2024-04-08 13:13:54 JPM redakcja1 K

Finansowane przez USA Radio Free Asia zamyka biuro w Hongkongu z powodu obaw o bezpieczeństwo

Serwis informacyjny twierdzi, że zamknął biuro po przyjęciu nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, znanej jako Artykuł 23.

Kamery monitoringu na tle Portu Wiktorii w Hongkongu. Finansowany przez USA serwis informacyjny Radio Free Asia twierdzi, że jego biuro na tym terytorium zostało zamknięte z powodu obaw o bezpieczeństwo na mocy nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Zdjęcie: Louise Delmotte/AP

Finansowane przez USA Radio Free Asia (RFA) zamknęło swoje biuro w Hongkongu z powodu obaw o bezpieczeństwo swoich pracowników w następstwie nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym znanej jako Artykuł 23. „Działania władz Hongkongu, w tym określanie RFA mianem „obcych sił", budzą poważne wątpliwości co do naszej zdolności do bezpiecznego działania w związku z wejściem w życie artykułu 23” - powiedział w piątkowym oświadczeniu prezes RFA, Bay Fang. Nowe prawo przewiduje surowsze kary od kilku lat do dożywocia za przestępstwa, w tym zdradę, podburzanie, zdradę tajemnicy państwowej, szpiegostwo i ingerencję zewnętrzną. Rząd Hongkongu powiedział w e-mailu do agencji Reuters, że nie będzie komentował decyzji RFA, ale „potępia wszelkie obawy i oszczercze uwagi”. 

„Wyróżnianie Hongkongu i sugerowanie, że dziennikarze doświadczają obaw tylko podczas pracy tutaj, ale nie w innych krajach, byłoby rażąco stronnicze, jeśli nie oburzające” - dodano. Artykuł 23 wszedł w życie 23 marca po tym, jak został jednogłośnie przyjęty przez pro-pekińską legislaturę Hongkongu, aktualizując szersze prawo bezpieczeństwa narodowego narzucone przez Chiny w 2020 roku. Pekin twierdzi, że ustawa jest niezbędna do przywrócenia porządku w centrum finansowym po masowych protestach prodemokratycznych w 2019 roku. 

Jednak krytycy, tacy jak rząd USA, twierdzą, że prawo daje władzom szersze uprawnienia do tłumienia sprzeciwu. Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział: „Decyzja RFA stanowi najnowszą konsekwencję ciągłego tłumienia wolności mediów przez władze Hongkongu. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni pogorszeniem ochrony praw człowieka i podstawowych wolności oraz systematycznym demontażem autonomii Hongkongu na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym i niedawno przyjętych przepisów art. 23”. W styczniu hongkońska policja skrytykowała RFA za wywiad z wygnanym aktywistą Tedem Hui, twierdząc, że nie powinna udostępniać mu platformy do oczerniania policji. Następnie w lutym minister bezpieczeństwa Hongkongu, Chris Tang, powiedział, że niektóre komentarze cytowane w raportach RFA na temat nowych przepisów były „fałszywe” i „nieprawdziwe”.

Tang nie sprecyzował, ale powiedział, że sugerują, że niektóre przepisy prawa są wymierzone w media. Tang podkreślił, że ustawa zapewnia mediom ochronę. Zapytany, czy praca RFA została uznana za „zewnętrzną ingerencję” lub „szpiegostwo”, Tang powiedział, że każde naruszenie prawa powinno być oceniane indywidualnie. W ostatnich tygodniach władze Hongkongu wydały oświadczenia krytykujące niektóre międzynarodowe media, w tym BBC za ich doniesienia na temat nowego prawa bezpieczeństwa, gdzie jednocześnie podkreślały, że nadal szanują wolność mediów. Od czasu wprowadzenia ustawy z 2020 r., dwa lokalne serwisy informacyjne znane z krytycznego stosunku do rządu, Apple Daily i Stand News, zostały zmuszone do zamknięcia po tym, jak aresztowano ich wyższe kierownictwo, w tym założyciela Apple Daily Jimmy'ego Lai.

RFA prowadziła swoje biuro w Hongkongu od 1996 roku, na rok przed powrotem byłej brytyjskiej kolonii pod chińskie rządy. Serwis informacyjny oświadczył, że nadal zachowa oficjalną rejestrację mediów w Hongkongu. Wcześniej sekretarz stanu USA, Antony Blinken, powiedział, że Stany Zjednoczone podejmują kroki w celu nałożenia nowych ograniczeń wizowych na wielu urzędników z Hongkongu w związku z łamaniem praw i wolności. Rząd Hongkongu powiedział w sobotnim oświadczeniu, że groźba nałożenia sankcji na urzędników Hongkongu „rażąco ingeruje” w sprawy Hongkongu i wewnętrzne sprawy Chin.

Dział: Świat

Autor:
The Guardian, Reuters, Associated Press | Tłumaczenie: Natalia Czochara

Żródło:
https://www.theguardian.com/world/2024/mar/30/us-funded-radio-free-asia-shuts-down-in-hong-kong-over-safety-concerns

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE