Grecja staje się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który wprowadza sześciodniowy dzień pracy
Grecja w kontrowersyjny sposób przedstawiła sześciodniowy tydzień pracy dla niektórych przedsiębiorstw, tym samym chcąc zwiększyć produktywność i zatrudnienie w południowych krajach Europy.

Kościół w dzielnicy Anafiotika, będącej częścią starej historycznej dzielnicy Plaka, w Atenach, Grecja, 16 marca 2024 roku. Nurphoto | Nurphoto | Getty Images
Kluczowe punkty
- Przepis, który wszedł w życie 1 lipca, przełamuje globalny trend, w którym firmy badają możliwość wprowadzenia krótszego tygodnia pracy.
- Probiznesowy rząd premiera Kyriakosa Mitsotakisa oświadczył, że środek ten jest zarówno „przyjazny dla pracowników,” oraz i „głęboko nastawiony na rozwój”.
- Związki zawodowe i analitycy polityczni ostro skrytykowali to posunięcie.
Przepis, który wszedł w życie 1 lipca, przełamuje globalny trend, w którym firmy badają możliwość wprowadzenia krótszego tygodnia pracy.
Zgodnie z nowym ustawodawstwem, które zostało uchwalone w ramach szerszego zestawu przepisów dotyczących pracy w zeszłym roku, pracownicy prywatnych firm świadczących usługi całodobowe będą mieli możliwość pracy dodatkowych dwóch godzin dziennie lub dodatkowej ośmiogodzinnej zmiany.
Zmiana oznacza, że w niektórych firmach tradycyjny 40-godzinny tydzień pracy może zwiększyć się do 48 godzin tygodniowo. Pracownicy gastronomii i turystyki nie są objęci inicjatywą sześciodniowego tygodnia pracy.
Probiznesowy rząd premiera Kyriakosa Mitsotakisa oświadczył, że środek ten jest zarówno „przyjazny dla pracowników”, jak i „głęboko nastawiony na rozwój”. Ma on na celu wsparcie pracowników, którzy nie są wystarczająco wynagradzani za pracę w nadgodzinach oraz pomoc w zwalczaniu problemu pracy nierejestrowanej.
Związki zawodowe oraz obserwatorzy polityczni ostro skrytykowali to posunięcie.
Kiedy CNBC skontaktowało się z rzecznikiem ambasady Grecji w Londynie, nie był w stanie udzielić komentarza.

Kyriakos Mitsotakis, premier Grecji, rozmawia z mediami podczas spotkania Rady Europejskiej 27 czerwca 2024 roku w Brukseli, Belgia. Pier Marco Tacca | Getty Images News | Getty Images
Giorgos Katsambekis, wykładowca polityki europejskiej i międzynarodowej na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii, opisał wprowadzenie przepisów dotyczących pracy przez grecki rząd jako „duży krok wstecz” dla siły roboczej, która już pracuje godzinowo najdłużej w Unii Europejskiej.
Pracownicy w Grecji pracują więcej niż pracownicy USA, Japonii czy innych 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej, według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Stwierdzono, że greccy pracownicy przepracowali średnio 1886 godzin w 2022 roku, więcej niż średnia amerykańska wynosząca 1811 godzin i średnia UE wynosząca 1571 godzin.
„Grecy już teraz pracują najdłużej w Europie. Teraz mogą zostać zmuszeni do szóstego dnia pracy, po decyzji greckiego rządu” - powiedział w poniedziałek John O’Brennan, profesor prawa Unii Europejskiej z Uniwersytetu Maynooth w Irlandii, za pośrednictwem platformy społecznościowej X.
„To absurdalne, przeciwstawne z przejściem na 4 dni pracy w tygodniu w większości cywilizowanych krajów”, dodał John.
Z raportu opublikowanego na początku tego roku przez Think Tank Autonomy wynika, że większość firm zaangażowanych w największym na świecie eksperymencie z czterodniowym tygodniem pracy wprowadziła tę politykę na stałe.
Wszyscy kierownicy projektów i dyrektorzy generalni firm biorących udział w eksperymencie, stwierdzili, że czterodniowy tydzień pracy ma pozytywny wpływ na ich organizację, a ponad połowa określiła ten wpływ jako „bardzo pozytywny”.
Jednakże raport wykazał, że pracownicy – w firmach gdzie dodatkowy dzień wolny był gwarantowany w niewielkim stopniu lub przyznawany pod warunkiem spełnienia określonych warunków – mieli pewne obawy.
Dział: Europa
Autor:
Sam Meredith | Tłumaczenie: Julia Gajowniczek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/