Elektrownia Three Mile Island zostaje ponownie otwarta i sprzedaje energię Microsoftowi
Three Mile Island, miejsce największej katastrofy nuklearnej w Stanach Zjednoczonych, zostanie ponownie otwarte i będzie sprzedawać energię wyłącznie Microsoftowi, ponieważ firma poszukuje źródeł energii do napędzania swoich ambicji w zakresie sztucznej inteligencji.
Zdjęcie: Andrew Caballero-Reynolds
Firma Constellation Energy ogłosiła w piątek, że jej reaktor TMI-1, który został zamknięty pięć lat temu, ma zostać reaktywowany w 2028 r., w zależności od zgody Komisji Regulacji Jądrowej. Microsoft będzie kupował produkowaną z niego bezemisyjną energię do zasilania swoich centrów danych w celu wspierania sztucznej inteligencji.
Warunki finansowe 20-letniej umowy, którą Constellation nazwała największą w swojej historii, nie zostały ujawnione.
„Zasilanie branż o kluczowym znaczeniu dla globalnej konkurencyjności gospodarczej i technologicznej naszego kraju, w tym centrów danych, wymaga energii, która jest bezemisyjna i niezawodna o każdej porze, a elektrownie jądrowe są jedynymi źródłami energii, które mogą sobie z tym poradzić”, powiedział w komunikacie prasowym Joe Dominguez, dyrektor generalny Constellation.
Zarówno zwolennicy czystej energii, jak i przedsiębiorstwa zwracają uwagę na energię jądrową jako źródło energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, które jest niezawodnym źródłem obciążenia podstawowego. Dużym plusem jest to, że energia jądrowa jest w stanie działać o każdej porze dnia i nocy, w przeciwieństwie do energii wiatrowej czy słonecznej.
Jednak energia jądrowa od dziesięcioleci jest krytykowana przez grupy środowiskowe ze względu na wytwarzane przez nią odpady. Stany Zjednoczone nadal nie mają stałego składowiska tych odpadów, przechowując je w ponad 70 działających i zamkniętych elektrowniach w całym kraju.
Według Constellation, ponowne otwarcie reaktora TMI-1 przyczyni się do powstania 3400 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz zapewni ponad 800 megawatów energii elektrycznej. Oczekuje się również, że doda 16 miliardów dolarów do PKB Pensylwanii, gdzie znajduje się elektrownia.
Akcje Constellation wzrosły w południe o ponad 16%.
Three Mile Island, położona niedaleko miejscowości Harrisburg, jest najbardziej znana z najpoważniejszego wypadku w komercyjnej elektrowni jądrowej w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy to doszło do częściowego stopienia jednego z dwóch reaktorów. Reaktor TMI-2, który sąsiaduje z reaktorem TM-1, pozostaje zamknięty od 1979 r. po katastrofie.
Umowa jest możliwa dzięki ustawie klimatycznej prezydenta Joe Bidena, która zawiera miliardy ulg podatkowych w celu wspierania czystej energii z elektrowni jądrowych, a także wiatru, słońca i czystego wodoru. Administracja Bidena i Kongres przeznaczyły również miliardy na fundusze mające na celu powstrzymanie zamykania starych elektrowni.
Jak powiedział Alan Ahn, zastępca dyrektora ds. energii jądrowej w programie klimatyczno-energetycznym Trzeciej Drogi w Stanach Zjednoczonych, „nie ma zbyt wielu historycznych modeli dotyczących zgody organów regulacyjnych” na ponowne uruchomienie zamkniętej elektrowni.
Organy regulacyjne i firmy pracują nad ponownym zasileniem elektrowni jądrowej Palisades w Michigan, która była gotowa do zamknięcia, dopóki rząd federalny nie przeznaczył ponad 1 miliarda dolarów na jej uratowanie. Jak dodał Ahn, elektrownia Three Mile Island jest zamknięta już od kilku lat.
Ahn powiedział jednak, że w miarę jak giganci technologiczni poszukują większej liczby źródeł energii, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie sztucznej inteligencji, firmy coraz częściej przyglądają się energii jądrowej, która jest wolna od dwutlenku węgla i pomaga im utrzymać wzniosłe cele klimatyczne.
„Kiedy mówimy o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię ze strony sztucznej inteligencji, centra danych muszą działać z pełną wydajnością przez 24 godziny na dobę, nie ma wielu alternatyw poza energią jądrową”, dodał Ahn. „To oczywiste, że firmy technologiczne uważnie przyglądają się energetyce jądrowej”.
„Ta umowa jest kamieniem milowym w wysiłkach Microsoftu, mających na celu dekarbonizację, która wspiera nasze zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla”, powiedział w komunikacie Bobby Hollis, wiceprezes ds. energii w Microsoft.
Dział: Świat
Autor:
Jordan Valinsky | Tłumaczenie: Klaudia Lorent – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/09/20/energy/three-mile-island-microsoft-ai/index.html