2024-03-13 10:37:58 JPM redakcja1 K

Globalne emisje CO2 z sektora energetycznego osiągnęły rekordowy poziom w 2023 roku – MAE

LONDYN, 1 marca (Reuters) - Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) związana z sektorem energetycznym osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom, częściowo napędzany zwiększonym zużyciem paliw kopalnych w krajach, w których susze utrudniały produkcję energii wodnej, podała w piątek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, International Energy Agency – IEA).

Spadek popytu na węgiel w krajach wysokorozwiniętych w ubiegłym roku pomógł zwiększyć zeroemisyjną produkcję energii o ponad połowę. Zdjęcie: www.phys.org.

Naukowcy twierdzą, że w nadchodzących latach konieczne będzie znaczne ograniczenie emisji CO2, głównie ze spalania paliw kopalnych, aby osiągnąć cele w zakresie ograniczenia globalnego wzrostu temperatur i zapobiegania niekontrolowanym zmianom klimatu.

„Daleko od spadków - co jest wymagane do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim - emisje CO2 osiągnęły rekordowy poziom", stwierdziła MAE w raporcie. Globalne emisje z energetyki wzrosły o 410 mln ton, czyli o 1,1%, w 2023 r. do 37,4 mld ton, wykazała analiza organizacji. Globalny rozwój czystyszych technologii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i pojazdy elektryczne, pomógł ograniczyć wzrost emisji, który w 2022 r. wyniósł 1,3%. Jednak ponowne otwarcie gospodarki Chin, zwiększone zużycie paliw kopalnych w krajach o obniżonej mocy elektrowni wodnych i ożywienie w sektorze lotniczym doprowadziły do ogólnego wzrostu, według raportu MAE.

Jak podano, działania mające na celu zastąpienie utraconej produkcji energii wodnej z powodu ekstremalnych susz odpowiadały za około 40% wzrostu emisji, czyli 170 milionów ton CO2. "Bez tego efektu emisje z globalnego sektora energii elektrycznej spadłyby w 2023 r." - stwierdziła MAE. Według raportu, emisje związane z energią w Stanach Zjednoczonych spadły o 4,1%, przy czym większość redukcji pochodziła z sektora energii elektrycznej. 


W Unii Europejskiej emisje związane z energią spadły w ubiegłym roku o prawie 9%, dzięki wzrostowi produkcji energii ze źródeł odnawialnych i spadkowi produkcji energii z węgla i gazu. W Chinach emisje z energii wzrosły o 5,2%, a popyt na energię wzrósł wraz z odbudową kraju po blokadach związanych z COVID-19, podano. Chiny przyczyniły się jednak również do około 60% globalnego przyrostu energii słonecznej, wiatrowej i pojazdów elektrycznych w 2023 roku, podała MAE. Pojazdy elektryczne stanowiły co piąty sprzedawany nowy samochód na świecie w 2023, osiągając poziom 14 milionów, o 35% wyższy niż w 2022 roku.

 

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE