Bengaluru: Kryzys wodny przeraża indyjską Doline Krzemową
W indyjskim mieście Bengaluru (wcześniej znany jako Bangalore), tysiące ludzi goniło cysterny, biorąc mniej pryszniców a nawet i czasem opuszczali pracę, aby zgromadzić wystarczająco wody aby przetrwać dzień.
15 milionów osób z Bengaluru potrzebują przynajmniej 2 miliardów litrów wody każdego dnia. Zdjęcie: Getty Images.
W indyjskim mieście Bengaluru (wcześniej znany jako Bangalore), tysiące ludzi goniło cysterny, biorąc mniej pryszniców a nawet i czasem opuszczali pracę, aby zgromadzić wystarczająco wody aby przetrwać dzień.
Południowa metropolia - raz nazwana rajem rencistów, ze względu na jej chłodną pogodę oraz bujne ogrody - jest teraz bardziej sławna jako indyjskie centrum technologii informacyjnych, w którym firmy takie jak Infosys, Wipro i setki start-upów mają luksusowe biura. Lecz lata gwałtownej, często niezaplanowanej ekspansyj zebrało żniwo i miasto teraz wydaje się pękać w szwach.
„Często się mówi, że korki są największym problemem w Bengaluru, lecz w zasadzie woda jest największym problemem,” - powiedział działacz społeczny Srinivas Alavilli.
15 milionów osób z Bengaluru potrzebuje przynajmniej dwóch miliardów litrów wody każdego dnia - ponad 70% tego przychodzi z rzeki Kaweri. Rzeka pochodzi ze stanu Karnataka (podczas gdy Bengaluru jest stolicą) i od ponad wieku jest w centrum sporu o podział wody z sąsiednim stanem Tamil Nadu.
Pozostałe 600 milionów litrów pochodzi z wód podziemnych, która jest wydobywana przez otwory wiertnicze oraz dostarczana cysternami, które są ratunkiem dla mieszkańców peryferyjnych obszarów miasta.
Lecz słaby monsun wyczerpał poziomy wód podziemnych w tamtym roku, co oznacza, że nowe odwierty muszą być wykopane głębiej, aby znaleźć wodę. Doprowadziło to do dziennego niedoboru 200 milionów litrów wody.
Aby temu przeciwdziałać, urzędnicy ogłosili działania, od regulowania cen tankowców do nakładania grzywny dla osób, które piją wodę z pojazdów myjących oraz ogrodniczych. Niektórzy eksperci ds. konserwacji wydali krytykę kolejności, pytając, w jaki sposób urzędnicy spodziewają się „nadzorowania każdego domu”.
Podczas gdy niedobór jest odczuwalny w całym mieście, ciężar jest ponoszony przez osoby żyjące na obrzeżach Bengaluru, w szczególności w 110 wioskach, które przyłączyły się z miastem w 2007.
Osoby żyjące w blokach oraz zamkniętych osiedlach mówią, że są zmuszani do zmienienia swoich rutyn, szczególnie w czasie, gdy temperatury są wyjątkowa wysokie w wcześnie tak zwanym najchłodniejsze miasto Indii.
W niektórych mieszkaniach, opieka społeczna mieszkańców poprosiła ludzi, aby myli swoje samochody nie więcej niż dwa razy w tygodniu, używając połowę wiadra do kąpieli a drugiej spuszczenia do toalety.
BBC Hindi rozmawiało z mieszkańcami niektórych budynków w Somasundarapalya, parę kilometrów od ekskluzywnego układu HSR, gdzie mieszka wielu pracowników technicznych. Większość lokatorów w tych budynkach pracują jako kucharze oraz ochroniarze.
Mężczyzna, który nie chciał podać swojego imienia, powiedział, że dozorcy jego budynku przestali pompować wodę na najwyższe cztery piętra.
„Musimy zbierać wodę w wiadrach ze zbiorników magazynowych w budynku i nosić je przez całą drogę do domu. To ma zapewnić, że mamy mniej wody,” - powiedział.
