Wzrost produktywności? Wpływ sztucznej inteligencji na wzrost PKB w ciągu następnej dekady
Przewiduje się, że technologia zwiększy produktywność, poprawiając wydajność współczesnych zadań wykonywanych przez ludzi. To z kolei ma zapoczątkować nową erę wzrostu.
Zdjęcie: DrAfter123/Getty Images
- Według nowego badania MIT, wzrost produktywności generowany przez technologię sztucznej inteligencji jest przeszacowany.
- Ekonomista Daron Acemoglu napisał, że w ciągu najbliższych 10 lat wzrost PKB w USA spowodowany przez sztuczną inteligencję wzrośnie zaledwie o 0,93% do 1,16%.
- To tylko ułamek wpływu prognozowanego przez takie firmy jak Goldman Sachs.
Wystarczy porozmawiać z niemal każdym specjalistą zajmującym się sztuczną inteligencją (AI), a prawdopodobnie wspomni on o ogromnym spodziewanym wpływie tej technologii na gospodarkę. Przewiduje się, że technologia zwiększy produktywność, poprawiając wydajność współczesnych zadań wykonywanych przez ludzi. To z kolei ma zapoczątkować nową erę wzrostu. Goldman Sachs jest jednym z tych, którzy optymistycznie patrzą na perspektywy gospodarcze AI prognozując, że roczny globalny PKB ostatecznie wzrośnie o 7% dzięki wpływowi AI na siłę roboczą. Vanguard oszacował również niedawno, że średni realny PKB może przekroczyć 2,3% w latach 2028-2040. Jednak jeden z ekonomistów MIT nie jest tego taki pewien. W najnowszym badaniu Narodowego Biura Badań Ekonomicznych, ekonomista MIT Daron Acemoglu przewiduje jedynie niewielki wzrost gospodarczy w USA, wynikający z rozwoju sztucznej inteligencji. „Moje obliczenia sugerują, że wzrost PKB w ciągu najbliższych 10 lat powinien być również skromny, w przedziale 0,93% - 1,16% w ciągu 10 lat”- napisał Acemoglu.
„Zakładając, że technologia wywoła boom inwestycyjny, prognoza ta może wzrosnąć do zakresu 1,4%-1,56%”. Niskie szacunki wynikają ze stonowanych prognoz dotyczących tego, jak bardzo sztuczna inteligencja może naprawdę zwiększyć produktywność ogółem; choć nietrywialna, liczba ta będzie również skromna, napisał Acemoglu. Jest to szczególnie widoczne w obliczu „trudnych do nauczenia zadań , takich jak sytuacje decyzyjne, które są silnie uzależnione od kontekstu”. Według badania, wiele z dzisiejszych optymistycznych prognoz przecenia wzrost produktywności, ponieważ uwzględniają one jedynie łatwe zadania. Biorąc pod uwagę trudne zadania, wzrost całkowitej produktywności oparty na sztucznej inteligencji spada do poziomu 0,53% w ciągu następnej dekady. Chociaż Acemoglu zauważa, że nowe zadania i produkty AI zwiększą PKB, nie każdy wkład będzie pozytywny. Technologia ta prawdopodobnie zwiększy również liczbę zadań manipulacyjnych, obniżając dobrobyt. Złe zadania mogą obejmować podróbki, fałszywe reklamy, uzależnienie od mediów społecznościowych i hakerstwo komputerowe kierowane przez sztuczną inteligencję. Chociaż może to dodać 2% do PKB, wpływ na dobrobyt byłby w rzeczywistości zmniejszony o 0,72%, powiedział.
Dział: Gospodarka
Autor:
Filip De Mott | Tłumaczenie: Wiktoria Repeć