Wzrost wykorzystania AI w aplikacjach o pracę grozi zatrudnianiem niekompetentnych pracowników
Coraz powszechniejsze użycie sztucznej inteligencji (AI) w procesie aplikowania o pracę niesie ryzyko zatrudniania kandydatów, którzy nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków – ostrzega właściciel firmy.

Zdjęcie: BBC
Szef agencji reklamowej James Robinson zauważył, że on i inni liderzy biznesu dostrzegają „wyraźny trend” wśród kandydatów korzystających z generatywnych chatbotów AI.
Ostrzegł, że osoby biegłe w obsłudze tej technologii mogą „manipulować”procesem rekrutacji, mimo że nie posiadają odpowiednich kompetencji, do wykonywania pracy.
Doradczyni zawodowa Megan Cooper przyznała, że AI może być użytecznym narzędziem dla osób poszukujących pracy, ale nigdy nie powinno zastępować „ludzkiego osądu”.
Niedawne badanie przeprowadzone wśród ponad 2 000 osób ubiegających się o pracę w Wielkiej Brytanii wykazało, że prawie połowa z nich skorzystała z AI w procesie aplikacyjnym.
James Robinson, właściciel agencji reklamowej Hello Starling z siedzibą w Cardiff, stwierdził, że na jego oferty pracy odpowiada coraz więcej osób, których aplikacje zawierają sztucznie wygenerowane zdania.
„Widzimy powtarzające się zwroty. Kandydaci często próbują 'wykorzystać swoje umiejętności'” – powiedział.
„Często piszą coś w stylu 'moje umiejętności są zgodne z celami i misją państwa organizacji'.”
Zdjęcie: BBC James Robinson zauważył powszechne zwroty i „amerykanizmy”, które zostały skopiowane z chatbotów AI i wklejone do podań o pracę
Robinson sprawdził w ChatGPT, czy są to frazy generowane przez AI w listach motywacyjnych – i chatbot to potwierdził.
„Jest mi naprawdę trudno odróżnić, kto jest prawdziwą osobą, a kto botem” – przyznał.
Podzielił się swoimi doświadczeniami na LinkedIn i przyznał, że reakcja innych liderów biznesu „naprawdę go zaskoczyła”.
„Byłem bardzo, bardzo zaskoczony, gdy otrzymałem wiadomości od osób, które mówiły: 'Mam dokładnie ten sam problem, co ty. Jak mamy ich od siebie odróżnić?'
Zastanawiano się: 'Czy musimy zacząć używać AI, aby walczyć z tym zjawiskiem i lepiej sobie z nim radzić?'
Więc myślę, że to duże wyzwanie, ale na pewno nie jestem w tym osamotniony.” Jednocześnie Robinson podkreślił, że „odpowiednie” wykorzystanie AI może być korzystne dla jego firmy i zauważył, że technologia ta pomaga kandydatom w bardziej zwięzłym formułowaniu aplikacji.
Czym jest AI?
Sztuczna inteligencja pozwala komputerom uczyć się i rozwiązywać problemy w sposób przypominający działanie ludzkiego umysłu.
Komputery nie potrafią myśleć, odczuwać empatii ani wnioskować, ale naukowcy opracowali systemy zdolne do wykonywania zadań, które zazwyczaj wymagają ludzkiej inteligencji, próbując odwzorować sposób, w jaki ludzie zdobywają i wykorzystują wiedzę.
Generatywna sztuczna inteligencja służy do tworzenia nowych treści, które mogą sprawiać wrażenie stworzonych przez człowieka.
Robi to, ucząc się na podstawie ogromnych ilości dostępnych danych, takich jak teksty i obrazy z internetu.
Megan Cooper, konsultantka ds. kariery na Cardiff Metropolitan University, zachęca studentów do pokazania "tego, co czyni ich wyjątkowymi" w swoich podaniach o pracę Zdjęcie: BBC
Na Cardiff Metropolitan University doradczyni zawodowa Megan Cooper stara się pomagać studentom w nawigowaniu po kwestiach etycznych związanych z użyciem AI w procesie aplikowania o pracę.
„AI może być narzędziem. Może wspomagać, ale absolutnie nie zastąpi ludzkiego osądu” – powiedziała Cooper.
Zauważyła, że w wielu przypadkach studenci odpowiadają na oczekiwania pracodawców, którzy wymagają od kandydatów znajomości generatywnej AI i umiejętności korzystania z niej z pewnością siebie.
„Nie chcą być postrzegani jako oszuści ani popełniać błędów w jakikolwiek sposób.”
Dodała, że uczelnia zachęca studentów do świadomego korzystania z AI w odpowiednich momentach.
„Być może chodzi o etapy badawcze w procesie aplikacyjnym. Może warto poprosić AI o opinię na temat CV lub o pomoc w jego strukturyzacji.
Można także użyć AI do analizy wcześniej napisanego listu motywacyjnego, aby go udoskonalić i sprawić, by brzmiał bardziej elokwentnie.”
Jednak ostatecznie to podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci muszą zadbać o to, by „ich unikalne cechy mogły się wyróżnić” – podkreśliła.
„To zbyt ryzykowne”
Studentka Jasmine James, 18 lat, przyznała, że unika korzystania z AI w swojej pracy na uczelni.
„Czuję, że to zbyt duże ryzyko, jeśli chodzi o plagiat i tym podobne rzeczy” – powiedziała.
„Ale rozumiem, dlaczego ludzie z tego korzystają – to szybsza i łatwiejsza alternatywa.
Mam jednak wrażenie, że informacje generowane przez AI nie zawsze są poprawne, więc lepiej tego unikać w pracy akademickiej.”
Studentka Cardiff Metropolitan University, Jasmine James, twierdzi, że sztuczna inteligencja jest „zbyt ryzykowna”, by wykorzystywać ją w podaniach o pracę. Zdjęcie: BBC
Inny student, Jacob Morgan, lat 19, powiedział, że jego zdaniem sztuczna inteligencja może być „naprawdę pomocnym narzędziem”.
„Korzystam z niej często, zwłaszcza zamiast Google. Czasami po prostu wyszukuję coś za pomocą AI, bo wyniki są lepsze.
Więc zdecydowanie jest bardzo użyteczna” – stwierdził.
Dodał, że technologia AI „zostanie z nami na stałe” i „będzie się tylko coraz bardziej rozwijać”.
Timothy Mitchell, student drugiego roku bezpieczeństwa komputerowego na Cardiff Metropolitan University, powiedział, że osoby, które nie korzystają ze sztucznej inteligencji, „oszukują same siebie”.
Timothy Mitchell, który studiuje bezpieczeństwo komputerowe, twierdzi, że sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w sposób, który „raczej nam pomaga niż nas zastępuje”
„Wszyscy z niej korzystają. Wykładowcy z niej korzystają, pracodawcy z niej
korzystają” – zaznaczył. Zdjęcie: BBC
Pan Mitchell przyznał, że istnieją „z pewnością pewne obawy” związane z coraz szerszym wykorzystaniem AI, „ale osobiście uważam, że są one częściowo nieuzasadnione”.
Dodał: „Ludzie są najlepsi w kreatywności i tworzeniu nowych rzeczy. A AI, z definicji, nie potrafi myśleć poza tym, czego została nauczona.”
Podsumował, że generatywna AI może być wykorzystywana „w sposób, który nas wspomaga, a nie zastępuje”.
Dział: Aktualności
Autor:
Huw Thomas BBC | Tłumaczenie Alicja Grabińska- praktykantka fundacji:https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/