2024-12-09 10:23:27 JPM redakcja1 K

Brak możliwości prawnych przeciwko neonazistom

Niemieckie organy bezpieczeństwa próbowały uniemożliwić neonazistom wyjazd na wydarzenie związane ze sztukami walki na Węgrzech, jednak w wielu przypadkach poniosły porażkę w sądach – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez NDR.

Zdjęcie: tagesschau.de

Dziś w Budapeszcie na Węgrzech planowane jest skrajnie prawicowe wydarzenie związane ze sztukami walki. Jednym z organizatorów tej „European Fight Night” jest niemiecka marka sztuk walki Kampf der Nibelungen, związana z neonazistowską sceną. Wydarzenie to od tygodni było szeroko promowane wśród niemieckich neonazistów.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) uważa „European Fight Night” za „tegoroczne wydarzenie zastępcze zakazanego w Niemczech od 2019 roku skrajnie prawicowego turnieju sztuk walki Kampf der Nibelungen” – poinformował rzecznik urzędu w odpowiedzi na zapytanie NDR. Urząd zauważa "wyraźne powiązania personalne, ideologiczne i organizacyjne" między tymi dwoma wydarzeniami.

Próby uniemożliwienia wyjazdu

W Nadrenii Północnej-Westfalii organy bezpieczeństwa, opierając się na ocenie BfV, próbowały uniemożliwić licznym neonazistom wyjazd do Budapesztu. Znanym policji skrajnym prawicowcom tymczasowo odbierano paszporty, a także nakładano obowiązki meldunkowe, zobowiązując ich do kilkukrotnego stawienia się na komisariatach w trakcie weekendu. Samo miasto Dortmund zakazało wyjazdu ośmiu skrajnym prawicowcom, podobne nakazy wydano w Bochum i Düsseldorfie.

Sądy uchylają zakazy wyjazdów

Mimo tych działań organy władzy w wielu przypadkach nie zdołały utrzymać zakazów wyjazdów. Ponad 20 skrajnie prawicowych ekstremistów zaskarżyło te zakazy w sądach. Tylko w sądzie administracyjnym w Gelsenkirchen 15 osób złożyło skargi na środki podjęte przez policję i władze miast. W każdym z przypadków sąd przyznał rację neonazistom w trybie pilnym, pozwalając im wyjechać na Węgry.

Rzecznik sądu wyjaśnił w odpowiedzi na pytanie NDR, że władze nie były w stanie wystarczająco udowodnić, że ekstremiści planują popełnienie przestępstw na Węgrzech. W piątek sąd administracyjny w Minden rozstrzygnął na niekorzyść władz w czterech kolejnych sprawach, umożliwiając także tym osobom wyjazd na Węgry. Podobnie sąd administracyjny w Düsseldorfie przyznał rację jednemu z wnioskodawców, a sąd w Dreźnie uchylił sześć zakazów wyjazdu nałożonych przez policję federalną. Kolejne sprawy są jeszcze w toku.

W uzasadnieniach zakazów wyjazdów wskazywano między innymi, że zachowanie niemieckich neonazistów za granicą może zaszkodzić wizerunkowi Republiki Federalnej Niemiec. Odwoływano się przy tym do historii Węgier, gdzie setki tysięcy Węgrów padło ofiarą nazistowskiego reżimu, w tym około 565 tysięcy węgierskich Żydów zamordowanych przez Niemców i ich kolaborantów. Jednak takie uzasadnienia nie były wystarczające dla sędziów administracyjnych.

Wydarzenie zakazane w 2019 roku

Kampf der Nibelungen odbyło się po raz ostatni w 2018 roku w Ostritz w Saksonii, gromadząc kilkuset uczestników. Wydarzenie planowane na październik 2019 roku zostało zakazane, ponieważ miało służyć „skrajnie prawicowemu szkoleniu bojowemu” oraz „przygotowaniu do walki politycznej”. Saksoński Wyższy Sąd Administracyjny potwierdził zakaz.

„European Fight Night” w Budapeszcie, według Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, jest organizowana „we współpracy z węgierskimi neonazistowskimi strukturami związanymi ze sztukami walki”. Z powodu wieloletnich „pozytywnych doświadczeń z organizacją takich wydarzeń na Węgrzech” turniej odbywa się właśnie tam. Węgierskie władze nie zakazały tej imprezy.

Dział: Europa

Autor:
Julian Feldmann oraz Reiko Pinkert, NDR | Tłumaczenie: Magdalena Kwaśnikowska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.tagesschau.de/investigativ/ndr/rechtsextremisten-kampfsport-ungarn-ausreise-passentzug-100.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE