2024-05-03 21:32:28 JPM redakcja1 K

Filipiny ogłaszają, że Chińska armatka wodna uszkodziła statek podczas najnowszej potyczki na terenie morza Południowochińskiego

Chińska straż przybrzeżna wystrzeliła we wtorek armatki wodne, które uszkodziły filipiński statek, co oznacza wybuch nowego konfliktu między obydwoma krajami na spornym Morzu Południowochińskim – podały władze Filipin.

Zrzut ekranu pobrany z filmu dostarczonego przez filipińską straż przybrzeżną pokazuje, jak chińska straż przybrzeżna używa armatek wodnych przeciwko filipińskim statkom w pobliżu mielizny Scarborough we wtorek, 30 kwietnia. Fot. Materiały informacyjne/Filipińska straż przybrzeżna

Filipińska Straż Przybrzeżna podała, że do incydentu doszło, gdy jeden z jej statków i statek agencji rybackiej przeprowadziły „legalny patrol” w pobliżu Scarborough Shoal, kontrolowanej przez Chiny skalistej wychodni położonej 200 kilometrów na zachód od głównej filipińskiej wyspy Luzon i w wyłącznej strefie ekonomicznej Manili.

Film dostarczony przez filipińską straż przybrzeżną pokazuje dwa większe chińskie statki strzelające z armatek wodnych z przeciwnych stron do filipińskiego statku.

„Filipińskie statki napotkały niebezpieczne manewry i przeszkody ze strony czterech statków chińskiej straży przybrzeżnej i sześciu statków chińskiej milicji morskiej” – powiedział w oświadczeniu rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, komandor Jay Tarriela. Z oświadczenia wynika, że statek filipińskiej straży przybrzeżnej doznał „uszkodzeń relingu i baldachimu”. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

We wtorek na platformie społecznościowej Weibo chińska straż przybrzeżna oświadczyła, że wydaliła filipińskie statki za „wtargnięcie” na wody „zgodnie z prawem”. Pekin twierdzi, że jest właścicielem prawie całego Morza Południowochińskiego wbrew orzeczeniu międzynarodowego sądu. W ciągu ostatnich dwudziestu lat Chiny okupowały wiele mało znanych raf i atoli z dala od swojej linii brzegowej na Morzu Południowochińskim, budując obiekty wojskowe, w tym pasy startowe i porty. 

Ławica Scarborough, nazywana w Chinach wyspą Huangyan i znana również jako Bajo de Masinloc, to mała, ale strategiczna rafa i żyzne łowisko. Jak wynika z Asia Maritime Transparency Initiative, na mieliźnie nie ma żadnych konstrukcji, ale od 2012 r. Chiny utrzymują wokół niej nieustanny nadzór.

Filipiny poinformowały również we wtorek, że Chiny ponownie zainstalowały pływającą barierę o długości 380 metrów, która „zakrywa całe wejście do mielizny, skutecznie ograniczając dostęp do tego obszaru”.

Scarborough Shoal to jedna z kilku spornych wysp i raf na Morzu Południowochińskim, które od dawna są punktem zapalnym sporów terytorialnych między obydwoma narodami.

W marcu statki chińskiej straży przybrzeżnej wystrzeliły z armatek wodnych przeciwko filipińskiemu statkowi wykonującemu misję zaopatrzenia kontyngentu filipińskiej piechoty morskiej na innym spornym obszarze Morza Południowochińskiego, Drugiej Ławicy Thomasa, powodując „poważne szkody”. 

Ławica ta znajduje się około 200 kilometrów od wybrzeży filipińskiej wyspy Palawan. W latach 90. Filipiny uziemiły na mieliźnie starzejący się statek transportowy z czasów II wojny światowej o nazwie BRP Sierra Madre, aby pomóc w egzekwowaniu swoich roszczeń do tego obszaru. Statek to obecnie w większości zardzewiały wrak i obsługują go żołnierze piechoty morskiej stacjonujący w trybie rotacyjnym.

Po tym incydencie chińska straż przybrzeżna poinformowała na Weibo, że podjęła „zgodne z prawem środki kontrolne” przeciwko filipińskim statkom, które według niej „nielegalnie wpłynęły na wody przylegające do rafy Ren'ai”, jak Pekin nazywa Drugą Płyciznę Thomasa.

Na początku marca chińska armata wodna uderzyła w filipińską łódź zaopatrzeniową płynącą do Drugiej Płycizny Thomasa, rozbijając okna i raniąc czterech filipińskich marynarzy.

Spory na Morzu Południowochińskim między Pekinem a Manilą zaostrzyły się od czasu wyborów prezydenta Filipin Ferdynanda Marcosa Jr. w 2022 r., który zajął wobec Chin silniejsze stanowisko niż jego poprzednik Rodrigo Duterte.

Starcia wzbudziły również obawy, że mogą doprowadzić do szerszego konfliktu, ponieważ Manila utrzymuje ze Stanami Zjednoczonymi traktat o wzajemnej obronie, który według Waszyngtonu obejmuje filipińskie statki pływające po spornym szlaku wodnym.

Dział: Świat

Autor:
Kathleen Magramo, Dhruv Tikekar, Brad Lendon | Tłumaczenie: Karolina Garnys

Źródło:
Link: https://edition.cnn.com/2024/04/30/asia/china-water-cannon-damages-philippines-ship-intl-hnk-ml/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE