Francja wzywa do „natychmiastowego i trwałego” zawieszenia broni w Strefie Gazy
Francja wezwała do „natychmiastowego i trwałego rozejmu” w wojnie między Izraelem a Hamasem, mówiąc, że głęboko martwi się sytuacją w Strefie Gazy. Ministra Spraw Zagranicznych Catherine Colonna dodała, że zbyt wielu cywilów traci życie.
Izrael twierdzi, że aby uwolnić zakładników, konieczne jest wywieranie presji militarnej na Hamasie. Zdjęcie: REUTERS
Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że zawieszenie broni byłoby błędem, opisując je jako prezent dla Hamasu. Wcześniej Wielka Brytania i Niemcy wezwały do „trwałego zawieszenia broni”, ale powstrzymały się od stwierdzenia, że powinno być ono natychmiastowe.
Ministra spraw zagranicznych Francji, Colonna przybyła do Tel Awiwu w niedzielę, aby spotkać się z jej izraelskim odpowiednikiem, Elim Cohenem. Komunikat wydany przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przed jej wizytą wyraził, że ona będzie domagać się zawieszenia broni, które powinno „doprowadzić do trwałego rozejmu w celu uwolnienia wszystkich zakładników i dostarczenia pomocy humanitarnej do Strefy Gazy”.
Podczas spotkania z Cohenem, francuska ministra spraw zagranicznych dodała, że ofiary ataku Hamasu na Izrael 7 października nie powinny być zapomniane. MSZ Izraelu powtórzył stanowisko rządu Izraela, że nie ma szansy na zawieszenie broni. Powiedział on również, że Francja może odegrać istotną rolę w zapobieganiu eskalacji regionalnych napięć. Dodał, że podczas gdy Izrael „nie ma zamiaru otwierać kolejnego frontu” na swojej północnej granicy z Libanem, zrobi „wszystko, co konieczne”, aby chronić obywateli Izraela.
Colonna powiedziała, że zbyt dużo niewinnych ludzi zginęło w Strefie Gazy. Źródło: Getty Images
Izrael regularnie uczestniczy w wymianach ognia na granicy z w południowym Libanie, głównie z grupą Hezbollah, która jest wspierana przez Iran. Wcześniej w niedzielę, brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron oraz niemiecka ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock wezwali do „zawieszenia broni” w konflikcie między Izraelem a Hamasem.
W artykule opublikowanym w „Sunday Times”, były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie minister spraw zagranicznych, David Cameron powiedział, że popiera zawieszenie broni tylko wtedy, gdy będzie ono trwałe na dłuższą metę. Chociaż to oznacza zmianę podejścia ze strony rządu brytyjskiego, to nie oznacza jednocześnie wzywania do od razu natychmiastowego zaprzestania walk. We wtorek, 12 grudnia, Wielka Brytania i Niemcy wstrzymały się od głosu w sprawie rezolucji ONZ w tej kwestii.
„Nie wierzymy, że wzywanie teraz do ogólnego i natychmiastowego zawieszenia broni, licząc na to, że stanie się ono jakoś trwałe, jest właściwym krokiem naprzód” - napisał Lord Cameron, starając się wyjaśnić decyzję Wielkiej Brytanii. „Czy Hamas zakończyłby ostrzał rakietami? Czy uwolniłby zakładników...Rozejm, który szybko zakończyłby się, prowadząc do dalszej przemocy, tylko utrudniłby budowanie zaufania potrzebnego do pokoju”.
Catherine Colonna podczas swojej wizyty w Izraelu, ma również zaplanowane spotkanie z rodzinami francuskich zakładników, którzy są przetrzymywani przez Hamas. W odniesieniu do zarzutów o napaść seksualną podczas ataków 7 października, pani Colonna powiedziała, że Francja „wierzy w słowa ofiar” oraz osób, które były świadkami rzekomych ataków.
W tym tygodniu Siły Obron y Izraela (IDF) odnalazły ciało 28-letniego francusko-izraelskiego zakładnika Elyi Toledano. Premier Izraela Benjamin Netanyahu powiedział, że izraelski rząd nadal próbuje uwolnić wszystkich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy, mówiąc, że konieczne jest wywieranie presji militarnej na Hamasie, aby zapewnić ich uwolnienie. Pan Netanyahu zasugerował, że trwają rozmowy, i istnieją doniesienia sugerujące zaangażowanie zarówno Egiptu, jak i Kataru w tych dyskusjach. Ale Hamas stwierdził, że nie będzie żadnych negocjacji w celu uwolnienia zakładników „do czasu całkowitego zaprzestania agresji wobec naszego ludu”. W piątek, IDF przypadkowo zastrzelił trzech izraelskich zakładników podczas operacji w Strefie Gazy.
W Strefie Gazy wciąż więzionych jest ponad 120 osób, a przypadkowe zabójstwo zwiększyło presję na izraelskie władze, aby osiągnąć porozumienie w celu uwolnienia zakładników. Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również zażądało od Izraela wyjaśnienia nalotu powietrznego, który w tym tygodniu zabił jednego z jej pracowników w Rafah. Pracownik zmarł w wyniku odniesionych obrażeń w wyniku uderzenia w Rafah, które, jak stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych, również spowodowało śmierć innych cywilów.
Dział: Świat
Autor:
BBC | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski