2023-07-29 16:35:06 JPM redakcja1 K

Właściciel Zary, Inditex, zapowiada wstrzymanie zakupu ubrań z Mjanmy

Londyn, 27 Lipca (Reuters) - Właściciel Zary, Inditex, jest w trakcie zaprzestawania zakupów z Mjanmy, taką informację firma przekazała Reuters w czwartek. Jest to wynikiem kampanii przeprowadzonej przez globalne zrzeszenie IndustriALL, mającej na celu przekonanie firm do wycofania inwestycji z tego kraju.

„Inditex jest obecnie w procesie stopniowego i odpowiedzialnego wycofywania się z Mjanmy, kierując się wezwaniem IndustriALL” napisał w wiadomości e-mailowej rzecznik firmy. „W rezultacie kontynuujemy redukcję liczby aktywnych producentów w tym kraju”.

Inditex nie podał harmonogramu swojego wycofania. Firma nie publikuje listy dostawców, dlatego nie od razu było jasne, jak wiele fabryk w Mjanmie dostarcza towar dla tego giganta szybkiej mody.

Mjanma, dla której przemysł odzieżowy stanowi główną gałąź gospodarki, zaopatrując w odzież i obuwie wielkie zachodnie marki oraz detaliczne sklepy handlowe, pogrążona jest w politycznym i humanitarnym kryzysie, odkąd w 2021 roku władzę przejęła junta wojskowa. IndustriALL twierdzi, że prawa pracownicze są od tego czasu ograniczone.

Marki oraz sprzedawcy są pod presją, by się wycofać, jednak to oznaczałoby utratę miejsc pracy i dalsze cierpienie ekonomiczne dla pracowników. Unia Europejska zachęca firmy do kontynuowania pozyskiwania produktów z Mjanmy.

Hiszpański sprzedawca szybkiej mody, Mango, poinformował Reuters, że zaprzestał pozyskiwania towarów z Mjanmy. Primark we wrześniu zeszłego roku zapowiedział, że „rozpoczyna pracę nad odpowiedzialnym wycofaniem się”, a później Marks & Spencer ogłosiło planowane wycofanie się z Mjanmy w październiku. 

Inditex ma umowę z IndustriALL od 2007 roku, którą odnowiono w 2022 r., zgodnie z jego corocznym raportem. Porozumienie zobowiązuje firmę do utrzymywania dialogu ze związkami zawodowymi oraz do zajmowania się potrzebami pracowników na całym łańcuchu dostaw.

Unia Europejska finansuje projekt w Mjanmie o nazwie MADE, będący kontynuacją projektu Smart Factories, który działał od 2013 roku w celu poprawy warunków w fabrykach odzieżowych w tym kraju. Siedemnastu sprzedawców, w tym H&M, Adidas oraz Bestseller, należy do MADE.

„Unia Europejska oraz partnerzy projektu MADE uważają, że nieprzerwane zaopatrywanie w produkty z Mjanmy najlepiej służy dobru pracowników, pod warunkiem, że jest realizowane odpowiedzialnie” napisał 28 czerwca w liście do przewodniczącego Federacji Pracowników Przemysłu Mjanmy (udostępnionego Reuters przez IndustriALL) Mario Ronconi, kierownik jednostki w Dyrekcji Generalnej ds. Partnerstw Międzynarodowych Komisji Europejskiej.

Clean Clothes Campaign, kampania wspierająca przemysł odzieżowy, twierdzi, że marki, które nie rezygnują z zaopatrywania się z Mjanmy, powinny „przeprowadzać bieżące i zintensyfikowane badania przedtransakcyjne”, priorytetowo traktować prawa pracowników oraz zapewnić, że ich działania nie wspierają bezpośrednio ani pośrednio junty wojskowej.

Portal informacyjny Sourcing Journal doniósł w zeszłym miesiącu, że Inditex planuje wycofać się z Mjanmy.

Dział: Świat

Autor:
Helen Reid, Corina Pons | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska

Żródło:
https://www.reuters.com/business/retail-consumer/zara-owner-inditex-stop-sourcing-myanmar-2023-07-27/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE