Dlaczego arbuz stał się symbolem solidarności z Palestyńczykami?
Od początku obecnej wojny Izraela z Hamasem wizerunek arbuza stał się symbolem protestów popierających Palestyńczyków na całym świecie. Jak to się stało, opowiada rosyjski serwis BBC.
Uczestniczka propalestyńskiego marszu we Francji trzyma transparent: „Wyzwolić Palestynę”. 18 listopada 2023 r. Zdjęcie: Reuters
Arbuz jako symbol Palestyny nie jest nowym zjawiskiem. Protesty arbuzowe po raz pierwszy pojawiły się po wojnie w 1967 roku, kiedy Izrael przejął kontrolę nad Zachodnim Brzegiem i Strefą Gazy. Władze izraelskie zakazały wówczas wywieszania flagi palestyńskiej na tych terytoriach, uznając jej publiczne demonstrację za przestępstwo. Aby obejść zakaz, Palestyńczycy zaczęli używać arbuza, ponieważ pokrojony arbuz zawiera wszystkie kolory flagi palestyńskiej – czerwony, czarny, biały i zielony. Izrael zniósł zakaz używania flagi palestyńskiej w 1993 r. W ramach Porozumień z Oslo, a flaga stała się symbolem Autonomii Palestyńskiej, której powierzono kontrolę nad Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem.
„W Strefie Gazy, gdzie kiedyś przetrzymywano młodych mężczyzn za noszenie pokrojonych w plasterki arbuzów – w ten sposób eksponując czerwone, czarne i zielone barwy palestyńskie – żołnierze obojętnie przyglądają się procesji maszerującej pod niegdyś zakazaną flagą” - podał reporter New York Times John Kiefner po podpisaniu Porozumień z Oslo. Po tych wydarzeniach artyści na całym świecie zaczęli tworzyć arbuzowe obiekty artystyczne wspierające Palestyńczyków. Jednym z najbardziej znanych dzieł był obrazek Khaleda Khurani, który w 2007 roku narysował plasterek arbuza do książki zatytułowanej ,Subjective atlas of Palestine”.
Obraz, nazwany ,,Historią arbuza”, przemierzył świat, stając się powszechnie znany podczas konfliktu Izrael-Hamas w maju 2021 roku.
Nowoczesne zastosowania arbuza
W styczniu tego roku izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gwir nakazał policji usunięcie palestyńskich flag z miejsc publicznych, mówiąc, że machanie tymi flagami służy jako akt wsparcia dla terroryzmu. W odpowiedzi na to na marszach izraelskiej opozycji ponownie pojawiły się obrazy arbuzów. W ramach izraelskiego prawa flagi Palestyńskie nie są uważane za zabronione, ale policja i żołnierze mają prawo je zdejmować w przypadkach, gdy istnieje zagrożenie dla porządku publicznego.
W lipcu podczas protestu w Jerozolimie Izraelscy demonstranci trzymali w rękach plakaty z wizerunkiem arbuza i słowem “wolność”. W sierpniu grupa demonstrantów zgromadzonych w Tel Awiwie, aby zaprotestować przeciwko planom premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym reformy sądownictwa, założyła koszulki z arbuzem. Izraelska fotografka Angelica Sher znalazła się w ogniu krytyki za swoją pracę z 2017 roku „The Watermelon Eaters”. Zdjęcie przedstawia kobiety w izraelskich mundurach wojskowych jedzące przy stole arbuza.
Po 7 października wizerunki arbuzów ponownie stały się integralną częścią protestów wspierających Palestyńczyków na całym świecie, a także symbolem walki o prawa mieszkańców Strefy Gazy. Brytyjska muzułmańska komik Shumirun Nessa stworzyła filtry arbuzowe na TikToku i zachęcała swoich obserwujących do dodawania ich do swoich filmów, obiecując przekazać dochód organizacjom charytatywnym pomagającym Gazie.
Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych publikują arbuzy zamiast flag palestyńskich, obawiając się, że ich konta mogą zostać zablokowane.
Dział: Świat
Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski, Arseni Litviniuk