Kierownik budynków, Naharaju (który używa tylko jednego imienia), powiedział, że wszystkie trzy odwierty, które używali wyschły.
„Zaopatrujemy się za pośrednictwem pięciu cystern, każda z nich przynosi 4.000 litrów. Wcześniej, płaciliśmy 700 rumpli (8.45 dolarów, 6.60 funtów, 33.37 złotych) za każdą cysternę. Teraz wzrosło to do 1.000 rumpli.” - powiedział.
Niektóre wioski na obrzeżach miasta, sąsiadujące z centrum IT Mahadevapura, otrzymują wodę każdego dnia z Kauwery, co jest wynikiem decyzji rządu sprzed kilku lat o przekierowaniu dodatkowej wody z rzeki,
Lecz nawet i te zapasy nie nadążały z napływem nowych mieszkańców jak i konstrukcja budowlana, aby ich udomowić, oraz ludzi co tam mieszkają również muszą płacić za cysterny wodne.
Ruchi Pancholi, który pracuje w globalnej firmie technologicznej w centrum oprogramowania Whitefield, powiedział, że ta niespotykana konstrukcja doprowadziło zainstalowania więcej odwiertów oraz nadmiernej eksploatacji podziemnych wód.
Niektórzy wyznali objawy, że sytuacja może się pogorszyć ze względu na nadchodzące lato, lecz urzędnicy mówią, że ma się poprawić w przeciągu kilku miesięcy.
Piąta faza projektu zaopatrywania miasta w wodę z rzeki Kauwery ma się zakonczyć w maju oraz złagodzić problemy napotykane przez ludzi żyjących na obrzeżach.
Najwyżsi urzędnicy mówią, że wzrost ludności Bengaluru przekroczył wszelkie prognozy dokonane podczas uruchamiania różnych etapów projektu wodnego Kauwery.
„Ogólnie rzecz biorąc, istnieje ogromna presja na system zaopatrzenia w wodę w Kauwery,” mówi Ram Prasath Manohar V, przewodniczący Bangalore Water Supply and Sewerage Board (BWSSB).
Tushar Girinath, były przewodniczący zarządu, mówi, że piąta faza projektu Kauwery miał zaspokoić zapotrzebowanie miasta na wodę do 2035-40 roku.
„Lecz to nie będzie możliwe, patrząc jak populacja miasta rośnie. Nie spodziewam się, by trwało to dłużej niż do 2029 r." - mówi.
Niektórzy działacze również wzywają do zwiększone wysiłki na rzecz odmłodzenia zasychających rzek Bengaluru.
Kryzys przemienił się również do politycznej bitewki pomiędzy między rządzącą stanem Partią Kongresową a opozycyjną Partią Bharatiya Janata (BJP), zaś do wyborów ogólnych pozostało kilka tygodni. Podczas gdy BJP zorganizowali protesty, oskarżając rząd, Kongres oskarżył federalny rządzony przez BJP o brak udzielenia pomocy finansowej dla uderzonej przez suszę Karnatakę.
Doniesienia mówią, że niedobór wody spowolnił produktywność fabryk oraz zmusiła niektórych pracowników technicznych do pominięcia spotkań biurowych.
Ekspert ds. marki Harish Bijoor mówi, że podczas gdy kryzys może nie mieć natychmiastowego wpływu na reputację Bengaluru jako miejsce docelowej inwestycji, powinno to być potraktowane jako „pobudkę”.
„Kierujemy się w stronę niepewnej przyszłości. Nie możemy na to sobie pozwolić, jeśli chodzi o markę Bengaluru, gdyż ludzie będą się zastanawiać przez dokonaniem inwestycji tutaj,” - powiedział.
W międzyczasie, Pani Pancholi ma pytanie dla obecnej oraz byłej administratorów: „Dlaczego budynki były budowane przed stworzeniem prostej infrastruktury takiej jak dostarczanie wody pitnej?”
Dział: Świat
Autor:
Imran Qureshi | Tłumaczenie: Jakub Plaminiak