2024-03-19 14:49:03 JPM redakcja1 K

Chiny twierdzą, że zablokowanie TikToka obróci się przeciwko Stanom Zjednoczonym

Chiny ostrzegły, że proponowane zablokowanie TikToka „obróci się przeciwko" USA, po tym jak ustawodawcy zatwierdzili ustawę, która może doprowadzić do zakazania aplikacji. Ustawa Izby Reprezentantów może zmusić chińską aplikację do zerwania powiązań z własnym krajem albo uczyni ją niedostępną w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie: Getty Images

Amerykańscy urzędnicy od dawna wyrażają zaniepokojenie TikTokiem, powołując się na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Twórcy TikToka wielokrotnie zaprzeczali, jakoby stanowił on jakiekolwiek niebezpieczeństwo. W środę ustawa uzyskała poparcie obu partii politycznych w Izbie Reprezentantów.

Ustawa „o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznego oponenta” jest skierowana do senatu, nie jest jednak pewne czy uzyska tam wystarczające poparcie. Jeśli tak się stanie, Biały Dom zapowiedział, że prezydent Joe  Biden ją podpisze. 

Przed głosowaniem rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin oskarżył USA o „ograniczaniu aplikacji TikTok - mimo że - nigdy nie znaleziono dowodów na to, że zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu". „Tego rodzaju zastraszające zachowanie, które nie powinno mieć miejsca w uczciwej konkurencji, zakłóca normalną działalność biznesową firm, niszczy zaufanie międzynarodowych inwestorów do środowiska inwestycyjnego i szkodzi normalnemu międzynarodowemu porządkowi gospodarczemu oraz handlowemu. Finalnie, odbije się to właśnie na Stanach Zjednoczonych” – dodał.

Posunięcie to zostało również skrytykowane przez chińskie media, a kilka gazet opublikowało satyryczne rysunki wyśmiewające amerykańskie wysiłki zmierzające do zablokowania aplikacji. Jedna z gazet, Global Times, oskarżyła USA o „brzydkie zachowanie” i nadużywanie „koncepcji bezpieczeństwa narodowego” w celu przejęcia aplikacji „siłą”. Podobnie jak w przypadku innych platform mediów społecznościowych, TikTok jest zakazany w Chinach. Użytkownicy w tym kraju korzystają z podobnej aplikacji Douyin, która jest dostępna tylko tam i podlega nadzorowi, a także cenzurze ze strony rządu.

Chińskie gazety, w tym The Global Times, opublikowały satyryczne rysunki wyśmiewające amerykańskie wysiłki zmierzające do zablokowania aplikacji. Źródło: The Global Times.

Właścicielem aplikacji jest firma z Pekinu zarejestrowana na Kajmanach – Byte Dance. Jeśli amerykańska ustawa wejdzie w życie, firma będzie musiała sprzedać TikToka w ciągu sześciu miesięcy lub zostanie on usunięty z amerykańskich sklepów z aplikacjami i platform hostingowych.
 

W zeszłym tygodniu TikTok rozesłał wiadomość do wielu swoich amerykańskich użytkowników, nawołując ich do wezwania swoich kongresmenów, aby uniemożliwili rządowi odebranie „170 milionom Amerykanów ich konstytucyjnego prawa do wolności słowa". To skłoniło Komisję Specjalna ds. ChRL do wystosowania pisma w którym nakazano firmie zaprzestania „rozprzestrzeniania fałszywych twierdzeń w kampanii mającej na celu manipulowanie i mobilizację amerykańskich obywateli w imieniu Chińskiej Republiki Ludowej”. 

TikTok zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z rządem Chin oraz powiedział, że zrestrukturyzował firmę, aby przechowywać dane amerykańskie w USA. Były prezydent Donald Trump próbował zakazać aplikacji w 2020 roku. Pan Trump, który we wtorek dostał pełną zgodę na start w wyborach na prezydenta z ramienia Republikanów, jest teraz przeciwny ustawie, mówiąc że byłaby ona niesprawiedliwie korzystna dla Facebooka.

Dział: Świat

Autor:
Bernd Debusmann Jr, BBC | Tłumaczenie: Jakub Wyrwas

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68554075

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE