2024-02-23 15:28:52 JPM redakcja1 K

Eksperyment „Sądu online”: od 1 marca w siedmiu okręgach

Od 1 marca w siedmiu włoskich okręgach, a mianowicie w Katanii, Catanzaro, L'Aquili, Marsali, Neapolu Północnym, Trydencie i Weronie, rozpocznie się eksperymentowanie z „Sądem Online”. Ta innowacyjna inicjatywa, opracowana przez Dyrekcję Generalną ds. Zautomatyzowanych Systemów Informatycznych Ministerstwa Sprawiedliwości, ma na celu cyfryzację i uproszczenie niektórych kluczowych procedur sądowych, zmniejszenie napływu osób do kancelarii i optymalizację ich działalności.

Zdjęcie: seng kui Lim / 500px/ Getty Images

1. Z czego składa się sąd online?

Eksperyment ma na celu wprowadzenie szeregu usług telematycznych dla wygody obywateli i skuteczności wymiaru sprawiedliwości. Obejmą one zarządzanie wsparciem, zarządzanie uśpionymi spadkami i wyznaczanie kuratora, a także wniosek o zezwolenie na nadzwyczajne działania na rzecz małoletnich i wydawanie paszportów. Finansowanie tej inicjatywy pochodzi z Krajowego Programu Operacyjnego Pon Governance 2014-2020 - REACT UE i Agencji Spójności Terytorialnej, zgodnie z priorytetami określonymi w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (PNRR). Głównym celem projektu jest ułatwienie obywatelom i wykwalifikowanym użytkownikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości poprzez zapewnienie im narzędzi cyfrowych i wysokiej jakości usług informacyjnych. Umożliwi to uproszczenie postępowań sądowych i monitorowanie ich przebiegu w czasie rzeczywistym.

2. W jaki sposób usługa będzie dostępna?

Portal „Sąd Online” będzie dostępny zarówno z komputerów, jak i smartfonów i będzie podzielony na dwie części: część publiczną i część zastrzeżoną. W części publicznej, która będzie dostępna dla wszystkich, dostępne będą informacje na temat kroków proceduralnych, czasu i kosztów oferowanych usług, a także instrukcje dotyczące składania wniosków do sądów i niezbędne formularze. Sekcja zastrzeżona umożliwi użytkownikom, po uwierzytelnieniu za pomocą SPID, CIE lub CNS, dostęp do dobrowolnych postępowań sądowych i zarządzanie bieżącymi aktami. Należy podkreślić, że jeśli postępowanie lub sąd właściwy nie są zaangażowane w proces, nadal będzie można uzyskać przydatne informacje za pośrednictwem portalu i zostać przekierowanym do właściwego biura sądu.

3. Co można zrobić w „Sądzie online”?

Aktywacja sądu internetowego ma wpływ na postępowania cywilne w zakresie dobrowolnej jurysdykcji bez obowiązku pomocy prawnej:

Administracja wsparcia (art. 473-bis.58 KPC);

Wstrzymanie zarządu majątkiem spadkowym i wyznaczenie syndyka (art. 782 kodeksu postępowania cywilnego);

Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności z zakresu administracji nadzwyczajnej na rzecz małoletnich (art. 320-374 k.p.c.);

Zezwolenie na wydanie paszportu lub dokumentu uprawniającego do wyjazdu za granicę dla małoletnich dzieci (art. 3a ustawy 1185 z dnia 21 listopada 1967 r.).

Jeśli chodzi o administrację wsparcia, cała procedura jest objęta, od złożenia wniosku do zamknięcia postępowania. Dzięki platformie cyfrowej możliwe będzie również zarządzanie działaniami po wyznaczeniu wskazanego administratora, co stanowi znaczący postęp dla AD i zaangażowanych rodzin. Podobnie, proces cyfrowy obejmuje procedurę zarządzania spadkiem w zawieszeniu i powołania zarządcy, aż do przyjęcia wniosku. Późniejsze wydarzenia będą jednak obsługiwane przez kuratora wyznaczonego poza „sądem online”. Ponadto portal umożliwi składanie wniosków o zezwolenie na dokonanie czynności nadzwyczajnych na rzecz małoletnich oraz o wydanie paszportu. Postępowania te będą zdigitalizowane od początku do końca, od złożenia wniosku do otrzymania rozstrzygnięcia. Wydarzenia po otrzymaniu wyniku będą zarządzane bezpośrednio przez wnioskodawcę poza platformą.

Dział: Europa

Autor:
diritto.it | Tłumaczenie: Maja Szymańska

Źródło:
https://www.diritto.it/sperimentazione-tribunale-online-marzo-7-distretti/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE