Drastyczny wzrost zachorowań na krztusiec
W 2024 roku przekroczony został rekord zachorowań na koklusz. Od połowy roku do listopada odnotowano ponad 26 tysięcy przypadków. Tylko przez poprzedni tydzień zachorowało aż 5 tysięcy osób. Ogniskiem pandemii jest województwo lubelskie, w którym zaobserwowano prawie 70-krotny wzrost liczby osób dotkniętych infekcją.
Zdjęcie: BSIP / Contributor Getty Images
Od 1 stycznia do 15 listopada liczba zachorowań wyniosła 26072 przypadków. Jest to aż 36-krotny wzrost, porównując do zeszłorocznego wyniku (w całym 2023 roku odnotowano 927 przypadków). Wyniki aktualizowane są co dwa tygodnie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Na samej Lubelszczyźnie wzrost zarażonych jest aż 70 razy większy niż w 2023 roku. Dla gazety.pl wypowiedział się dr Michał Sutkowkski. Stwierdził, że są regiony, w których dochodzi do lokalnych pandemii. Według niego jeden chory jest w stanie zarazić nawet 18 osób.
Krztusiec jest chorobą bakteryjną układu oddechowego, która rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową. Choroba w ostatnich latach była jednak bagatelizowana przez społeczeństwo, ludzie przestali się szczepić. Skok zachorowalności był przewidywany przez lekarzy przed pandemią koronawirusa.
- „Fale epidemiczne tej choroby występuję co ok. 4-5 lat, ostatni duży wzrost wystąpił w 2016 r., kolejnym byłby zapewne 2020 r. - na początku tamtego roku już widzieliśmy wzrost zachorowań” - powiedziała PAP prof. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Eksperci uważają również, że szczepionki zastosowane w wieku dziecięcym po czasie tracą swoje właściwości i nie zapewniają skutecznej odporności. Problem polega na tym, że dorośli zaniedbują regularne szczepienia, które powinny być wykonywane co 10 lat. Niewiele daje też obowiązek szczepienia dzieci, ponieważ dorośli często go unikają. Może nieść to ze sobą nawet tragiczne skutki, gdyż zachorowanie niemowlęcia może wiązać się z poważnymi powikłaniami lub nawet śmiercią. Objawy te trudno wykryć, co jeszcze bardziej podkreśla powagę sytuacji.
Lekarze apelują, by zacząć się szczepić na chorobę. Jedynym sposobem na powstrzymanie fali choroby jest jak najszybsze reagowanie. Od 15 października szczepienie dla kobiet w ciąży jest bezpłatne, konieczne jest również regularne szczepienie dorosłych oraz dzieci.
Dział: Polska
Autor:
Maciej Łoziński - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
Tekst autorski