2024-05-04 21:00:51 JPM redakcja1 K

Historyczna zmiana, USA zmierza do przeklasyfikowania marihuany

Na poziomie federalnym marihuana jest klasyfikowana jako narkotyk z „Wykazu I”, a kategoria jest taka sama jak heroina, ecstasy i LSD.

Eksperci twierdzą, że reklasyfikacja podcięłaby wciąż kwitnący czarny rynek marihuany w USA. Źródło: Getty Images

Zamiast tego zostałby uwzględniony w lekach z „Wykazu III”, które uważa się za mniej podatne na nadużywanie. Posunięcie to byłoby najbardziej znaczącą zmianą w polityce narkotykowej Stanów Zjednoczonych od ponad 50 lat. Departament Sprawiedliwości przesłał swoją propozycję do Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu (OMB) we wtorek, co potwierdził w oświadczeniu. Po opublikowaniu wniosku w rejestrze federalnym Stanów Zjednoczonych rozpocznie się okres zgłaszania uwag publicznych, po którym zostanie on rozpatrzony przez sędziego administracyjnego, zanim zmiana zostanie sformalizowana i opublikowana. Chociaż marihuana, szerzej znana jako konopie indyjskie, pozostaje nielegalna na szczeblu federalnym, 38 stanów zalegalizowało ją do celów medycznych, a 24 zalegalizowało ją do użytku rekreacyjnego. Oświadczenie spowodowało, że ceny akcji amerykańskich spółek z branży konopi indyjskich poszybowały w górę o od 15% do 67%. Duże wzrosty odnotowały także kanadyjskie firmy.  

Czym są narkotyki z Wykazu I i Wykazu III? 

Od 1971 r. marihuana znajduje się w wykazie I, co oznacza, że – zdaniem rządu federalnego – „nie ma ona obecnie akceptowanego zastosowania medycznego i ma wysoki potencjał nadużywania”. Z drugiej strony substancje z Wykazu III zostały zdefiniowane przez DEA jako narkotyki „o umiarkowanym lub niskim potencjale znęcania się fizycznego i psychicznego”. Inne leki w tej kategorii to Tylenol z kodeiną, sterydy, testosteron i ketamina. Narkotyki z kategorii Wykazu III są nadal kontrolowane, a nielegalny handel nimi może w dalszym ciągu skutkować wszczęciem federalnego postępowania karnego, chociaż kary są mniej surowe. 

Co oznaczała, by reklasyfikacja? 

W praktyce posunięcie to mogłoby również podciąć rozległy czarny rynek narkotyku, który nadal istnieje nawet w tych częściach kraju, gdzie legalna sprzedaż marihuany jest regulowana i podlega opodatkowaniu. „Kiedy zalegalizuje się jakiś związek, znacznie więcej osób trafi na legalny rynek tylko dlatego, że jest to proste i ludzie nie mają dostępu do czarnego rynku. Nielegalny rynek z pewnością by się zmniejszył” – dr Carl Hart, psycholog i neurolog z powiedział BBC Uniwersytet Columbia, który specjalizuje się w używaniu narkotyków i uzależnieniach. Ta zmiana z kolei może ostatecznie pomóc w dalszym ograniczaniu i tak już spadającej liczby aresztowań związanych z marihuaną dokonywanych każdego roku w USA. „To niezwykle ważne” – stwierdził dr Hart. „Wcześniej każdego roku aresztowano znacznie ponad milion osób zajmujących się konopiami indyjskimi, a w wyniku legalizacji w różnych stanach liczba ta dramatycznie spadła. Dzięki temu posunięciu liczba ta powinna spaść jeszcze bardziej”. 

„Oznacza to, że mniej osób będzie musiało kontaktować się z organami ścigania” – dodał. „Wiele osób swoją przygodę z wymiarem sprawiedliwości karnej zdobywa dzięki marihuanie.” 

Opinia publiczna na temat marihuany uległa zmianie i większość dorosłych w USA opowiada się obecnie za jej legalizacją. Getty Images 

Jednak w ostatnich latach przeważająca większość aresztowań związanych z marihuaną w USA przeprowadzana jest na poziomie stanowym, a nie federalnym. W niektórych z tych stanów – jak Floryda czy Georgia – marihuana nie została jeszcze zalegalizowana na szczeblu lokalnym. Kevin McMunigal, były prokurator federalny, który obecnie wykłada prawo na uniwersytecie Case Western Reserve w Ohio, powiedział BBC, że federalna reklasyfikacja prawdopodobnie „będzie miała skutki uboczne” aż do poziomu stanowego. „Byłoby to miało znaczenie symboliczne” – dodał. „Ustawodawcy stanowi mogą zacząć się nad tym zastanawiać. W przeszłości deregulację stanu uznawano za bardzo trudną, podczas gdy rząd federalny nadal uznawał to za poważne przestępstwo”. Ponowna klasyfikacja mogłaby również ułatwić zatwierdzone przez rząd badania kliniczne dotyczące korzyści medycznych leku. Grupy branżowe zasugerowały również, że mogłoby to pomóc w zmniejszeniu obciążeń podatkowych przedsiębiorstw działających w branży konopi indyjskich, które w niektórych przypadkach mogą wzrosnąć do 70%. 

Dlaczego teraz? 

Decyzja o zmianie harmonogramu wydawania marihuany wiąże się z ogromną zmianą opinii publicznej i akceptacji dla jej używania. Na przykład sondaż Gallupa przeprowadzony w zeszłym roku wykazał, że 70% dorosłych w USA popiera legalizację w porównaniu z zaledwie 30% w 2000 r. „Chodzi o odbiór społeczny” – powiedział dr Hart. „To opinia publiczna, a nie rzeczywistość, decyduje o tym, za co aresztujemy ludzi”. Propozycja przeklasyfikowania pojawiła się także niecałe dwa lata po tym, jak prezydent USA Joe Biden wezwał do przeglądu federalnych przepisów dotyczących marihuany i ułaskawił tysiące amerykańskich użytkowników marihuany skazanych na mocy prawa federalnego za „zwykłe posiadanie”. „Rejestr karny dotyczący używania i posiadania marihuany stworzył niepotrzebne bariery w zatrudnieniu, mieszkalnictwie i możliwościach edukacyjnych” – powiedział Biden w zeszłym roku. „Zbyt wiele istnień ludzkich zostało wywróconych do góry nogami z powodu naszego nieudanego podejścia do marihuany. Czas naprawić te błędy”. W zeszłym tygodniu 21 demokratycznych prawodawców wysłało również list wzywający DEA i prokuratora generalnego Merricka Garlanda do całkowitego usunięcia marihuany z listy substancji kontrolowanych i zamiast tego traktowania jej jak alkoholu. „Nadszedł czas, aby DEA podjęła działania” – napisano w piśmie. „W tej chwili administracja ma szansę rozwiązać ponad 50 lat nieudanej, dyskryminującej rasowo polityki dotyczącej marihuany”. 

 

 

 

 

 

Dział: Świat

Autor:
Bernd Debusmann Jr | Tłumaczenie: Bartosz Stefański

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68932612 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE