Brunei w zastoju z powodu królewskiego ślubu księcia Abdula Mateena
W niedzielę życie w maleńkim, bogatym w ropę królestwie Brunei zamarło z powodu wielkiego królewskiego ślubu, w którym uczestniczyli członkowie rodziny królewskiej i głowy państw z Bhutanu i krajów Bliskiego Wschodu. Stanowiło to punkt kulminacyjny 10-dniowych obchodów.
Książę Brunei Abdul Mateen i Yang Mulia Anisha Rosnah idą do ołtarza podczas przyjęcia weselnego w Istana Nurul Iman w stolicy Bandar Seri Begawan. (Zdjęcie: Iqbal Selamat/AFP/Getty Images)
Podczas wystawnej ceremonii książę Abdul Mateen, dziesiąte dziecko i czwarty syn sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha, poślubił swoją wieloletnią partnerkę, Yang Mulię Anishę Rosnah, wnuczkę doradcy królewskiego.
Para złożyła śluby w Istana Nurul Iman – oficjalnej rezydencji sułtana i największym pałacu mieszkalnym na świecie (z 1788 pokojami, 257 łazienkami i klimatyzowaną stajnią dla 200 kucyków do gry w polo).
Następnie ulicami stolicy Bandar Seri Begawan odbyła się procesja weselna, podczas której tłumy zwolenników gromadziły się godzinami w palącym upale, aby choć przez chwilę zobaczyć nowożeńców.
Stojąc z tyłu Rolls Royce'a z otwartym dachem, Mateen i jego narzeczona machali do tłumów podczas jazdy na uroczystą ceremonię do meczetu ze złotą kopułą.
Tłumy gromadzą się na ulicach Bandar Seri Begawan, aby pozdrowić królewskich nowożeńców. (Zdjęcie: Mohda Rasfana/AFP/Getty Images)
32‑letni książę, wyszkolony i wykształcony w Wielkiej Brytanii oficer Królewskich Sił Zbrojnych Brunei, który jest szósty w kolejce do tronu swojego ojca, stał się nową twarzą rodziny królewskiej Brunei.
Niegdyś okrzyknięty przez tabloidy i magazyny jednym z najbardziej pożądanych kawalerów w Azji, Mateen jest aktywnie obecny na Instagramie, gdzie dzieli się osobistymi zdjęciami ze swoimi 2,6 milionami obserwatorów. Post opublikowany 31 grudnia, w którym ogłosił swoje zaręczyny, zebrał dziesiątki tysięcy polubień i komentarzy z gratulacjami.
Z doniesień mediów wynika, że jego narzeczona Anisha jest przedsiębiorczynią prowadzącą firmę turystyczną i markę odzieży jedwabnej. Sułtan i członkowie rodziny królewskiej Brunei są znani z ekstrawaganckiego stylu życia. Urządzali już wystawne przyjęcia, w tym legendarne obchody 50 urodzin sułtana w 1996 roku, które kosztowały szacunkowo 25 milionów dolarów i obejmowały prywatny koncert Michaela Jacksona oraz mecz polo z brytyjską drużyną prowadzoną przez księcia Karola.
10 dni świętowania
Królewskie uroczystości ślubne rozpoczęły się 7 stycznia tradycyjną muzułmańską ceremonią przedślubną znaną jako Khatam Koran, podczas której panna młoda recytuje cały Koran. Królewska wybranka miała na sobie biały hidżab i tradycyjną malajską suknię ślubną, białą Baju Kurung, zaprojektowaną przez malezyjskiego projektanta Teha Firdausa, który udostępnił jej zdjęcia na Instagramie.
Oficjalna ceremonia islamskiej uroczystości odbyła się 11 stycznia. Na inną tradycyjną ceremonię zwaną Berbedak Pengantin Diraja lub „ceremonią pudrowania”, która rozpoczęła się paradą włóczników w pomieszczeniu, para przybyła oddzielnie w jaskrawoczerwonych malajskich strojach ślubnych.
Zostali pobłogosławieni przez członków swoich rodzin, którzy nałożyli na dłonie kolorowy proszek – rytuał symbolizujący błogosławieństwo płodności i bogactwa. Uroczystości osiągnęły apogeum w niedzielę wraz z formalnym ślubem, kiedy książę ubrany w uroczysty mundur wojskowy szedł do ołtarza ze swoją narzeczoną, która miała na sobie diamentową tiarę i tradycyjną białą suknię ślubną ozdobioną klejnotami.
Para ogłosiła zaręczyny 31 grudnia 2023 roku. (Zdjęcie: Iqbal Selamat/AFP/Getty Images)
Królewskie wesele w pałacu Istana Nural w Brunei. (Zdjęcie: Abaca Press/SIPAPRE/Sipa/AP)
W ceremonii, zaczerpniętej z wielowiekowej historii Brunei jako monarchii islamskiej, wzięli udział członkowie rodziny królewskiej z Bhutanu, Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także przywódcy z sąsiednich krajów, w tym Malezji, Indonezji i Filipin.
Premier Singapuru, Lee Hsien Loong, udostępnił w mediach społecznościowych kilka zdjęć z uroczystości, pisząc: „Śluby to radosne okazje. Ich Królewskiej Mości Sułtanowi Hassanalowi Bolkiahowi i Królowej Raji Isteri składamy najserdeczniejsze gratulacje z okazji tej radosnej uroczystości”.
Książę Mateen klęka przed swoim ojcem, sułtanem Hassanalem Bolkiahem, po uroczystej ceremonii. (Zdjęcie: Brunei's Information Department/AP)
Naród wielkiego bogactwa
Brunei to maleńki kraj położony na wyspie Borneo w Azji Południowo‑Wschodniej, którą dzieli z Malezją i Indonezją. Kraj, który uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1984 roku, liczy niecałe 500 tysięcy mieszkańców, ale jest jednym z najzamożniejszych państw na świecie ze względu na swoje ogromne bogactwo pochodzące niemal w całości ze złóż ropy i gazu.
Na czele rządzącej rodziny królewskiej, dynastii Bolkiah, stoi ojciec Mateena – Hassanal, najdłużej panujący monarcha na świecie. Sułtan stoi także na czele rządu jako premier i sprawuje kilka tek w rządzie, w tym ministra obrony, dowodząc wojskiem, finansami i sprawami zagranicznymi Brunei.
Sułtan Hassanal Bolkiah jest najdłużej panującym monarchą na świecie. (Zdjęcie: Brunei's Information Department/AP)
Kraj egzekwuje surowe zasady, takie jak zakaz spożywania alkoholu. Homoseksualizm, nawet za obopólną zgodą, jest zakazany. Podobnie jak Malezja i Indonezja, w których w ostatnim czasie nastąpił wzrost konserwatywnego islamu, Brunei przyjęło surowe islamskie prawa karzące homoseksualizm i cudzołóstwo.
W 2019 roku sułtan znalazł się pod ostrzałem rządów i organizacji praw człowieka na całym świecie za wprowadzenie kodeksu karnego szariatu, który obejmował śmierć przez ukamienowanie i amputację kończyn w przypadku kradzieży.
Dział: Świat
Autor:
Heather Chen | Tłumaczenie: Jakub Potyrała
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/01/15/asia/brunei-prince-mateen-royal-wedding-intl-hnk/index.html