Delhi zamyka szkoły, zakazuje budowy, ponieważ poziom zanieczyszczenia osiągnął nowy rekord
Szkoły przechodzą na naukę online do odwołania z powodu pogłębiającego się toksycznego smogu, co jest najnowszą próbą złagodzenia kryzysu zdrowotnego w stolicy Indii.
Źródło: Manish Swarup/AP
Władze stolicy Indii zamknęły szkoły, wstrzymały prace budowlane i zakazały wjazdu do miasta ciężarówkom niebędącym niezbędnymi po tym, jak zanieczyszczenie powietrza wzrosło do najwyższego poziomu w tym sezonie. W poniedziałek większa część północnych Indii po nocnej gęstej mgle pokryła się grubą warstwą toksycznego smogu, a „niebezpieczna” jakość powietrza w niektórych obszarach Narodowego Terytorium Stołecznego (NCT) Delhi osiągnęła nowy rekord 1081, według aktualnych rankingów szwajcarskiej grupy IQAir. Indyjski urząd ds. kontroli zanieczyszczeń poinformował, że 24-godzinny wskaźnik jakości powietrza (AQI) w stołecznym terytorium wyniósł 484, co klasyfikuje stan jako „poważny plus” i jest najwyższą wartością w tym roku.
Eksperci twierdzą, że wyniki różnią się ze względu na odmienną skalę stosowaną w poszczególnych krajach do przeliczania stężeń zanieczyszczeń na wskaźnik jakości powietrza, w związku z czym ta sama ilość określonego zanieczyszczenia może oznaczać różne wyniki wskaźnika jakości powietrza w różnych krajach. Tymczasem stężenie PM2,5 – cząstek stałych o średnicy 2,5 mikrometra lub mniejszej, które mogą przedostać się do płuc i powodować śmiertelne choroby oraz problemy kardiologiczne – 39-krotnie przekroczyło zalecane przez Światową Organizację Zdrowia poziomy.
Smog, czyli toksyczna mieszanka dymu i mgły, pojawia się co roku zimą, gdy zimne powietrze zatrzymuje kurz, emisje i dym pochodzące z nielegalnych pożarów gospodarstw rolnych w niektórych sąsiednich stanach.
Władze nakazały wszystkim szkołom w Delhi przeniesienie zajęć online i zaostrzyły ograniczenia dotyczące prac budowlanych i ruchu pojazdów, powołując się na wysiłki mające na celu „zapobiegnięcie dalszemu pogorszeniu” jakości powietrza. Władze mają nadzieję, że dzięki pozostawieniu dzieci w domach ruch uliczny zostanie znacznie zmniejszony.
„Zajęcia fizyczne zostaną przerwane dla wszystkich uczniów, poza klasą 10 i 12” – powiedział w oświadczeniu późnym wieczorem w niedzielę premier Atishi, który używa tylko jednego imienia. Podobne ograniczenia zostały przyjęte również w zeszłym tygodniu.
Wielu mieszkańców miasta nie stać na filtry powietrza, ani nie mają domów, które mogliby skutecznie uszczelnić przed nędzą cuchnącego powietrza, obwinianego za tysiące przedwczesnych zgonów każdego roku. Delhi i otaczający je obszar metropolitalny, w którym mieszka ponad 30 milionów ludzi, niezmiennie plasują się na szczycie światowych rankingów zanieczyszczenia powietrza zimą.
„Od kilku dni pieką mnie oczy” – powiedział 30-letni rikszarz, Subodh Kumar – „Zanieczyszczenie czy nie, muszę być w drodze, dokąd indziej pójdę?”.
„Nie mamy możliwości pozostania w domu… nasze środki do życia, jedzenie i życie – wszystko jest na widoku”.
Pożary gospodarstw rolnych – gdzie ściernisko po zbiorach ryżu jest spalane w celu oczyszczenia pól – przyczyniły się do 40 procent zanieczyszczenia w Delhi, podała agencja prognozowania pogody SAFAR podlegająca Ministerstwu Nauk o Ziemi. Satelity wykryły 1334 takie zdarzenia w sześciu stanach Indii w niedzielę, najwięcej w ciągu ostatnich czterech dni, według indyjskiego Konsorcjum Badań nad Monitorowaniem i Modelowaniem Agroekosystemów z Kosmosu (CREAMS).
Pomimo zanieczyszczonego powietrza wielu mieszkańców kontynuowało swoje codzienne czynności. Wiele budowli było ledwo widocznych, w tym kultowa Brama Indii w Nowym Delhi, gdy widoczność spadła do 100 metrów (109 jardów). Władze poinformowały, że loty i pociągi nadal kursowały z pewnymi opóźnieniami.
Indyjskie służby meteorologiczne prognozują również na poniedziałek „gęstą lub bardzo gęstą mgłę” dla północnych stanów Uttar Pradesh, Haryana i Radżastan. Niższe temperatury i wolniejsze wiatry pogarszają sytuację, gdyż każdej zimy, od połowy października do co najmniej stycznia, zatrzymywane są śmiertelnie niebezpieczne zanieczyszczenia. W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy Indii orzekł, że czyste powietrze jest podstawowym prawem człowieka i nakazał rządowi centralnemu i władzom stanowym podjęcie działań.
Dział: Świat
Autor:
Al Jazeera | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek