21.04.2025 JPM Redakcja

Przedłużająca się fala upałów w Indiach i Pakistanie wystawia granice ludzkiej wytrzymałości na próbę – temperatury osiągają poziomy notowane w Dolinie Śmierci

Islamabad i Nowe Delhi (CNN) — Dla setek milionów ludzi żyjących w Indiach i Pakistanie wczesne nadejście letnich fal upałów stało się przerażającą rzeczywistością, która wystawia granice ludzkiej wytrzymałości na próbę i wywiera ogromną presję na dostawy energii, uprawy i źródła utrzymania.

Zdjęcie: Rizwan Tabassum/AFP/Getty Images

Oba kraje doświadczają fal upałów w miesiącach letnich – w maju i czerwcu – jednak w tym roku sezon upałów rozpoczął się wcześniej niż zwykle i prognozy wskazują, że potrwa dłużej niż zazwyczaj. W tym tygodniu w obu krajach temperatury mają wzrosnąć do niebezpiecznych poziomów. Według pakistańskiego departamentu meteorologicznego, w dniach 14–18 kwietnia w niektórych regionach kraju temperatura może być nawet o 8 stopni Celsjusza wyższa od normy. Maksymalne temperatury w Beludżystanie, położonym na południowym zachodzie kraju, mogą sięgnąć aż 49 stopni Celsjusza (120°F). To porównywalne z warunkami panującymi w Dolinie Śmierci – najgorętszym i najsuchszym miejscu w Ameryce Północnej – gdzie letnie temperatury w ciągu dnia często osiągają podobne wartości.

Ayoub Khosa, mieszkaniec miasta Dera Murad Jamali w Beludżystanie, powiedział, że fala upałów nadeszła z „intensywnością, która zaskoczyła wielu ludzi”, stwarzając poważne wyzwania dla mieszkańców. „Jednym z głównych problemów są uporczywe przerwy w dostawie prądu” – powiedział Khosa w rozmowie z CNN, dodając, że „mogą one trwać nawet do 16 godzin dziennie”. „To tylko potęguje skutki upału i sprawia, że ludziom jeszcze trudniej sobie z nim radzić” – dodał.

Sąsiednie Indie również doświadczają ekstremalnych upałów, które pojawiły się wcześniej niż zwykle, a tamtejszy departament meteorologiczny ostrzegł mieszkańców niektórych regionów kraju przed „ponadprzeciętną liczbą dni z falą upałów” w kwietniu.

W stolicy kraju, Delhi – mieście liczącym ponad 16 milionów mieszkańców – maksymalne temperatury przekroczyły już 40°C (104°F) co najmniej trzy razy w tym miesiącu, co oznacza nawet 5 stopni powyżej sezonowej średniej – podał departament meteorologiczny. Palący upał dotyka również kilku sąsiednich stanów, w tym położonego na północnym zachodzie Radżastanu, gdzie robotnicy i rolnicy z trudem sobie radzą, a także pojawiają się pierwsze doniesienia o przypadkach zachorowań. W poniedziałek maksymalne temperatury odnotowane w części Radżastanu sięgnęły 44°C (111°F), informuje departament meteorologiczny.

Anita Soni z kobiecej organizacji Thar Mahila Sansthan powiedziała, że upał jest znacznie gorszy niż w poprzednich latach i obawia się, jaki wpływ będzie miał na dzieci oraz kobiety w regionie. „Gdy robotnicy lub rolnicy wychodzą do pracy, natychmiast brakuje wody pitnej, ludziom często chce się wymiotować, zapadają na zdrowiu albo mają zawroty głowy” – powiedziała.

Rolnik Balu Lal stwierdził, że ludzie już teraz chorują z powodu pracy w takich warunkach. „Nie jesteśmy w stanie nawet wytrzymać przy pracy w tym upale” – powiedział. „Kiedy wychodzę na zewnątrz, mam wrażenie, że ludzie mogliby się po prostu spalić od tego gorąca.” Lal dodał, że martwi się o swoją pracę i o to, jak zarobi na utrzymanie rodziny. „Nie mamy, dokąd pójść” – powiedział.

Wystawianie granic ludzkiej wytrzymałości na próbę

Eksperci twierdzą, że rosnące temperatury wystawiają ludzką wytrzymałość na próbę. Ekstremalne upały zabiły dziesiątki tysięcy ludzi w Indiach i Pakistanie w ciągu ostatnich dekad, a specjaliści ds. klimatu ostrzegają, że do 2050 roku Indie będą jednym z pierwszych miejsc na świecie, gdzie temperatury przekroczą granice umożliwiające przeżycie.

W warunkach fali upałów szczególnie narażone są kobiety w ciąży oraz ich nienarodzone dzieci. „Dochodzi do niewyjaśnionych poronień i przedwczesnych porodów” – powiedziała Neha Mankani, doradczyni w Międzynarodowej Konfederacji Położnych w Karaczi. „Latem 80% dzieci rodzi się przedwcześnie z problemami oddechowymi spowodowanymi warunkami pogodowymi. Obserwujemy też wzrost liczby przypadków nadciśnienia wywołanego ciążą, które może prowadzić do stanu przedrzucawkowego – głównej przyczyny śmiertelności matek.”

Indie i Pakistan – kraje o wyraźnych dysproporcjach rozwojowych – mają należeć do państw, które najbardziej odczują skutki kryzysu klimatycznego. Przewiduje się, że na całym subkontynencie skutki zmian klimatu odczuje ponad miliard ludzi. Skutki będą miały charakter lawinowy i mogą okazać się katastrofalne. Jak twierdzi Mehrunissa Malik, ekspertka ds. zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju z Islamabadu, wśród najbardziej prawdopodobnych konsekwencji wymienia się niedobory żywności, susze oraz nagłe powodzie spowodowane topnieniem pokryw lodowych.

Społeczności pozbawione dostępu do systemów chłodzenia, odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz te, które są bezpośrednio uzależnione od natury w kwestii utrzymania, odczują skutki znacznie dotkliwiej – powiedziała Malik. „Dla rolników pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i niestabilna” – stwierdziła. „Główne wyzwanie polega na tym, że temperatury rosną w momencie, gdy uprawy nie są jeszcze gotowe do zbioru. Rośliny zaczynają dojrzewać wcześniej, plony są niższe, a w tej suchej spiekocie potrzeba znacznie więcej wody… Jeśli rośliny są jeszcze młode, ekstremalne upały niemal całkowicie odbierają im szansę na przetrwanie.”

Tofiq Pasha, rolnik i działacz ekologiczny z Karaczi, mówi, że lato zaczyna się teraz znacznie wcześniej. Jego rodzinna prowincja, Sindh – która razem z Beludżystanem notowała w ostatnich latach jedne z najwyższych temperatur na świecie – doświadczyła poważnej suszy w miesiącach zimowych, a niewielka ilość opadów doprowadziła do niedoborów wody – powiedział Pasha. „To będzie poważny problem dla źródeł utrzymania rolników” – stwierdził, wyjaśniając, że temperatury wpływają także na pojawianie się szkodników. „Kwiaty się nie zawiązują – opadają, owoce się nie zawiązują – opadają, pojawiają się szkodniki, które niszczą plony, czasem robi się zbyt gorąco... wszystko się rozregulowuje. Produkcja żywności jest poważnie zagrożona.”

Fale upałów w przeszłości zwiększały zapotrzebowanie na energię elektryczną, co prowadziło do niedoborów węgla, pozostawiając miliony ludzi bez prądu. W celu oszczędzania energii odwoływano pociągi, a szkoły były zmuszone zawieszać zajęcia, co negatywnie wpływało na edukację.

Dział: Świat

Autor:
Sophia Saifi, Rhea Mogul, Aishwarya S. Iyer | Tłumaczenie: Magdalena Michalik — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.artnews.com/art-news/news/vermeer-final-painting-on-view-in-amsterdam-1234738472/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE