Badania na temat przerwy w dostawie prądu: Szanse, że to samo wydarzy się w Norwegii, są bardzo małe
W poniedziałek prąd zniknął w Hiszpanii, Portugalii i częściach Francji. Jak do tego doszło, na razie nie jest jasne.

Zdjęcie: Susana Vera / Reuters / NTB
Według badacza z SINTEF, Kristiana Solheima Thinna, szanse na to, że coś podobnego wydarzy się w Norwegii, są bardzo małe, ale:
– „Kiedy to wydarzyło się w Hiszpanii, może się zdarzyć także w Norwegii.”
Tego rodzaju incydent, podobnie jak w krajach południowoeuropejskich, miałby ogromne konsekwencje.
– „Na początku zrobi się ciemno. Następnie, po trzech godzinach, ludzie zauważyliby, że stracili zasięg w telefonach. Większość stacji bazowych ma zapas energii tylko na kilka godzin. Kiedy zaczynasz tracić komunikację z innymi, staje się to trudne.”
Wtedy będzie trudno skontaktować się ze sobą oraz z służbami ratunkowymi. Thinn zwraca uwagę, że duża część ogrzewania w Norwegii opiera się na energii elektrycznej.
– „Norwegia jest więc bardzo wrażliwa na przerwy w dostawie prądu.”
– „Jak długo moglibyśmy wytrzymać taką przerwę w dostawie prądu?”
– „Chodzi o ciepło. Po kilku dniach zaczyna się to odczuwać. To właśnie dlatego władze chcą, byśmy potrafili radzić sobie przez tydzień bez pomocy.”
Thinn uważa, że powinniśmy nauczyć się czegoś z przerwy w dostawie prądu w Hiszpanii i zapełnić zapasy awaryjne.
– „Samodzielna gotowość to klucz.”
NVE śledzi sytuację
Szef sekcji w NVE, Christian Markegård, mówi, że trudno ocenić, czy coś takiego mogłoby wydarzyć się w Norwegii, gdyż nie znamy przyczyny przerwy w dostawie prądu, ale mamy bezpieczny system w kraju.
– „System energetyczny zbudowany jest z szeregu mechanizmów bezpieczeństwa, które mają chronić nasz system. Może się zdarzyć, że jakieś zabezpieczenie zawiedzie. Ale mamy procedury, które pozwalają na ponowne przywrócenie zasilania.”
Mimo to uważa, że należy uważnie obserwować sytuację na południu Europy.
– „Musimy wyciągnąć wnioski z wydarzenia w Hiszpanii i zobaczyć, jak mogło to rozwinąć się w poważniejszą przerwę w dostawie prądu. Musimy pomyśleć o tym i zastanowić się, czy w naszym systemie energetycznym również trzeba podjąć jakieś działania.”
Dobrze przygotowani
Minister energii, Terje Lien Aasland (Ap), mówi, że przerwa w dostawie prądu na południu Europy była rozległa.
– „Za wcześnie, by mówić o przyczynie przerwy w dostawie prądu. Norwegia ma solidny i dobry system energetyczny, a także dobrą gotowość na nieoczekiwane zdarzenia.”
Thinn zgadza się z tym stwierdzeniem. Uważa, że sposób, w jaki zorganizowano produkcję energii w Norwegii, może być dla nas korzystny.
– „Mamy wiele małych elektrowni rozsianych po całym kraju. Często to sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani. Gdybyśmy mieli tylko kilka bardzo dużych, bylibyśmy znacznie bardziej narażeni, jeśli jedna lub więcej z nich zawiodłoby.”
Dział: Europa
Autor:
Sunniva Nerbøberg, Ida Creed, Ingeborg Undheim / NRK | Tłumaczenie: Bartłomiej Basta — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/