Cyberataki zagrażają systemom wodnym w całych Stanach Zjednoczonych, ostrzegają gubernatorów urzędnicy Bidena
Cyberataki uderzają w systemy wodno-kanalizacyjne „w całych Stanach Zjednoczonych”, a władze stanowe i zakłady wodociągowe muszą poprawić swoją obronę przed zagrożeniem, ostrzegł we wtorek Biały Dom i Agencja Ochrony Środowiska gubernatorów USA.
Część Miejskiego Urzędu Wodnego Aliquippa w Pensylwanii, przedstawiona 11 grudnia 2023 roku. Był tylko jedną z wielu organizacji zaatakowanych w Stanach Zjednoczonych przez hakerów powiązanych z Iranem, którzy celowali w określone przemysłowe urządzenie sterujące, ponieważ jest ono produkcji izraelskiej, twierdzą władze USA i Izraela. Zdjęcie: Gene J Puskar/AP/File
„Potrzebujemy waszego wsparcia, aby upewnić się, że wszystkie systemy wodne w waszym stanie kompleksowo ocenią swoje obecne praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa” - czytamy w liście do gubernatorów od administratora EPA Michaela Regana i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana.
W wielu przypadkach, Regan i Sullivan stwierdzili, że „nawet podstawowe środki ostrożności w zakresie cyberbezpieczeństwa” nie są stosowane w obiektach wodnych oraz „mogą nie stanowić dużej przeszkody dla destrukcyjnego cyberataku”.
EPA utworzy również „grupę zadaniową” w celu „zidentyfikowania najbardziej znaczących podatności systemów wodnych na cyberataki”, a także innych pilnych kwestii, stwierdzili Regan i Sullivan w swoim liście. Urzędnicy Bidena zaprosili stanowych urzędników ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i środowiska na spotkanie w celu omówienia ulepszeń cyberbezpieczeństwa potrzebnych w sektorze wodnym.
Amerykański sektor wodny, który obejmuje 150 000 publicznych systemów wodociągowych, często miał trudności ze znalezieniem środków pieniężnych i personelu, aby poradzić sobie z zagrożeniami hakerskimi.
Według amerykańskich urzędników w listopadzie hakerzy włamali się do urządzeń przemysłowych w wielu amerykańskich zakładach wodociągowych, aby wyświetlić na nich antyizraelską wiadomość. Administracja Bidena winą za włamania obarczyła rząd Iranu.
Wskazuje również na to, iż hakerzy są wspierani przez Chiny – chińscy cybeprzestępcy również infiltrowali amerykańskie zakłady wodociągowe. Jest to kampania hakerska, której obawia się administracja Bidena - Pekin mógłby użyć takiej broni do zakłócenia krytycznej infrastruktury w przypadku konfliktu z USA. Chiny zaprzeczają tym zarzutom.
Ani domniemane irańskie, ani chińskie ataki hakerskie nie miały żadnego wpływu na wodę pitną, ale zaalarmowały wysokich rangą amerykańskich urzędników i prawodawców oraz zwróciły uwagę na wyzwania związane z bezpieczeństwem w sektorze wodnym.
Administracja Bidena próbowała wykorzystać połączenie regulacji i federalnego wsparcia dla nowych technologii cyberobrony, aby rozwiązać ten problem. W październiku EPA została jednak zmuszona do uchylenia kluczowego rozporządzenia w sprawie cyberbezpieczeństwa dla publicznych systemów wodociągowych w następstwie sprzeciwu ze strony republikańskich prokuratorów generalnych.
Dział: Świat
Autor:
Sean Lyngaas, CNN | Tłumaczenie: Iga Samojłow