Francja odzyskuje światowy rekord po upieczeniu bagietki o długości 140,53 metrów
Paryscy piekarze wrócili na pierwsze miejsce, po pokonaniu rywali z Włoch, którzy w 2019 roku upiekli prawie 133-metrową bagietkę.
We Francji co sekundę sprzedaje się około 320 bagietek, jednak to nie powstrzymało innych krajów od walki o tytuł najdłuższej bagietki na świecie. Fot. Chesnot/Getty Images.
Przez ostatnie pięć lat możliwość chwalenia się najdłuższą bagietką na świecie należała nie do mieszkańców małej wioski czy też miasta we Francji, ale do grupy piekarzy ponad 800 kilometrów dalej w Como we Włoszech.
W niedzielę 5 maja, w odpowiedzi na to dwunastu piekarzy z Francji zdecydowało się spędzić godziny ugniatając, formując i piecząc swoje przyszłe zwycięstwo.
Czternaście godzin później ich wysiłek okazał się sukcesem. „Światowy rekord dla najdłuższej bagietki został pobity” – ogłosiło miasto Suresnes, znajdujące się na zachodnim przedmieściu Paryża, na swoim koncie na platformie X. „Dziś upieczona bagietka mierzy 140,53m!!!!”.
Piekarze zaczęli swoją pracę o trzeciej nad ranem w nadziei pobicia poprzedniego rekordu 132,62 metrów.
Zrzut ekranu z platformy X.
Pomimo tego, że we Francji co sekundę sprzedawanych jest około 320 bagietek, wyczyn z 2019 roku nie był pierwszym razem, kiedy to Włosi próbowali odebrać tytuł najdłuższej bagietki. W 2015 roku 122-metrowa bagietka upieczona podczas Milan Expo została uznana za rekordową.
„We Włoszech?” – powiedział gazecie Le Parisien paryżanin, kiedy wyszedł z piekarni z bagietką pod pachą. „To nie do pomyślenia. Jeżeli jest jakiś rekord, który powinien należeć do Francji, to jest to ten.”
Ten sentyment podzielali piekarze, którzy zebrali się na tarasie widokowym Fécheray, gdzie ich rekordowa bagietka została pokazana na tle widoków Paryża i wieży Eiffla.
„Mam nadzieję, że odzyskamy rekord dla Francji” – napisał przed pokazem na mediach społecznościowych jeden z uczestników, Sylvain Lecarpentier.
122-metrowa bagietka upieczona podczas Milan Expo w 2015. Fot. Antonio Calanni/AP.
W ogłoszeniu wydarzenia organizatorzy opisali wielkie wyzwanie z jakim mierzyli się piekarze. „Ciasto będzie wyrabiane i formowane na miejscu, a potem upieczone przed widownią w obracanym piecu pod namiotem. Będzie wykonane zgodnie z zasadami sztuki pieczenia z mąki pszennej, wody, drożdży oraz soli jako jedynych składników.”
Można tam także przeczytać, że bagietka, która musiała mieć grubość przynajmniej 5 centymetrów w całej swojej długości, miała zająć około osiem godzin pieczenia.
Trzynaście godzin po rozpoczęciu pracy miasto ogłosiło, że bagietka jest gotowa. „Najważniejsze pytanie: jak wielka jest nasza #bagietka?” – napisali na mediach społecznościowych, dodając zdjęcie bagietki podczas jej mierzenia.
Bagietka zostanie pokrojona, podzielona wśród widowni oraz rozdana mieszkańcom Suresnes.
Dział: Europa
Autor:
Ashifa Kassam | Tłumaczenie: Emilia Krefft