Wzrost chińskiego eksportu niespodziewanie spowalnia, dalszy spadek importu
Eksport wzrósł w listopadzie o 6,7% w zestawieniu z rokiem ubiegłym, co oznacza spadek w porównaniu z październikowym wzrostem o 12,7%.
Statki towarowe i kontenery widoczne w porcie Qingdao w Qingdao, we wschodniochińskiej prowincji Shandong Zdjęcie: stringer/Agence France-Presse/Getty Images
Chiński eksport wzrósł w wolniejszym tempie w listopadzie, nie spełniając oczekiwań ekonomistów związanych z tym, że napięcia handlowe zapewnią ożywienie, ponieważ przedsiębiorstwa ładują przesyłki wcześniej, aby wyprzedzić cła. Eksport wzrósł w listopadzie o 6,7% w zestawieniu z rokiem ubiegłym, co oznacza spadek w porównaniu z październikowym wzrostem o 12,7%, wynika z danych opublikowanych przez Generalną Administrację Celną. Ekonomiści ankietowani przez amerykańską gazetę, The Wall Street Journal, przewidywali wzrost eksportu o 8,4% w listopadzie. Było to w dużej mierze spowodowane oczekiwaniem, że groźba znacznie wyższych ceł nałożonych przez nadchodzącą administrację Trumpa może spowodować gwałtowny wzrost importu chińskich towarów.
Jednakże, spowolnienie wątpliwie oznacza koniec chińskiego szału eksportowego, powiedziała Zichun Huang, ekonomistka Capital Economics. Huang uważa, że eksport ponownie przyspieszy w nadchodzących miesiącach, ponieważ eksporterzy będą wyprzedzać cła.
W listopadzie dostawy z Chin do USA wzrosły o 8,0% w ujęciu rocznym, na równi z październikowym wzrostem o 8,1%, zgodnie z obliczeniami The Wall Street Journal opartymi na oficjalnych danych. Przesyłki do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, największego partnera handlowego Chin, wzrosły w poprzednim miesiącu o 14,9% w ujęciu rocznym, nieznacznie zwalniając w porównaniu z październikowym wzrostem o 15,8%. Eksport do Unii Europejskiej, partnera handlowego nr 2, wzrósł w listopadzie o 7,2%, w porównaniu z 12,7% w październiku.
Przepływ towarów do Chin jeszcze bardziej spadł, a import zmniejszył się o 3,9% w porównaniu z listopadem roku ubiegłego, w porównaniu ze spadkiem o 2,3% w październiku, podał urząd celny. Ekonomiści przewidywali wzrost o 0,8% w ubiegłym miesiącu. W listopadzie nadwyżka Chin wyniosła 400 mld złotych, co oznacza wzrost z 393 mld złotych w październiku i oczekiwanych 380 mld złotych. Głębszy spadek importu sygnalizuje utrzymującą się słabość konsumpcji i popytu krajowego. Pekin wziął to na cel, mówiąc, że podejmie bardziej zdecydowane środki, mające za zadanie wzmocnienie gospodarki, obiecując zwiększenie „niekonwencjonalnych” bodźców.
Choć brakuje szczegółów, chińskie Biuro Polityczne – najwyższy organ decyzyjny w kraju – powiedziało, że w przyszłym roku wdroży bardziej proaktywną politykę skarbową oraz skupi się na poprawie popytu krajowego i konsumpcji. Zwiększone wydatki skarbowe mogłyby pomóc w odbudowie importu, powiedziała Huang z Capital Economics. Odczyt Biura Politycznego uzupełnia ostatnie oznaki, że deficyt skarbowy zostanie podniesiony w przyszłym roku, a solidne wydatki skarbowe powinny pobudzić popyt na towary przemysłowe w nadchodzących kwartałach, dodała.
Tymczasem prezydent Xi Jinping wyraził pewność, że Chiny osiągną swój roczny cel wzrostu gospodarczego na ten rok, w uwagach wygłoszonych na spotkaniu z szefami głównych światowych organizacji gospodarczych.Xi ostrzegł również przed wpływem ceł, podkreślając gotowość Pekinu do kontynuowania dyskusji z Waszyngtonem oraz zarządzania różnicami. „Wojny cłowe, wojny handlowe i wojny technologiczne są sprzeczne z historycznymi trendami oraz zasadami ekonomicznymi i nie mają zwycięzców” powiedział Xi zgromadzonym przywódcom, w tym szefom Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także Światowej Organizacji Handlu.
Dział: Świat
Autor:
wsj.com | Tłumaczenie Urszula Kalemba — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/