w74dwkgno

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE