Algieria ostro krytykuje stacje telewizyjne za natłok reklam i niemoralną ramówkę
Algieria(AP) Urzędnicy w Algierii zganili właścicieli telewizji za ich wybory dotyczące treści programowych odkąd zaczął się Ramadan w zeszłym tygodniu.
Gazety leżące na stole w prywatnej stacji telewizyjnej w Algierze, wtorek, 19 marca 2024 roku. (AP Photo/Anis Belghoul).
Wprowadziło to dyskusję na temat religii i tego jak kraj reguluje treści oraz reklamy w mediach. Te działania wpisują się w szeroko zakrojoną krytykę mediów przez rząd, dotycząca konfliktów z dziennikarzami i nadawcami. Firmy telewizyjne i gazety w przeszłości polegały w dużym stopniu na reklamach rządowych i przedsiębiorstw państwowych w tym bogatym w ropę kraju.
Po spotkaniu w niedzielę z szefami stacji, minister ds. komunikacji Mohamed Lagab oskarżył przedsiębiorstwa o nieprzestrzeganie zasad etycznych i zawodowych, nazywając ich programy „niezgodnymi z tradycjami społecznymi, a zwłaszcza ze świętym miesiącem Ramadanu”. Jako były profesor szkoły dziennikarskiej, z góry odrzucił oskarżenia o cenzurę, argumentując, że naciski jego ministerstwa nie są sprzeczne z konstytucyjnymi warunkami wolności prasy w Algierii.
„Firmy telewizyjne mają prawo do krytykowania, ale nie do uderzania w wartości moralne naszej społeczności” powiedział. Choć Lagab nie wymienił żadnych konkretnych nadawców lub programów, wymienił opery mydlane jako szczególny powód do niepokoju. W zeszłym tygodniu jego ministerstwo wezwało dyrektora największej prywatnej stacji w kraju, Echourouk, w związku z operą mydlaną "El Barani", w której bohaterowie spożywali alkohol i wciągali kokainę - co wywołało reakcję widzów obawiających się, że jest to niezgodne z ramadanem.
Minister skrytykował również firmy za poświęcanie nadmiernej ilości czasu antenowego na reklamy, tak bardzo, że rywalizują one z czasem trwania niektórych programów. "Gdybyśmy ułożyli reklamy obok siebie, doszlibyśmy do wniosku, że trwają one dłużej niż emitowany odcinek opery mydlanej". Jego uwagi nastąpiły po oświadczeniu Algierskiego Urzędu ds. Regulacji Audiowizualnych. Przez cały marzec wzywał on krajowe telewizje do ograniczenia reklam i poszanowania rodzin i widzów podczas Ramadanu, świętego miesiąca obchodzonego w kraju w większości muzułmańskim i całym regionie.
Dwutorowy atak Lagaba - wymierzony w treści seriali i reklamy - jest najnowszym zagrożeniem stojącym przed algierskimi stacjami telewizyjnymi, które przygotowują się na trudności finansowe w związku z przygotowywanymi przez rząd nowymi regulacjami dotyczącymi reklam w mediach. W oczekiwaniu na nowe prawo, głównie prywatni nadawcy, zwiększyli ilość reklam do bezprecedensowego poziomu, mając nadzieję na większy zarobek przed ustaleniem nowych limitów przez rząd.
Natłok reklam jest szczególnie widoczny od czasu rozpoczęcia Ramadanu w zeszłym tygodniu. Biznesom nie brakuje reklamodawców przez wzrost popytu na żywność i inne produkty konsumenckie używane podczas świętego miesiąca. Nawet jeśli szefowie nie zmienią kursu po spotkaniu z Lagabem, eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby krytyka rządu przerodziła się w kary, takie jak sankcje lub grzywny.
„Większość z tych telewizji jest politycznie powiązana z rządem i gorliwie go wspiera" - powiedział Kamal Ibri, dziennikarz, którego strona informacyjna została zamknięta z powodu braku przychodów z reklam. Największe stacje telewizyjne w Algierii są mieszanką mediów publicznych i prywatnych. Sieci, w tym prywatna Echourouk, prywatna El Bilad i państwowa ENTV, nadają wiadomości i inne programy, w tym opery mydlane. Przez poprzednie lata wykształcił się zwyczaj oglądania seriali przygotowanych specjalnie na Ramadan.
Chociaż niektóre prywatne kanały zaczęły ostatnio promować partie opozycyjne, niewiele z nich ostro krytykuje rząd. Na te które sobie na to pozwalały, zostały nałożone kary. Ihsane El Kadi dziennikarz i właściciel firmy medialnej, został skazany na karę więzienia w 2023 roku za „zagrażanie bezpieczeństwu państwa”. Jego przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane, a sprzęt skonfiskowany.
Dział: Świat
Autor:
Associated Press Tłumaczenie: Jakub Wyrwas