2024-04-11 11:03:22 JPM redakcja1 K

Francja proponuje zezwolić nieuleczalnie chorym pacjentom na podawanie dawki śmiertelnej leków

Paryż (AP) - W środę francuski rząd przedstawił projekt ustawy zezwalającej osobom dorosłym cierpiącym na nieuleczalnego raka lub inną chorobą letalną na przyjmowanie śmiertelnych dawek leków, ponieważ rośnie społeczne zapotrzebowanie na legalne opcje pozbawiania życia

FILE - Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wspólnego oświadczenia z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem przed obiadem roboczym w Pałacu Elizejskim w Paryżu, poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r. (Sarah Meyssonnier/Pool via AP)

Wielu Francuzów podróżowało do sąsiednich krajów, w których samobójstwo wspomagane medycznie lub eutanazja są legalne. Prezydent Francji Emmanuel Macron od dawna obiecywał wprowadzenie takiej ustawy. Aby skorzystać z nowo zaproponowanego środka, pacjenci musieliby mieć ukończone 18 lat i być obywatelami Francji lub mieszkać we Francji, powiedziała minister zdrowia Catherine Vautrin po posiedzeniu Rady Ministrów.
Zespół specjalistów medycznych musiałby potwierdzić, że pacjent cierpi na poważną i nieuleczalną chorobę, odczuwa nieznośny ból oraz z własnej woli szuka legalnego sposobu na śmiertelne podanie leków. Osoby z ciężkimi schorzeniami psychiatrycznymi i zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, nie będą się kwalifikować. Pacjent poprosiłby o śmiertelny lek i potwierdziłby prośbę ponownie po okresie refleksji, powiedziała Vautrin.

W przypadku zatwierdzenia, lekarz wydawałby receptę, ważną przez trzy miesiące. Pacjent będzie mógł zażyć lek we własnym domu, w placówce opieki zdrowotnej lub w domu opieki, powiedział Macron. Jeśli ich stan fizyczny nie pozwoli im zrobić tego samodzielnie, będzie mógł skorzystać z pomocy wybranej przez siebie osoby, lekarza lub pielęgniarki.
Ustawa trafi teraz pod obrady parlamentu. Vautrin zaapelowała o: „ogromną dozę wsłuchania się oraz pokory, jako że dotykamy tematów życia i śmierci, oraz ogromną ilość szacunku dla wolności sumienia każdego z nas”. Zapowiedziała również 1,1 mld euro wydatków na opiekę paliatywną i inną opiekę związaną z końcem życia.
Zeszłoroczny raport wykazał, że większość obywateli Francji popiera legalizację zakończenia życia, a badania opinii publicznej wykazują rosnące poparcie w ciągu ostatnich 20 lat. Francuskie prawo z 2016 r. przewiduje, iż lekarze mogą utrzymywać nieuleczalnie chorych pacjentów w stanie uspokojenia przed śmiercią, ale nie zezwala na wspomagane samobójstwo lub eutanazję.
Samobójstwo wspomagane medycznie polega na tym, że pacjenci spełniający określone kryteria z własnej woli przyjmują śmiertelny napój lub lek przepisany przez lekarza. Eutanazja z kolei następuje, kiedy lekarz lub inny pracownik służby zdrowia podaje pacjentowi spełniającemu określone kryteria śmiertelny zastrzyk na jego własne życzenie.
Wspomagane samobójstwo jest dozwolone w Szwajcarii i Portugalii oraz w kilku stanach USA. Eutanazja jest obecnie legalna w Holandii, Hiszpanii, Kanadzie, Australii, Kolumbii, Belgii i Luksemburgu pod pewnymi warunkami.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE