2024-04-23 10:05:34 JPM redakcja1 K

Dlaczego amerykańska rasa psów American Bully stała się aż tak groźna?

Wina leży po stronie hodowców.

Pochodzenie tych psów wyjaśnia, dlaczego są tak agresywne. Zdjęcie: Getty Images.

W 2021 roku, podczas wizyty w domu przyjaciela w walijskim mieście Caerphilly, dziesięcioletni Jack Lis został śmiertelnie pogryziony przez psa o imieniu Beast (bestia — przyp. tłum.). Chłopiec został zmasakrowany do tego stopnia, że jego matka zdołała zidentyfikować ciało syna jedynie na podstawie buta.

Według statystyk liczba takich śmiertelnych ataków rośnie. Po dekadach ze średnią roczną liczbą ofiar śmiertelnych po atakach psów poniżej trzech liczba ta wzrosła do sześciu w 2022 roku i 16 w 2023 roku. Bully Watch UK, grupa założona w czerwcu 2023 r. w celu gromadzenia dowodów potwierdzających istnienie tego problemu, przypisuje większość zgonów od czasu Jacka Lisa atakom podejrzanych psów rasy American Bully o bardzo dużych rozmiarach lub ich krzyżówkom z innymi psami.

Psy te wyglądają jak pitbulle, ale są od dwóch do trzech razy większe. Mają szeroką głowę, potężne szczęki i silnie umięśnioną budowę ciała, co jest wynikiem chowu wsobnego między dużymi amerykańskimi pitbulami. Ta różnica w wyglądzie oznaczała, że pomimo długotrwałego zakazu dotyczącego posiadania pitbulli w 2014 roku brytyjscy hodowcy mogli rozpocząć sprowadzanie psów rasy xl Bully. Przez kilka lat ich liczba była niewielka. Potem wybuchła pandemia, która spowodowała chęć posiadania psa, co z kolei podniosło wartość niektórych psów tej rasy. Wywołało to nagły wzrost hodowli, a wraz z rosnącą populacją wzrosła liczba ataków.

Problem ten nie dotyczy tylko Wielkiej Brytanii. Przypadki śmiertelne związane z atakami przez psy rasy American Bully odnotowano również w Ameryce, Kanadzie, Niemczech i innych krajach. Niemniej jednak w wielu krajach nie rozróżnia się pomiędzy różnymi rodzajami pitbuli, dlatego dokładne dane dotyczące ataków spowodowanych przez psy rasy xl są trudne do zdobycia.

Ofiary to głównie osoby dorosłe, zaatakowane nagle i często bez powodu. Tylko niewielka liczba obrażeń jest śmiertelna, ale wiele z powoduje trwałe uszczerbki na zdrowiu. W 2023 r. psy rasy American Bully stanowiły mniej niż 1% populacji psów w Wielkiej Brytanii, a mimo to, według Bully Watch UK, były one odpowiedzialne za 44% ataków na ludzi. Szacuje się, że rasa ta jest 270 razy bardziej groźna niż wszystkie inne rasy psów razem wzięte.

Pochodzenie tych psów wyjaśnia, dlaczego są tak agresywne. Pitbulle były hodowane z myślą o wygrywaniu walk psów, zawodów, w których biorą udział dwa osobniki, ale przeżyć może tylko jeden. Choć w Wielkiej Brytanii od 1835 roku są one nielegalne, a w Ameryce od 1976 roku, ich popularność wśród zakładów bukmacherskich oznacza, że wiele z nich nadal odbywa się w podziemiu. Z uwagi na możliwość dobrego zarobku na hodowli najlepszych psów wojowników, hodowcy wybierali te, które charakteryzowały się nieustępliwością i zdolnością do kontynuowania walki pomimo poważnych obrażeń. Ta genetyczna spuścizna jest w nich obecna „Selekcjonowane pod kątem agresji, prawdopodobnie będą agresywne” - mówi David Sargan, genetyk z Cambridge Veterinary School. „Niezależnie od tego, jak dobrze je traktujesz, część z nich będzie niebezpieczna”.

Od czasu wprowadzenia ustawy dotyczącej niebezpiecznych ras psów (Dangerous Dogs Act of 1991) z 1991 r., Wielka Brytania wprowadziła ograniczenia dotyczące czterech ras psów używanych do walk, ale dopiero pod koniec 2023 r. posiadanie psów rasy American Bully zostało zakazane. Niezarejestrowane psy będą teraz usypiane. Wciąż jednak można przebywać z nimi w miejscach publicznych pod warunkiem, że są zarejestrowane, oraz mają założony kaganiec i są na smyczy. To dobre rozwiązanie, ale nadal naraża właścicieli na ryzyko. Według Bully Watch UK od 2021 r. zginęło trzech profesjonalnych opiekunów tej rasy. Na razie w innych krajach, w których American Bully jest popularny, jest jeszcze gorzej pod względem bezpieczeństwa.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE